خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/03 10:19:41
سرویس صحن
در صحن علنی مطرح شد؛

توضیحات دکتر لاریجانی در خصوص انتخاب و معرفی کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90

رئیس مجلس شورای اسلامی جزئیات چگونگی انتخاب و معرفی کاندیدای ریاست کمیسیون اصل ۹۰ توسط هیات رییسه به صحن مجلس را تشریح کرد.
توضیحات دکتر لاریجانی در خصوص انتخاب و معرفی کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90 رئیس مجلس شورای اسلامی جزئیات چگونگی انتخاب و معرفی کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90 توسط هیات رییسه به صحن مجلس را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805104769247560.jpg توضیحات,دکتر,لاریجانی,در,خصوص,انتخاب,و,معرفی,کاندیدای,ریاست,کمیسیون,اصل,90 Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 3 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در خصوص معرفی کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90 توسط هیات رئیسه گفت: در این خصوص دو جلسه در هیات رئیسه برگزار شد تا گزینه ریاست مشخص شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قانون آئین نامه عنوان شده که رئیس کمیسیون با پیشنهاد هیات رئیسه مجلس از بین اعضای ثابت کمیسیون که 8 نفر می باشند و با رأی مجلس برای مدت یک سال انتخاب می شود.

وی افزود: همچنین در بخش آراء مربوط به این موضوع در ماده 121 در بخش بند هـ عنوان شده اکثریت مطلق نمایندگان حاضر هستند که به انتخاب رئیس مجلس، رئیس دادستان، رأی اعتماد به وزیران می دهند؛ در بند 16 نیز عنوان شده سایر مواردی که در این آیین نامه و سایر قوانین برای آن ها کلمات تصویب و یا موافقت آورده شده و در این آیین نامه مصداق آن مشخص نشده باشد باید به صورت اکثریت مطلق رأی بیاورد که همانند وزرا رأی اعتماد می آورد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: براین اساس در مجلس گذشته رئیس کمیسیون را معرفی می کردند و با این استدلال یک نفر به مجلس معرفی می شد که اگر رأی اعتماد می آورد موضوع تمام می شد و در غیر این صورت باید فرد دیگری معرفی می شد.

رئیس قوه مقننه افزود: در این راستا در ابتدای مجلس همین اقدام انجام شد اما آقایان در هیات رئیسه عنوان کردند دو نفر معرفی شود که کمی ضیق در آیین نامه است؛ چون وقتی دو نفر معرفی شود و اگر رأی نصف به علاوه یک نیاورد مشخص نیست چه باید کرد لذا مشکل به وجود می آید. در عین حال هیات رییسه در دور قبل رأی داد دو نفر معرفی شود.

وی اظهار کرد: مجددا که در این خصوص در هیات رییسه بحث شد با این استدلال بر همان رویه سابق مجلس تایید شد که یک نفر معرفی شود که اگر رأی اعتماد آورد موضوع تمام می شود وگرنه فرد دیگری باید معرفی شود.

دکتر لاریجانی گفت: در این بین برخی از نمایندگان نامه ای ارائه کردند که تجدیدنظر صورت بگیرد و این اتفاق رخ داد؛ در این رابطه سه نظر وجود داشت که به رأی گذاشته شد و با استدلال هایی که صورت گرفت نظری که مبتنی بر معرفی یک نفر بود رأی آورد تا مجلس رأی اعتماد بدهد ولی سناریویی که دو نفر معرفی شود رأی کافی نیاورد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: از نظر هیات رئیسه استناد آیین نامه ای نکته مذکور است و نظر دیگری نیست و با استناد به آیین نامه راهی پیدا نشد و به هر حال معرفی دو نفر رأی کافی نیاورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین روش این است که یک نفر معرفی شود تا آقایان اگر نصف به علاوه یک رأی دادند که باید اکثریت مطلق رأی بیاورند، فرد رئیس کمیسیون اصل 90 می شود وگرنه باید دوباره فرد جدیدی معرفی شود.

گفتنی است اکنون داوود محمدی به عنوان تنها کاندیدا برای تصدی پست ریاست کمیسیون اصل نودم مجلس به منظور کسب آراء نمایندگان از سوی هیات رئیسه به صحن علنی مجلس معرفی شده است./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet