هدر موبایل
1397/04/16 17:55:46
سرویس سیاسی
خانه‌ملت گزارش می دهد:

60 روز برجام بدون آمریکا/ برجام زمین خورده یا روی هوا معلق است؟

بیش از ۶۰ روز است که آمریکا خروج خود از برجام را اعلام کرده ولی مذاکرات ایران با ۵ کشور باقیمانده هنوز به نتیجه نرسیده است.
60 روز برجام بدون آمریکا/ برجام زمین خورده یا روی هوا معلق است؟ بیش از 60 روز است که آمریکا خروج خود از برجام را اعلام کرده ولی مذاکرات ایران با 5 کشور باقیمانده هنوز به نتیجه نرسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201807102847361139.jpg 60,روز,برجام,بدون,آمریکا/,برجام,زمین,خورده,یا,روی,هوا,معلق,است؟ Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ احمد خزایی ؛  شامگاه سه شنبه 18 اردیبهشت ماه (8 MAY 2018)، در جریان سخنرانی ۱۱ دقیقه‌ای که در کاخ سفید انجام داد، اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی خارج می‌شود؛ این سخنان ترامپ یعنی پشت پا زدن آمریکا به مذاکره 24 ماهه ایران با قدرت‌های جهانی. رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تحریم‌هایی که در چهارچوب برجام لغو شده بودند را بار دیگر علیه ایران به اجرا می‌گذارد. این تصمیم دونالد ترامپ تنها اسرائیل و عربستان را خرسند کرد ولی اتحادیه اروپا، 3 کشور اروپایی حاضر در برجام به همراه چین و روسیه از تصمیم رئیس جمهور آمریکا ابراز تاسف کرده و پایبندی خود بر اجرای برجام را موکدا به زبان آوردند.

جمهوری اسلامی ایران ایران در چهارچوب برجام، در ازای لغو بخشی از تحریم‌های بین‌المللی، برنامه‌های هسته‌ای خود را محدود کرد و در آن شرایط کشورهای اروپایی نگران بودند که ایران نیز به سرعت در اقدامی متقابل از برجام خارج شده و به این ترتیب بحران‌های منطقه‌ای بیشتر شود.

ترامپ امضا

توافق هستهای بین ایران و پنج کشور دیگر بدون آمریکا

ایران به استناد اعلامیه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره به تعهدات خود عمل کرده و پس از خروج آمریکا از برجام، روحانی اعلام کرد که از این پس توافق هسته‌ای بین ایران و پنج کشور بزرگ خواهد بود و باید دید که دیگر کشورهای امضا کننده در این باره چگونه عمل خواهند کرد.

 

روحانی پس از خروج آمریکا از برجام: برجام با تامین منافع ایران پایدار خواهد ماند

پس از سخنان ترامپ، حسن در گفت‌وگویی مستقیم با مردم با بیان اینکه ما ظرف چند هفته آینده ضمن مذاکره با کشورهای اروپایی، روسیه و چین، رایزنی‌ها و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم، گفت: اگر در پایان این مدت کوتاه به این نتیجه برسیم که با همکاری پنج کشور عضو برجام می‌توانیم به هر آنچه که منافع ملت ایران بوده برسیم، علی‌رغم حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ، برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به سمت ثبات در منطقه قدم‌های خود را برداریم.

2 روز پس از خروج آمریکا از برجام (یعنی 20 اردیبهشت ماه) محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه 2 نامه به خانم موگرینی و دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت، این نامه‌ها مربوط به تخلفاتی بوده است که از سوی آمریکا در چارچوب برجام اتفاق افتاده است.

 

آغاز مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی حاضر در برجام پس از لغو توافق هسته‌ای توسط ترامپ

25 اردیبهشت ماه ظریف به بروکسل سفر کرد و گفت: مذاکرات کارشناسی ما با حضور آقای عراقچی در بروکسل شروع شده و هدف آن ارائه تضمین به ایران برای بهره‌مندی از مواهب برجام است. اروپایی‌ها حوزه‌های مختلفی را برای همکاری مطرح کردند و در ملاقات فردا شب با وزیران خارجه نتیجه کار را بررسی می کنیم. این شروع کار است و با یک جلسه نمی شود کار کرد و زمان کوتاه است. معتقدیم باید شروع قوی داشته باشیم؛ بنابراین یک روند را امروز شروع کردیم تا ببینیم در این فاصله می‌توانیم به دیپلماسی زمان بدهیم یا خیر.

این روند نشان می‌داد که مذاکرات برای ادامه حیات برجام بین ایران و 3 کشور اروپایی به صورت جدی در حال انجام است.

 

شروط رهبری برای ادامه برجام با اروپا

پس از خروج آمریکا از برجام و آغاز مذاکرات ایران با 3 کشور اروپایی، مقام معظم رهبری  شروطی را تعیین کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای

رهبر انقلاب اسلامی در باب تضمین‌های لازم اروپایی‌ها برای ادامه برجام افزودند: اگر آمریکایی‌ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی‌ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند. تضمین بانک‌های اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه بیان کردند.

ایشان خاطرنشان کردند: ایران با ۳ کشور اروپایی دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپایی‌ها، ما به آن‌ها اعتماد نداریم و به همین علت آنها باید تضمین های واقعی بدهند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر اروپایی‌ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیتهای تعطیل شده هسته‌ای محفوظ است.

ایشان مسئولان سازمان انرژی اتمی را به آمادگی برای شروع احتمالی اینگونه فعالیتها فراخواندند و افزودند: الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی کنیم ولی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیتهای تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.

در همان ابتدای مذاکرات بین ایران با کشورهای اروپایی، بحث‌هایی در خصوص بسته پیشنهادی اروپا به منظور تامین خواسته‌های ایران در ادامه برجام مطرح شد و حتی مواعدی نیز در رسانه‌ها مطرح می‌شد.

تماس‌های روحانی با مرکل و مکرون در شامگاه (14 تیرماه) نشان داد که بالاخره بسته پیشنهادی اروپایی‌ها برای ادامه برجام به ایران ارائه شده و محتوای همین بسته رئیس جمهور ایران را آزرده خاطر کرده و در تماس تلفنی با مرکل صدراعظم آلمان با تحکم انتظارات ایران را بیان کرد.

روحانی در تماس با مرکل، بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی در ارتباط با برجام را مایوس کننده خواند

حسن روحانی عصر پنجشنبه طی  تماسی تلفنی با خانم «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و فرصت محدودی که در اختیار اروپا قرار گرفت تا مواضع خود را به طور روشن و صریح درباره چگونگی ادامه برجام اعلام کنند، گفت: پس از خروج آمریکا از برجام مشکلاتی در زمینه اقتصادی، روابط بانکی و نفتی ایجاد شده و شرکت‌های سرمایه گذار در ایران برای ادامه فعالیتشان دچار تردید شدند.

رئیس جمهور با اشاره به ارائه بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی در ارتباط با چگونگی عمل به تعهدات و همکاری هایشان در برجام، آن را مایوس کننده عنوان کرد و گفت: متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.

حسن روحانی

روحانی با بیان اینکه برجام یک تعهد متقابل و دوطرفه بوده و بعد از حدود دو ماه انتظار ارائه یک برنامه روشن از سوی سه کشور اروپایی داشتیم، اظهار امیدواری کرد اجلاس فردای وزرای 5 کشور اروپایی در وین، پیام صریح، روشن و امیدوار کننده ای برای ادامه برجام به همراه داشته باشد.

مرکل در تماس با روحانی: می‌خواهیم در برجام بمانیم

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به اینکه در بسته پیشنهادی به ایران موضوعات کلی و اصولی مورد اشاره قرار گرفته و در زمینه جزئیات باید گفتگو‌ها ادامه پیدا کند، گفت: آنچه اهمیت دارد این‌است که می دانیم و یقین داریم میخواهیم در برجام بمانیم و معتقدیم باید با آرامش ادامه روند گفتگوها به انجام برسد.

روحانی در تماس با مکرون: بسته پیشنهادی اروپا دربرگیرنده همه خواسته‌های ایران نیست

حسن روحانی شامگاه پنجشنبه در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه با وی، تلاش فرانسه در روند حفظ برجام در ماه‌های گذشته را مثبت دانست و اظهار داشت: بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته های ما نیست و امیدواریم روند مذاکرات وزرای 5 کشور فردا در وین، بتواند خواسته های ایران را برای ادامه همکاری در برجام تامین کند.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت های اقتصادی و روابط بانکی و مشکلات به وجود آمده برای برخی شرکت های اروپایی در پروژه های ایران، بواسطه خروج یکجانبه آمریکا از برجام، گفت: انتظار ما از اروپا ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمان بندی تا بتواند نقشی جبران کننده در قبال خروج آمریکا داشته باشد.

مکرون: نشست وزرای 5 کشور در وین می‌تواند میان موضوعات سیاسی و اقتصادی برای ادامه برجام توازن ایجاد کند

«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به اراده فرانسه برای پایبندی به تعهدات خود در برجام، بر ضرورت تلاش برای ادامه همکاری ها و گفتگو های فی مابین برای تداوم این توافق مهم تاکید کرد.

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه اروپا برای حفظ برجام به تلاش های خود ادامه می دهد، افزود: نشست وزرای 5 کشور در وین می تواند توازن خوبی میان موضوعات سیاسی و اقتصادی برای ادامه روند همکاری ایجاد کند.

آغاز نشست وزرای 5 کشور در وین در خصوص برجام

پس از این گفت‌وگو مذاکرات 5 کشور در خصوص برجام برگزار شد، کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام در وین پیرامون بررسی برنامه کشورهای اروپایی در حوزه بانکی و نفتی تشکیل جلسه داد.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه در کمیسیون برجام

در پایان این نشست، موگرینی متن بیانیه‌ای را در 10 بند قرائت کرد، بیانیه‌ای که در آن بر بر اجرای کامل و مؤثر برجام و تداوم گفتگوها، ضرورت حفظ و تقویت روابط و پیوندهای تجاری با ایران مستقلا از آمریکا و مصون نگه‌داشتن شرکت‌ها از تأثیرات فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا تأکید شده بود.

تعهدات برجامی باید طبق زمان‌بندی و پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا از سوی سایر طرفین اجرا شود

ظریف نیز در پایان نشست کمیسیون مشترک وزرای کشورهای طرف برجام تأکید کرد که اروپایی‌ها طی این نشست برنامه‌های خود در حوزه بانکی و نفتی را توضیح دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تأکید کرد که این برنامه‌ها باید طبق زمان‌بندی و پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا اجرا شوند؛‌ برنامه‌هایی که به گفته ظریف عملیاتی هستند اما به اندازه کافی، دقیق و تفصیلی ارائه نشده‌اند و قرار است متخصصین طرفین به صورت فشرده و طی جلساتی جزئیات آن‌ها را بررسی کنند.

با این حال وزیر امور خارجه کشورمان تأیید کرد که اگر برنامه‌های اروپایی‌ها عملیاتی نشود و دولت بابت تضمین حقوق مردم ایران اطمینان حاصل نکند، طبق تدابیر مقامات عالی کشور و براساس مفاد مندرج در برجام، در برابر اقدام خلاف قانون آمریکا در نقض برجام و خروج یکجانبه در آن، دست به اقدامات مقتضی خواهد زد؛ مسئله‌ای که به گفته ظریف به دیگر طرف‌های برجام در نشست امروز وین گوشزد شده است.

برجام زمین خورده یا روی هواست؟

روندی که پیش می‌رود اگرچه از سوی طرفین مثبت ارزیابی می‌شود اما، دو نگرش در زمینه مذاکرات برجامی وجود دارد که نگران کننده است، اولا مرکل عنوان کرده "معتقدیم باید با آرامش ادامه روند گفت‌وگوها به انجام برسد"، این سخن نگران کننده است از آن جهت که ممکن است اروپایی‌ها با این رویکرد به دنبال اتلاف وقت باشند، علاوه بر این، پس از گذشت بیش از 60 روز که آمریکا از برجام خارج شده و مذاکراتی که انجام شده، آقای ظریف گفته "راهکارهای بسته 5 کشور عملیاتی هستند اما به اندازه کافی، دقیق و تفصیلی ارائه نشده‌اند نکته نگران کننده این موضوع آن است که چرا پس از 60 روز که مذاکرات فشرده‌ای هم برگزار شده هنوز راهکارهای اجرای برجام به صورت دقیق و مفصل تعیین نشده است. در این شرایط باید منتظر ماند و دید که آیا تلاشها برای ادامه حیات برجام به ثمر می‌نشیند یا خیر؟!.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet