ولادت امام موسی کاظم (ع)
1397/05/02 10:24:09
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قره خانی تاکید کرد:

افزایش غیرمنطقی بنزین و الزام ورود مجلس

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در خصوص نحوه ورود مجلس به افزایش غیرمنطقی بنزین اظهار داشت:اگر مجلس حس کند دارد کار غیرمنطقی صورت می گیرد، ورود می کند.
افزایش غیرمنطقی بنزین و الزام ورود مجلس سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در خصوص نحوه ورود مجلس به افزایش غیرمنطقی بنزین اظهار داشت:اگر مجلس حس کند دارد کار غیرمنطقی صورت می گیرد، ورود می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611102592813424.jpg افزایش,غیرمنطقی,بنزین,و,الزام,ورود,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع آیا بنزین دو نرخی می شود؟ و با حضور اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و جلیل سالاری مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی روانه آنتن شد.

اسدالله قره خانی با اشاره به سیاست افزایش بنیزین تا فوب خلیج فارس، گفت: در قانون هدفمندکردن یارانه ها این اختیار به دولت داده شده بود که قیمت بنزین را در طول برنامه پنج ساله به فوب خلیج فارس برسانند.در این حین، فراز و فرودهایی را داشت و به آن قیمت نرسید.

وی درخصوص افزایش های جهشی قیمت بنزین، متذکر شد: اگر بر مبنای قانون یک منطقی در افزایش قیمت ها بود؛نباید این اتفاق ها می افتاد یعنی سالی 10 درصد متناسب با نرخ تورم،افزایش حقوق کارمندان، بازنشستگان، کشاورزان، کارگران، بر قیمت بنزین اضافه می شد، مردم هم معترض نبودند. اما هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی، یک جهش غیر منطقی را در قیمت بنزین دیدیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درخصوص نحوه ورود مجلس به این مسئله اظهار داشت: اگر مجلس حس کند دارد در زمینه قیمت بنزین کار غیرمنطقی صورت می گیرد، ورود می کند.

وی ضمن اثرگذار بودن کارت سوخت بر مصرف، سیاست قیمتی را موثرتر در کنترل مصرف دانست و گفت: اگر با این شرایط جلو برویم و مردم هم میزان سوخت را رعایت کنند؛لازم به دو نرخی شدن نداریم، چون فاز سوم ستاره خلیج فارس تا پایان سال راه اندازی خواهد شد و 12 میلیون لیتر دیگر وارد چرخه سوخت می شود.

در ادامه جلیل سالاری به میزان مصرف بنزین در کشور اشاره کرد و گفت:مصرف در ماههای مختلف متفاوت است و حتی ما تا 88 میلیون لیتر در روز هم داشته ایم ولی تولید تا این حد نداریم و تراز تولیدمان منفی است. تولید ما در حال حاضر 80 و اندی میلیون در لیتر است. با توجه به تعمیرات اساسی که پالایشگاه ها دارند ظرفیت به این شکل نیست که بتوانیم بطور مستمر به عدد 90 میلیون برسیم و وفعلا مجبور به واردات هستیم.

وی متذکر شد:سیاست تک نرخی که اتفاق افتاد و از سال 94 سهمیه بندی متوقف شد و کارت سوخت شخصی حذف شد این یک اقدام غیر کارشناسی بود و نتیجه اش هم یکسری آدرس های غلط بود که داده شد.

مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به وجود مافیا در واردات بنزین، بر لزوم توامان اصلاح قیمت های حامل های انرژی و مدیریت مصرف سوخت تاکید کرد و اظهار داشت: در سال 85، مصرف بنزین ما قبل از اجرای این سیاست 74 میلیون بود و بعد از اجرای این سیاست در سال 92 به 69 میلیون رسید. دلیلش این بود که در این بخش  موضوع را توامان انجام دادیم.

وی افزود: بنابراین هم کاهش مصرف سوخت بود و هم شفافیت ارزی اتفاق افتاد و پدیده قاچاق به نوعی حل شد ولی از سال 92 میزان مصرف به 88 میلیون لیتر رسیده است،یعنی روزانه 10 میلیون دلار هزینه برای دولت دارد. بنابراین حذف کارت سوخت غیرکارشناسی بود./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet