هدر موبایل
1397/05/05 12:44:00
سرویس فرهنگی
عبادی پاسخ داد:

چرا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی نمی‌شود؟/ نهادی نظارتی ذیل شورا تعریف شود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره علل اجرایی نشدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرد.
چرا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی نمی‌شود؟/ نهادی نظارتی ذیل شورا تعریف شود عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره علل اجرایی نشدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100790083644.jpg چرا,مصوبات,شورای,عالی,انقلاب,فرهنگی,اجرایی,نمی‌شود؟/,نهادی,نظارتی,ذیل,شورا,تعریف,شود Icana

سیدمحمدباقر عبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی،گفت: در اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خلائی وجود دارد که دامن‌گیر اجرای سند تحول بنیادین، سند چشم‌انداز علمی کشور و... شده است؛ این خلاء باعث شده که مصوبات شورا به جد مورد پیگیری‌ قرار نگیرد و دلیل بی‌توجهی به مصوبات شورا را می‌توان نبود دستگاه نظارتی مکلف به نظارت و بازخواست از نهادهای مسئول اجرای این سندها دانست.

نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه مجلس نهاد نظارتی است اما نظارت آن عام است و برتمام مسائل کشور نظارت دارد و نظارت بر نحوه اجرا مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از مواردی که بررسی می‌کند به طور مثال نحوه اجرا سند تحول بنیادین یکی از مواردی است که کمیسیون آموزش به آن نظارت دارد؛ از سوی دیگر مجلس جایگاه قضایی ندارد و در صورتی که نهاد متولی سند موردنظر را اجرا نکند نمی‌تواند با آن دستگاه برخورد قضایی کند.

وی بیان کرد: برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید همراه این شورا نهادی نظارتی نیز با جایگاه حقوقی و قضایی باشد تا بتواند برخوردهای لازم را انجام دهد مانند دیوان محاسبات که در صورتی که در بودجه تخلفی صورت گیرد با مدیران متخلف برخورد می‌کند و با داشتن دادستان و حکم قضایی می‌تواند تذکرات موثری دهد.

مجلس و شورای انقلاب فرهنگی بر نحوه اجرای مصوبات شورا نظارت دارند اما این نظارت چندان کارآمد نیست

عبادی با بیان اینکه اگرچه مجلس و شورای انقلاب فرهنگی بر نحوه اجرای مصوبات شورا نظارت دارند اما این نظارت چندان کارآمد نیست، اظهار کرد: از آنجایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی پشتوانه نظارتی ندارد نمی‌تواند نحوه اجرای اسنادی مانند سند تحول بنیادین که یکی از مهم‌ترین اسناد و برنامه‌های نظام آموزشی است را پیگیری کند و یکی از دلایل اجرایی نشدن این سند وجود همین خلاء است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است باید دستگاهی زیرمجموعه خود شورا ایجاد شود که مصوبات شورا را برای اجرا پیگیری کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet