هدر موبایل
1397/04/25 12:48:29
سرویس سیاسی
کاتب تشریح کرد:

تفکیک وظایف و اختیارات کمیسیون‌ها در نشست کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس

رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به نشست این کمیسیون با دبیران کمیسیون‌های تخصصی، گفت: وظایف و مصادیق مشترک کمیسیون‌ها مشخص و به طور شفاف تفکیک خواهد شد.
تفکیک وظایف و اختیارات کمیسیون‌ها در نشست کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به نشست این کمیسیون با دبیران کمیسیون‌های تخصصی، گفت: وظایف و مصادیق مشترک کمیسیون‌ها مشخص و به طور شفاف تفکیک خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/53610.jpg تفکیک,وظایف,و,اختیارات,کمیسیون‌ها,در,نشست,کمیسیون,آیین,نامه,داخلی,مجلس Icana

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح نشست امروز دوشنبه (25 تیر ماه) کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس، گفت: یکی از وظایف کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب وظایف و مصداق‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی است، یکی از عوامل کارآمدسازی مجلس نیز تفکیک و شفاف‌سازی اختیارات و وظایف بر اساس موضوعات مورد بحث درون نظام است که راهکار آن به استناد تبصره ماده 42 آیین نامه داخلی مجلس روشن است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به موجب ماده مذکور« تعیین مصادیق و تهیه شرح وظایف و اختیارات کمیسیون‌ها  با رعایت کلیت آیین نامه داخلی مجلس توسط هیات رئیسه مجلس یا هر یک از کمیسیون‌ها  و یا حداقل 50 نفر از نمایندگان پیشنهاد می‌شود و پس از تصویب در جلسه مشترک  هیات رئیسه مجلس، اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی و روسای کمیسیون‌های تخصصی  اجرا می‌شود. جلسه مشترک فوق الذکر  به ریاست رئیس یا یکی از نواب رئیس مجلس  و با حضور حداقل دو سوم اعضا رسمیت می یابد و مصوبات آنبا رای حداقل دوسوم اعضای حاضر معتبر خواهد بود و مصوبات به اطلاع نمایندگان خواهد رسید.»

وی افزود: به همین جهت معاونین قوانین و نظارت مجلس شرح وظایف و مصادیق مشترک کمیسیون‌ها را مشخص کرده و در نشست با دبیران کمیسیو‌ن‌ها به این موضوعات اشاره شد تا آنها در جلسه‌ای با روسای کمیسیو‌ها نظرات و پیشنهادات اصلاحی را دریافت و بر اساس موضوعات مشخص و به کمیسیون آیین نامه داخلی ارایه کنند.

کاتب یادآور شد: کمیسیون آیین نامه داخلی موضوعات مورد نظر روسای کمیسیون‌ها را در جلسه‌ای بررسی و پس از تصویب، نظرات نهایی را به استناد تبصره ماده 42 در جلسه مشترکی با هیات رئیسه یا در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون آیین نامه داخلی و روسای کمیسیون‌های تخصصی بررسی و تصویب نهایی کنیم. نظر نهایی به همه مجموعه‌های مربوط ابلاغ خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مهمترین نواقص موجود را تشریح کرد و گفت: تداخل کاری بین کمیسیون‌ها سبب شده تا در ارجاع سوالات و طرح و لوایح تداخل به وجود آید، از سوی دیگر در شرح وظایف و اختیارات کمیسیون‌ها به حضور منظم اعضا اشاره شده لذا ساختار منظم و با کیفیت در این زمینه لازم است.

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: حضور ارباب رجوع‌های مردمی در زمان برگزاری جلسات صحن و کمیسیون‌ها یکی از چالش‌هایی است که به بی‌نظمی‌ها دامن زده است ، سایر عوامل در این زمینه نیز باید بررسی و مرتفع شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet