هدر موبایل
1397/05/10 07:57:22
سرویس اجتماعی
ساری خبر داد:

نابودی بیش از 20 هزار هکتار از تالاب هورالعظیم در ایران و عراق/ نمی توانیم از عراق به دلیل آتش سوزی خسارت بگیریم

نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه خشکی بیش از حد نی زارها دلیل گسترش آتش سوزی هورالعظیم است، گفت: وزارت خارجه قادر به گرفتن خسارت از عراق نیست.
نابودی بیش از 20 هزار هکتار از تالاب هورالعظیم در ایران و عراق/ نمی توانیم از عراق به دلیل آتش سوزی خسارت بگیریم نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه خشکی بیش از حد نی زارها دلیل گسترش آتش سوزی هورالعظیم است، گفت: وزارت خارجه قادر به گرفتن خسارت از عراق نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102632090451.jpg نابودی,بیش,از,20,هزار,هکتار,از,تالاب,هورالعظیم,در,ایران,و,عراق/,نمی,توانیم,از,عراق,به,دلیل,آتش,سوزی,خسارت,بگیریم Icana

علی ساری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص شایعات در مورد عمدی بودن آتش سوزی تالاب هورالعظیم گفت: هیچ اطلاعات دقیقی نه از سوی ایران و نه  عراق در مورد عمدی بودن آتش سوزی ارائه نشده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دلیل گستردگی آتش سوزی این است که در حال حاضر نی زارها خشک هستند و با کمترین حرارت آتش می گیرند. شروع آتش به هر دلیل بوده باشد، همین که تالاب ها خشک هستند در مدت کوتاهی دامنه آتش سوزی گسترش پیدا می کند و مهار آن مشکل می شود.

وی در مورد این که آیا ما می توانیم با پیگیری های وزارت خارجه خسارات وارده  ناشی از آتش سوزی را از کشور عراق دریافت کنیم، اظهار داشت: با احترامی که وزارت خارجه و آقای ظریف قائلم اما فکر نمیکنم بتوانند گامی در این راستا بردارند چون گرفتن اجازه وارد کردن هواپیما به خاک عراق، برای خاموش کردن آتش سوزی که در اصل خدمت به کشورعراق است، 20 روز طول کشید و این موضوع باعث گسترده شدن آتش شد؛ وزارت خارجه وقتی نمی تواند اجازه ورود هواپیما بگیرد چطور می خواهد خسارت بگیرد.

ساری در خصوص نیروها و دستگاه های دخیل در عملیات اطفای حریق، گفت: از روز اول تا به حال تنها ستاد بحران استان و ستاد بحران کشور برای اطفاء حریق تلاش کرده اند اما به دلیل خشکی نی زارها کنترل آتش از دست ستاد بحران خارج است و برخی قسمت ها در بخش ایران و عراق، بعد از خاموش شدن دوباره آتش می گیرند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان توضیح داد:  عملیات از روز اول توسط چند فروند بالگرد آغاز شد و بعد هواپیمایی با ظرفیت حمل 40 تن آب به این عملیات اضافه شد که خیلی موثر بود اما تا به حال کافی نبوده است. آمار دقیقی از میزان نی زارهای نابود شده در دست نیست اما گفته می شود تا به حال نزدیک 20 هزار هکتار از تالاب در بخش ایران و عراق در آتش سوخته است و عملیات های اطفاء حریق تا به حال موفق نبوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet