ایام محرم 1398
1397/04/15 10:51:07
سرویس سیاسی
بختیار:

بستن تنگه هرمز جایگزینی نفت ایران با نفت کشورهای حوزه خلیج فارس را بی معنی می کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است هیچ جایگزینی برای نفت فوق سنگین ایران در دنیا وجود ندارد.
بستن تنگه هرمز جایگزینی نفت ایران با نفت کشورهای حوزه خلیج فارس را بی معنی می کند عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است هیچ جایگزینی برای نفت فوق سنگین ایران در دنیا وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201803105518434156.jpg بستن,تنگه,هرمز,جایگزینی,نفت,ایران,با,نفت,کشورهای,حوزه,خلیج,فارس,را,بی,معنی,می,کند Icana

علی بختیار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، تهدید نفتی رییس جمهور را، انسداد تنگه هرمز از سوی ایران برای جلوگیری از صادرات نفت کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان بیان کرد و گفت: قطعا جمهوری اسلامی به عنوان کشوری که تنگه هرمز در اختیار آن است می تواند در صورت به خطر افتادن منافع ملی خود، اقدام به انسداد آن کند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر قرار باشد منافع اقتصادی و سیاسی ما در منطقه به مخاطره بیفتد حتما جمهوری اسلامی از ابزارهای خود استفاده می کند و این حق را دارد که تنگه هرمز را در شرایطی که نفت ایران تحریم می شود ببندد.

وی در ادامه با بیان اینکه برنامه های جمهوری اسلامی در سطح عالی مسئولان درباره فروش نفت در حال انجام شدن است، عنوان کرد: همگرایی خوبی در این زمینه ها بین دولت و مجلس وجود دارد و در کمیسیون انرژی مجلس نیز طرحی برای مقابله با تحریم نفتی تهیه کرده ایم و در صورتی که تحریم نفتی توسط آمریکایی ها رقم بخورد حتما اقدامات لازم را در کمیسیون انرژی به تصویب رسانده و طرح را در قالب طرح دو فوریتی به صحن علنی ارائه می کنیم.

بختیار ادامه داد: در کشور اقدامات بسیار جدی در این زمینه انجام شده و آمریکایی ها باید بدانند شرایطی که ترسیم می کنند آتشی را در منطقه به واسطه عربستان که آدرس غلطی را نشان می دهد، شعله ور خواهد کرد که حتی منافع سیاسی و اقتصادی آمریکایی ها را نیز از بین می برد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: این آتش در وهله اول دامن آمریکایی ها را می گیرد چرا که عربستانی ها نمی توانند جایگزینی برای نفت فوق سنگین ایران داشته باشند و حتی اگر اعلام کنند که می توانند 2 و نیم میلیون بشکه نفت ایران را جایگزین کند، توان آن را ندارد چرا که امکان تولید نفت کوره و انواع نفت سبک، سنگین و غیره که ایران به بازار عرضه می کند، برای عربستان وجود ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر جمهوری اسلامی تنگه هرمز را ببندد، نفتی که قرار است عربستان جایگزین ایران کند، فایده نخواهد داشت لذا از آنجایی که جمهوری اسلامی حق دارد برای تأمین منافع خود تنگه هرمز را ببندد بهتر است کشورها در اقدامات نفتی خود علیه ایران تأمل کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet