ایام محرم 1398
1397/05/07 10:37:45
سرویس اجتماعی
خاتمی:

مبارزه با ویروس خطرناک و خاموش هپاتیت نیاز عزم ملی است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اهمیت پیشگیری از ابتلا درخصوص راه های انتقال هپاتیت، گفت: مبارزه با ویروس خطرناک و خاموش هپاتیت نیاز عزم ملی است.
مبارزه با ویروس خطرناک و خاموش هپاتیت نیاز عزم ملی است نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اهمیت پیشگیری از ابتلا درخصوص راه های انتقال هپاتیت، گفت: مبارزه با ویروس خطرناک و خاموش هپاتیت نیاز عزم ملی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201709106835135696.jpg مبارزه,با,ویروس,خطرناک,و,خاموش,هپاتیت,نیاز,عزم,ملی,است Icana

سیدمرتضی خاتمی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، در آستانه روز جهانی هپاتیت گفت: بیماری هپاتیت یا التهاب کبد طیف وسیعی از علل را در بر می گیرد که از جمله مهمترین و شایعترین آنها می توان به علل ویروسی اشاره نمود، که بر اساس نوع ویروس به انواع " آ ، بی ، سی ، دی و ای" تقسیم بندی می گردند.هپاتیت های ویروسی یکی از تهدید های سلامت جهانی به شمار می روند. ۲۴۰ میلیون نفر در دنیا به هپاتیت مزمن "بی" و حدود ۱۵۰ میلیون نفر نیز به هپاتیت "سی" مزمن مبتلا هستند.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چیزی نزدیک به 400 میلیون نفر در دنیا به این دو نوع هپاتیت که خطرناکترین آن نیز می باشد مبتلا بوده و سالانه اندکی بیشتر از یک و نیم میلیون نفر بدلیل ابتلا به این نوع بیماری جان خود را از دست میدهند. بررسی های سازمان بهداشت در کشور عزیز مان ایران نشان از ابتلاء نزدیک به یک میلیون و چهار صد هزار نفر به نوع "بی" و نزدیک به دویست و سی هزار نفر ابتلا به نوع "سی" دارد.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری از ابتلا درخصوص راه های انتقال هپاتیت افزود: طرق انتقال و ابتلا به هپاتیت بسته به نوع ویروس آن متفاوت است، هپاتیت "A" معمولا با آب یا غذای آلوده به مدفوع فرد مبتلا به هپاتیت "A" منتقل می شود. هپاتیت "B" از طریق تماس با مایعات بدن فرد آلوده به ویروس، نظیر خون، ترشحات واژن یا منی منتقل می شود. مصرف داروهای تزریقی، داشتن رابطه ی جنسی با فرد آلوده، یا استفاده مشترک از تیغ تراش با فرد آلوده، ریسک ابتلا به هپاتیت "B" را افزایش می دهد. هپاتیت "C" با تماس مستقیم با مایعات آلوده ی بدن، معمولا از طریق استفاده ی داروهای تزریقی و تماس جنسی منتقل می شود.

وی گفت: هپاتیت "D" که هپاتیت "دلتا" نیز نامیده می شود، یک بیماری جدی کبدی است که توسط ویروس این هپاتیت (HDV) ایجاد شده و از طریق تماس مستقیم با خون آلوده انتقال می یابد. هپاتیت "D" نوع کمیابی از هپاتیت می باشد که فقط به همراه هپاتیت "B" اتفاق می افتد . ویروس این نوع هپاتیت، بدون وجود هپاتیت "B" نمی تواند تکثیر شود. هپاتیت "E" بیماری منتقل شونده با آب که عمدتاً در نواحی با سیستم تخلیه ی فاضلاب ضعیف، در نتیجه مصرف آبهای آلوده به مواد دفعی، ایجاد می شود.

نائب رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی با اشاره به عوارض و مخاطرات ابتلا به بیماری هپاتیت گفت: اختلالات ناشی از هپاتیت به دو صورت حاد و مزمن بروز می نماید. در نوع حاد بیماری که ابتدا بصورت یک تب خفیف بروز می نماید در صورت عدم درمان، ممکن است بصورت حاد موجب التهاب شدید ، نارسایی حاد کبد و نهایتا مرگ گردد. در این مرحله و در صورت تشخیص بیماری قابل درمان و عوارض قابل برگشت بوده و می توان از نارسایی حاد و مرگ با درمان مناسب پیشگیری نمود.در نوع مزمن که بیشترین علت آن انواع "بی" و "سی" می باشد ، ابتلا بدون علائم و با پیشرفت تدریجی موجب عوارض غیر قابل برگشت کبد از جمله سیروز ، سرطان و نیز تخریب و نارسایی غیر قابل برگشت کبد و نهایتا مرگ می گردد. به همین دلیل این دو نوع خطرناکترین موارد می باشند.

خاتمی در ادامه افزود: آنچه که هپاتیت را بسیار خطرناک نموده است جدای از عوارض و مخاطرات شدید آن ابتلای بی سر و صدا و پیشرفت تدریجی آن تا مرحله غیر قابل برگشت بخصوص در دو نوع "بی" و "سی" است. در واقع بسیاری از کسانی که به این نوع هپاتیت آلوده می باشند از بیماری خود بی خبر بوده و هنگامی متوجه آن می شوند که دیگر کار از کار گذشته است. بعلاوه این نوع از بیماری، افراد را به ناقلین سالمی تبدیل نموده که بی آنکه بدانند موجب تکثیر و انتقال بیماری می گردند.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص اقدامات و برنامه های پیش رو گفت: ایران در سال های اخیر در شناسایی، کنترل و درمان بیماران هپاتیت "بی" و "سی" ، موفقیت های چشمگیری داشته و مسئولین این حوزه با همکاری و همراهی سازمانها و نهاد های مردمی و با برنامه ریزی مناسب، حذف آن را هدف قرار داده است. مسئولین بهداشتی و نهادهای مسئول در پی آن هستند تا با کمک بخشهای علمی و دانشگاههای علوم پزشکی کشور تا سال ۱۴۱۰ ، بیماری هپاتیت "سی"  را در کشور ریشه کن نمایند که برای رسیدن به این هدف در نظر دارند سالانه ۲۰ هزار بیمار شناسایی و درمان شود. در واقع حذف این بیماری تا سال ۲۰۳۰ به معنی عدم مشاهده این بیماری در کشور نیست و هدف این است که بتوان موارد جدید آن را به حداقل رساند ، بقسمی که موارد کمتری از ابتلاء داشته و در نتیجه با کاهش ناقلین بیماری ، از گسترش بیشتر آن پیشگیری گردد.

وی افزود: در مورد هپاتیت "بی" نیز تمام تلاش بر حذف این بیماری است، و با انجام واکسیناسیون ۹۸ درصد از نوزادان طی سالهای اخیر، شیوع بیماری کاهش یافته است. ایران در منطقه در خصوص شیوع هپاتیت "بی" و "سی"، کمترین آمار را دارد . بعنوان مثال درخصوص هپاتیت "سی" ، شیوع بیماری کمتر از نیم درصد است و این درحالی است که آمار کشورهای همسایه در این زمینه به چهار تا پنج درصد می رسد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان در زمینه اقدامات مورد نیاز برای حذف هپاتیت گفت ؛ برای حذف هپاتیت، عزم ملی و مشارکت مردمی نیاز است تا نسبت به شناسایی افراد پرخطر و انجام واکسیناسیون آنان اقدام گردد. مثل زندانیان ،معتادین ، افراد شاغل در مراکز خدماتی غیر بهداشتی مانند آرایشگری، خالکوبی، حجامت و پزشکان ودندانپزشکان در معرض خطر ، همچنین انجام واکسیناسیون نوزادان، درمان سریع و بموقع مبتلایان بخصوص هپاتیت "سی"، آموزش عمومی، انجام تستهای لازم بر روی نمونه های خون اهدائی و انجام تستهای غربالگری اتفاقی نیز از ضروریات است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet