هدر موبایل
1397/05/03 07:20:00
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی تشریح کرد:

اصرار یا اصلاح/ سرنوشت مصوبه مجلس در زمینه الحاق به کنوانسیون پالرمو چه می‌شود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس اعتقاد دارد مجلس در خصوص لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو می‌تواند دو راه اصرار بر مصوبه یا اصلاح برای تامین نظر شورای نگهبان را دنبال کند.
اصرار یا اصلاح/ سرنوشت مصوبه مجلس در زمینه الحاق به کنوانسیون پالرمو چه می‌شود؟ عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس اعتقاد دارد مجلس در خصوص لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو می‌تواند دو راه اصرار بر مصوبه یا اصلاح برای تامین نظر شورای نگهبان را دنبال کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711103725676107.jpg اصرار,یا,اصلاح/,سرنوشت,مصوبه,مجلس,در,زمینه,الحاق,به,کنوانسیون,پالرمو,چه,می‌شود؟ Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص نامه اخیر آیت الله هاشمی شاهرودی به دبیر شورای نگهبان در خصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، اظهار داشت: روال این است که وقتی طرح یا لایحه‌ای در مجلس تصویب می‌شود، برای بررسی به شورای نگهبان می رود که اگر این مصوبه توسط شورای نگهبان تایید شود، تبدیل به قانون شده و در غیر اینصورت مصوبه برای تعیین تکلیف به مجلس شورای اسلامی ارجاع داده می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مصوبه‌ای که به مجلس برگردد، مجددا در کمیسیون مربوطه و صحن مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود و اگر نمایندگان صلاح ببینند، جهت تامین نظر شورای نگهبان آن مصوبه را اصلاح کرده و در غیر اینصورت بر مصوبه قبلی خود اصرار می‌کنند.

وی با بیان اینکه در صورت اصرار نمایندگان بر مصوبه مجلس، موضوع باید در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود، افزود: از مجمع تشخیص مصلحت نظام چیزی بر نمی گردد بلکه یا نظر مجلس تایید می شود و آن مصوبه تبدیل به قانون شده  به دولت ابلاغ می‌شود یا اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تایید می‌کند که در اینصورت موضوع مختومه می‌شود.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: تاکنون چنین موردی رخ نداده که در زمینه اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان، از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام نامه نگاری شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام باید قبل از اینکه مجلس تصمیم گیری کند، ارائه شود، در قانون مکانیزمی پیش بینی نشده تا مصوبه مجلس از مجمع تشخیص مصلحت نظام به قوه مقننه بازگردد.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس اختیار دارد که بر مصوبه خود اصرار کند یا جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاحاتی را در لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو ایجاد کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet