شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/04/29 13:19:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نجفی:

نقد مشفقانه و سازنده یک خدمت است

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه جامعه هدف عملکرد تیم اقتصادی را قبول ندارد، گفت: ما از عملکرد بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دستگاه‌هایی که حوزه صنعت و تولید کشور را اداره می‌کنند، راضی نیستیم.
نقد مشفقانه و سازنده یک خدمت است عضو فراکسیون امید با بیان اینکه جامعه هدف عملکرد تیم اقتصادی را قبول ندارد، گفت: ما از عملکرد بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دستگاه‌هایی که حوزه صنعت و تولید کشور را اداره می‌کنند، راضی نیستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100703949253.jpg نقد,مشفقانه,و,سازنده,یک,خدمت,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا نجفی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع اعضای هیئت دولت اظهار داشت: مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان سیاست‌های راهبردی و کلان کشور را تعیین کردند که عبارت است از تقویت و توسعه روابط کشور با شرق و غرب منهای معدود کشورهایی که اشاره داشتند. این موضوع را می‌توان به عنوان یک خط‌مشی و سیاست و راهکار در نظر گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت باید حداکثر تلاش و برنامه‌ریزی در عرصه بین‌الملل را دنبال کند و علاوه بر این باید برای ایجاد یک نظام اقتصادی مستحکم که از تدوین یک برنامه راهبردی و استراتژیک، اهداف و سیاست‌هایی برخوردار باشد تلاش کند. تا در ذیل سیاست‌های کلان منجر به ایجاد نظام اقتصادی شود که دارای راندمان و بهره‌وری است و اتلاف سرمایه و منابع در آن وجود نداشته باشد؛ این امر الزاماتی دارد که بخشی از الزامات در فرمایشات رهبری تذکر داده شده بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: استفاده از اشخاصی که متعهد و معتقد به انجام چنین رهنمودهایی هستند، بسیار مهم است. علاوه بر این باید کنترل و نظارت دقیقی برعملکرد این افراد وجود داشته باشد که حداکثر منابع و ظرفیت‌های کشور حول این اهداف به کار گرفته شود و از انحراف در عملیات، جهت‌گیری و استفاده از منابع مالی به سمتی غیر از پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور جلوگیری شود و اگر انحرافی نیز صورت گرفت، با آن برخورد جدی شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: دولت یک مفهوم عام است و بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها که خارج از دولت هستند، در بخش اجرا دست دارند؛ دولت به این معنا فراتر از قوه مجریه و شامل همه دستگاه‌های عمومی و غیرعمومی و دستگاه‌های نظامی و غیرنظامی است.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد در کشور باید فرماندهی واحد داشته باشد، گفت: این فرماندهی واحد باید برعهده رئیس‌جمهور باشد، بنابراین معتقدم تمامی سرمایه‌های کشور باید حول محور و راهبردهایی که رهبری تأکید کردند، بکار گرفته شوند.

نجفی ادامه داد: ما از نظام یکپارچه برنامه‌ای و اجرایی برخوردار نیستیم که ناشی از تحولات گسترده‌ای است که در اطراف ما رخ می‌دهد؛ بخشی از این مشکل نیز ناشی از رفتارهای غیرمتعهدانه برخی اشخاص و دستگاه‌ها در طول این فرآیند است که موجب ضعف در مقام تدبیر، عمل و برنامه‌ریزی شده است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قوه مجریه به تنهایی از ظرفیت‌های لازم برای اجرای این فرآیند طولانی برخوردار نیست و همه قوا و کسانی که در اداره کشور مسئولیت‌هایی دارند باید قوه مجریه را در این مسیر همراهی کنند؛ البته این کمک و همراهی فقط به معنای مجیزگویی نیست. برخی اوقات استفاده از نقد و نظارت‌های قانونی برای اصلاح ظرفیت‌ها و عملکرد دولت اجتناب‌ناپذیر است.

نجفی افزود: امروز مجلس از ظرفیت‌های قانونی خود برای اصلاح امور و روند در وزارتخانه‌ها و برخی از دستگاه‌ها حتی‌الامکان استفاده می‌کند.

وی تصریح کرد: تیغ نقد مشفقانه، سازنده و خیرخواهانه یک خدمت است. باید از امکانات مجلس برای قرار دادن دستگاه‌های اقتصادی در یک مسیر صحیح، اقدام مهم و سازنده استفاده کرد. باید نخبگان و فرهیختگان کشور را دلگرم کنیم که سرمایه‌های فکری و مالی و اقتصادی کشور را در این بزنگاه مهم در کنار دولت و حاکمیت قرار دهند تا دولت و حاکمیت حول محور اهداف قابل دفاع برای دفع تهدیدها و خلق فرصت‌های جدید اقدام کنند.

نجفی اظهار داشت: اقتصاد تابع منطق و لوازم و شرایط تعریف شده‌ای است. آنچه وجه ممیز این دوره است که از فرمایشات رهبری این‌گونه برداشت می‌شود، این است که یک عزم جزم گروهی و یک وفاق و همدلی برای هم‌افزایی و انرژی بیشتر بین همه اشخاص و گروه‌ها حول کارآمدی و بهره‌وری هر چه بیشتر دولت برای خلق سرمایه‌ها و فرصت‌های جدید در حوزه بین‌الملل و حوزه داخلی شکل گرفته است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر من این رویکرد، رویکردی پیش‌رونده و به سمت جلو است به شرط اینکه همه به لوازم و مقتضیات این رویکرد پایبند باشند. باید قواعد کار جمعی و گروهی را رعایت کنیم و قدر این مدارا و مدیریت را نسبت به نقدها و اختلافات بدانیم و ظرفیت همکاری و تعامل‌مان را بین گروه‌ها و جریان‌های مختلف فکری و سیاسی افزایش دهیم.

وی با اشاره به اظهارات مسئول دفتر رئیس‌جمهور مبنی بر تغییر تیم اقتصادی دولت تصریح کرد: ما مکرراً این موضوع را در جلسات مختلف خدمت مسئولان عرض کردیم که تیم اقتصادی دولت به دلایل روشن و واضحی نیازمند ترمیم است. برخی از دوستان یک تا پنج سال در مسئولیت‌ها حضور داشتند؛ جهت‌گیری و رویکردهای آنها مشخص است. این جهت‌گیری‌ها و رویکردها طی سال‌های اخیر جواب نداده است، لذا اگر فرض کنیم که حتی این آقایان وظایف خود را به خوبی انجام داده‌اند، برداشت عمومی این نیست.

به گزارش مهر، نجفی خاطرنشان کرد: جامعه هدف عملکرد این آقایان را قبول ندارد. ما در بخش بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دستگاه‌هایی که حوزه صنعت و تولید کشور را اداره می‌کنند، راضی نیستیم. لذا باید تغییر رویکردی در این دستگاه‌ها ایجاد شود که نیازمند اصلاح عوامل اجرا بخصوص در سطح مدیران ارشد است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet