هدر موبایل
1397/04/11 17:34:12
سرویس اقتصادی
نوبخت در گفت وگو با خانه ملت:

انتظارات تورمی و رشد تقاضا دلار را گران کرد/ رشد 74درصدی درآمدهای ریالی حاصل از فروش نفت

رئیس سازمان برنامه و بودجه علت افزایش قیمت ارز را انتظارات تورمی و رشد قابل توجه تقاضای ارز دانست.
انتظارات تورمی و رشد تقاضا دلار را گران کرد/ رشد 74درصدی درآمدهای ریالی حاصل از فروش نفت رئیس سازمان برنامه و بودجه علت افزایش قیمت ارز را انتظارات تورمی و رشد قابل توجه تقاضای ارز دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201604102886117184.jpg انتظارات,تورمی,و,رشد,تقاضا,دلار,را,گران,کرد/,رشد,74درصدی,درآمدهای,ریالی,حاصل,از,فروش,نفت Icana

محمدباقر نوبخت در گفت وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حضورش در امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون تحولات و نوسانات ارزی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این جلسه گزارشی از وضعیت ارزی کشور از نظر سازمان برنامه و بودجه به نمایندگان مجلس ارائه شد. با توجه به اینکه ارز یکی از منابع مالی است که معادل ریالی آن با یک نرخ تسعیر که در قانون بودجه 3 هزار و 500 تومان برای هر دلار در نظر گرفته شده و در حال حاضر نیز قیمت آن 4 هزار و 200 تومان در حال خرید و فروش است در خزانه قرار می گیرد و ما می توانیم اعتبارات هزینه ای یا عمرانی یا همان تملک دارایی های سرمایه ای را با آن انجام دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در بودجه سال 97 پیش بینی صادرات 2 میلیون و 410 هزار بشکه ای نفت و میعانات گازی در روز به ازای هر بشکه به قیمت 55 دلار لحاظ شده که البته 2 میلیون و 550 هزار بشکه نفت با قیمت حدود 65 دلار با توجه به اتفاقات رخ داده به فروش رفته است با لحاظ نرخ تسعیر دلار 3 هزار و 500 تومانی در کل سال معادل 107 هزار میلیارد تومان سهم دولت می شود که براین اساس 32 درصد از منابع به صندوق توسعه ملی و 14.5 درصد به شرکت نفت برای طرح های توسعه ای اختصاص می یابد.

افزایش حدود 21 درصدی صادرات  در سه ماه اول سال

نوبخت افزود: خوشبختانه 74درصد درآمدهای ریالی حاصل از فروش نفت در 3 ماهه اول امسال با افزایش روبه رو شده اما با وجود مطلوب بودن منابع ارزی کشور و افزایش حدود 21 درصدی صادرات باید نیازها برطرف شود.

وی ادامه داد: با توجه به درآمدهای ارزی نباید قیمت ارز با نوسان روبه رو می شد اما به دلیل انتظارات تورمی ناشی از شوک سیاسی تحریم ها میزان تقاضای  ارزی در کشور با رشد روبه رو شد به نحوی که به افزایش قیمت ارز منجر شد.

سخنگوی دولت افزود:سناریوهای مختلف و پیش بینی برای درآمدهای ارزی کشور در آینده و مصارف و تنظیم بودجه ای در نظر گرفته شده که این موضوعات در جلسه کمیسیون اقتصادی تشریح شد./

پایان پیام

 

 

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet