هدر موبایل
1397/05/09 07:49:10
سرویس اجتماعی
در گفت وگو با خانه ملت مطرح شد:

مرثیه‌ای برای مردم خوزستان/ آتش هورالعظیم در روزهای آتی به نزدیکی مرزهای ایران می رسد

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان، با اعلام غیر قابل کنترل شدن آتش سوزی هورالعظیم خواستار کمک های ملی و بین المللی برای اطفاع حریق شد.
مرثیه‌ای برای مردم خوزستان/ آتش هورالعظیم در روزهای آتی به نزدیکی مرزهای ایران می رسد رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان، با اعلام غیر قابل کنترل شدن آتش سوزی هورالعظیم خواستار کمک های ملی و بین المللی برای اطفاع حریق شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712107776378083.jpg مرثیه‌ای,برای,مردم,خوزستان/,آتش,هورالعظیم,در,روزهای,آتی,به,نزدیکی,مرزهای,ایران,می,رسد Icana

قاسم ساعدی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص آخرین وضعیت آتش سوزی تالاب هورالعظیم و تلاش ها برای مهار حریق گفت: طبق محاسبات کارشناسان ستاد بحران استان خوزستان پیش بینی می شد که با اعزام هواپیمای قول پیکر 40 تنی آب، آتش ظرف 2 روز مهار شود اما متاسفانه در روزهای بعد دودها نفس گیر تر و غلیظ تر شد و این عملیات ها تا به امروز موثر واقع نشده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که مهمترین دلیل دشورای اطفاع حریق، وسعت این آتش سوزی در قسمت هورالعظیم عراق است، اظهار داشت: از یک ماه پیش که این منطقه در آتش می سوزد، نزدیک به 50 هزار هکتار از این تالاب در آتش سوخته است، از طرفی هم چون گیاهان و نی های  این مناطق بسیار خشک و بی آب است، آتش غیر قابل کنترل شده است.

وی ادامه داد: به همین جهت بنده در نامه هایی به مسئولان کشوری خواستار این شدم که برای مهار آتش از ظرفیت ملی و اگر نیاز بود از ظرفیت بین المللی استفاده کنیم؛ چرا که آتش سوزی در کشور دیگر بوده و عوارض آن متوجه ما است. ما باید از سازمان های بین الملل بخواهیم که به اطفاع حریق در این منطقه کمک کنند تا علاوه بر این که به محیط زیست جهانی کمک می کنند مردم بخش بزرگی از خوزستان را از این وضعیت نجات دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ابراز داشت: نزدیک 2 میلیون نفر در یک ماه اخیر در استان خوزستان در زیر سایه این دود غلیظ قرار گرفته اند و بیمارستان های این شهر ها و شهرهای اطراف پر از بیماران ریوی و قلبی شده که استشمام این دود آن ها را از پا در آورده است. بیمارستان ها مجبور شده اند بسیاری از بیماران را به شهر اهواز منتقل کنند به طوری که یگان های اعزام کننده از به دلیل تعداد بالای بیماران و محدودیت تجهیزات از اعزام همه آن ها عاجز مانده اند.  

وی افزود: بنابراین ما نیاز فوری داریم که دولت به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا کند اما متاسفانه سازمان محیط زیست کشور یا خواب است یا بی تفاوت. ما مصاحبه اخیر آقای کلانتری که گفته اند «به ما ربطی ندارد و مردم بروند ماسک بزنند» را غیر مسئولانه می دانیم و اعلام می کنیم که این بی مسئولیتی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس تاکید کرد: به نظر من یکی از آفاتی که امروز گریبان گیر آقای روحانی در کابینه دولت شده است آقای کلانتری و امثال ایشان هستند و آقای روحانی اگر می خواهد ترمیمی در کابینه انجام دهد باید اولین گزینه شان محیط زیست باشد چون با جان انسان ها سر کار دارد. من به عنوان نماینده ملت به آقای کلانتری اعلام می کنم که از این بی مسئولیتی ها و عدم تعهد به مردم دست بردارد والا مردم وارد عرصه می شوند.

وی ابراز امیدواری کرد: کارشناسان محیط زیست، تشکل ها و سمن های که حافظ منافع مردم هستند به این موضوع ورود پیدا کنند و تالاب هورالعظیم و جان 2 میلیون انسان را از این آتش سوزی فاجعه بار نجات دهند.

ساعدی با بیان این که نزدیک به یک ماه است که تالاب هورالعظیم در حال سوختن است، گفت: با ادامه پیدا کردن آتش سوزی حریق در روزهای آینده وارد قسمت ایران می شود. در هفته های گذشته قسمت ایران این تالاب نیز در حال سوختن بود که ما توانستیم آتش را مهار کنیم اما با ادامه روند فعلی به احتمال زیاد آتش یک بار دیگر قسمت ایران را هم فرا خواهد گرفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت: تا به حال تنها نهادی که در این یک ماه برای مهار آتش وارد عمل شده ستاد مدیریت بحران استان خوزستان بوده که با استفاده از بالگرد های هلال احمر عملیات انجام می دهد اما خاموش کردن این آتش عظیم عملاً از توانایی ستاد بحران یک استان خارج است و نیاز است که ارگان ها و دستگاه های دیگر ملی و بین المللی  به یاری مدیرت بحران استان بشتایند. وزارت امور خار جه و بخش بین الملل سازمان محیط زیست باید پیگیر کمک های بین المللی باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet