هدر موبایل
1397/04/13 10:43:46
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قره‌خانی:

خلاء زیرساخت های لازم برای ایجاد زیست بوم انرژی های تجدیدپذیر/ اراده ای برای توسعه انرژی های تجدید پذیر در دولت وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: متاسفانه اراده برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر ضعیف است،زیرا سوخت برقی که تولید می شود به رایگان از وزارت نیرو دریافت می کنند و حق العملی را پرداخت می کنند که آن را هم از مردم می گیرند اما در انرژی خورشیدی این اتفاق نمی افتد.
خلاء زیرساخت های لازم برای ایجاد زیست بوم انرژی های تجدیدپذیر/ اراده ای برای توسعه انرژی های تجدید پذیر در دولت وجود ندارد سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: متاسفانه اراده برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر ضعیف است،زیرا سوخت برقی که تولید می شود به رایگان از وزارت نیرو دریافت می کنند و حق العملی را پرداخت می کنند که آن را هم از مردم می گیرند اما در انرژی خورشیدی این اتفاق نمی افتد. https://cdn.icana.ir/d/019/201802103932223389.jpg خلاء,زیرساخت,های,لازم,برای,ایجاد,زیست,بوم,انرژی,های,تجدیدپذیر/,اراده,ای,برای,توسعه,انرژی,های,تجدید,پذیر,در,دولت,وجود,ندارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع "الزامات شکل گیری و توسعه زیست بوم نوین از انرژی های تجدید پذیر در ایران" و با حضور  اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

اسدالله قره خانی در آغاز با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت های لازم برای ایجاد زیست بوم انرژی های تجدید پذیر در ایران، گفت: نخستین زیرساختی که برای این موضوع باید در نظر گرفته شود، تکلیف قانونی در برنامه است. در برنامه ششم، مجلس دولت را مکلف کرده است که در طول برنامه پنج ساله، پنج هزار مگاوات انرژی های تجدید پذیر تولید کند.

وی اضافه کرد: بر اساس اصل 44 باید رسیدن به پنج هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر از طریق بخش خصوصی باشد زیرا در لوایح بودجه چیزی را به عنوان سرمایه گذاری دولت برای ایجاد انرژی های تجدید پذیر نداریم و در یک سال اخیر نیز حرکت های خوبی در وزارت خانه های مربوط انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر ارتقای ساختار حمایت از انرژی های تجدید پذیر، عنوان کرد: سازمان بهره وری انرژی و انرژی های نو با یکدیگر ادغام شده اند و در حد معاون وزیر ارتقاء پیدا کرده اند تا مستقلا تصمیم بگیرند.چون قبلا ساختار انرژی های تجدید پذیر زیر نظر توانیر بود و یک ساختار ضعیف ایجاد شده بود.

وی اضافه کرد:هزینه اولیه تولید این انرژی بالا است هر چند هزینه نگهداری آن پایین است.بنابراین مقرون به صرفه نیست که همان قیمتی را که برای انرژی های فسیلی در نظر گرفته می شود،برای انرژی های خورشیدی نیز در نظر گرفته شود و به همین دلیل در لوایح بودجه در نظر گرفتیم عوارض هر کیلو ساعت انرژی فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر تخصیص پیدا کند؛بنابراین دولت باید به تولید کنندگان انرژی های تجدید پذیر یارانه بدهد.

این نماینده مجلس ضمن تصریح بر اینکه مجلس حرکت های خوبی را در مسیر توسعه انرژی های تجدیدپذیر انجام داده است، عنوان کرد: پیش بینی کرده ایم حتی سرمایه گذاران خارجی نیز در موقعیت بسیار بالا در ایران برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر اقدام کنند. به عنوان مثال سرمایه گذاران خارجی می توانند 10 هزار مگاوات برق تجدید پذیر با هدف صادرات و نه مصرف داخلی تولید کنند و این می تواند موضوع تشویقی خوبی برای سوق پیدا کردن سرمایه گذار خارجی به سرمایه گذاری در این حوزه باشد./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet