خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/09 09:06:15
سرویس صحن
ره پیک در صحن علنی در تشریح برنامه خود برای عضویت در شورای نگهبان:

همکاری مجلس و شورای نگهبان نشانه وحدت است/شورای نگهبان در بحث تقنین بدون مجلس بی معنا است

نامزد عضویت در شورای نگهبان با  بیان اینکه همکاری مجلس و شورای نگهبان نشانه وحدت است، گفت: در شرایط فعلی این همکاری باعث انسجام بیشتر است.
همکاری مجلس و شورای نگهبان نشانه وحدت است/شورای نگهبان در بحث تقنین بدون مجلس بی معنا است نامزد عضویت در شورای نگهبان با  بیان اینکه همکاری مجلس و شورای نگهبان نشانه وحدت است، گفت: در شرایط فعلی این همکاری باعث انسجام بیشتر است. https://cdn.icana.ir/d/019/201807106302216778.jpg همکاری,مجلس,و,شورای,نگهبان,نشانه,وحدت,است/شورای,نگهبان,در,بحث,تقنین,بدون,مجلس,بی,معنا,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیامک ره پیک در نشست علنی امروز (سه شنبه، 9 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان انتخاب یکی از حقوق دانان شورای نگهبان توسط نمایندگان مجلس ضمن تشکر از رئیس قوه قضائیه و زحمات مجلس گفت: همان طور که مستحضرید بنده دوره 6 ساله ای در شورای نگهبان انجام وظیفه کردم و به همین دلیل با مسائل این شورا و بحث تقنین آشنایی دارم.

وی با بیان اینکه آشنایی با مسائل اجرایی و انتخابات در شورای نگهبان یکی از تجربه های بنده است، افزود: تعامل مجلس و شورای نگهبان در قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است و این دو نهاد در موضوعات خاص به ویژه تقنین دو نهاد ملازم هم هستند. شورای نگهبان در بحث تقنین بدون مجلس شورای اسلامی بی معنا است و مجلس شورای اسلامی نیز از نظر قانون اساسی نیازمند شورای نگهبان است.

این مقام مذکور با بیان اینکه رابطه و تعامل شورای نگهبان و مجلس یک سرفصل اساسی است، خاطرنشان کرد: توجه به این موضوع می تواند به ما در پیشبرد مسائل کشور در حوزه تقنین کمک موثری باشد.

وی با اشاره به همکاری های مختلف مجلس و شورای نگهبان عنوان کرد: یکی از این همکاری ها پیش از تصمیم گیری و تصویب قوانین است و این دو نهاد در بخش کارشناسی و پژوهشی می توانند تصمیم گیری ها را با کمترین چالش و هزینه انجام دهند.

ره پیک ادامه داد: یکی دیگر از این همکاری ها پس از تصویب مقررات است و آنچه در حال حاضر وجود دارد قابل ارتقاء است.

نامزد عضویت در شورای نگهبان تاکید کرد: موضوع انتخابات با توجه به ابلاغ سیاست های کلی نظام و نقش بی بدیل مجلس در قانونگذاری و تقنین فرصت بسیار مناسبی برای نمایندگان است که در موضوع انتخابات قوانین را با توجه به هدف شفافیت و رفع چالش های انتخابات مورد نظر قرار دهند. شورای نگهبان نیز آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

ره پیک با بیان اینکه همکاری دو نهاد مجلس و شورای نگهبان نشانه وحدت است، گفت: این همکاری باعث انسجام در روابط مهم است.

نامزد عضویت در شورای نگهبان با اشاره به ویژگی های حقوق دان در شورای نگهبان اضافه کرد: از آن جاییکه عضویت در شورای نگهبان عضویت موثر است افراد باید شجاعت، استقلال در رأی اعتماد به اسلامیت و جمهوریت، اعتقاد راسخ به صیانت از حق مردم را داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet