ولادت حضرت امام رضا (ع)
1397/05/09 19:24:46
سرویس سیاسی
پارسایی در تشریح نشست کمیسیون اصل نود:

یخ زدگی، علت سقوط هواپیمای ATR/ارائه گزارش کمیسیون اصل نود به صحن علنی و قوه‌قضائیه

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس گفت: کارشناسان کمیسیون، یخ زدگی را علت اصلی سقوط هواپیمای ATR می‌دانند در حالی که تیم بررسی سانحه موضوعات مختلفی را بیان می کنند.
یخ زدگی، علت سقوط هواپیمای ATR/ارائه گزارش کمیسیون اصل نود به صحن علنی و قوه‌قضائیه سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس گفت: کارشناسان کمیسیون، یخ زدگی را علت اصلی سقوط هواپیمای ATR می‌دانند در حالی که تیم بررسی سانحه موضوعات مختلفی را بیان می کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103483464985.jpg یخ,زدگی،,علت,سقوط,هواپیمای,ATR/ارائه,گزارش,کمیسیون,اصل,نود,به,صحن,علنی,و,قوه‌قضائیه Icana

بهرام پارسایی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز (سه‌شنبه 9 مردادماه) کمیسیون اصل نودم مجلس با اشاره به اینکه بررسی علت سانحه سقوط هواپیمای ATR در مسیر تهران- یاسوج در دستور کار قرار داشت، گفت: بر این اساس از تیم بررسی سانحه و گروه های پنج گانه مربوطه دعوت شد تا گزارش تهیه شده را ارائه کنند.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اختلاف نظر بین کارشناسان کمیسیون و همچنین تیم بررسی سانحه وجود دارد، اظهار کرد: کارشناسان کمیسیون یخ زدگی را علت اصلی سقوط هواپیمای ATR می دانند در حالی که تیم بررسی سانحه موضوعات مختلفی را بیان می کنند.

وی ادامه داد: باید یادآور شد شرکت سازنده ATR پیش از این امر طی امریه ای از شرکت های خریدار از جمله آسمان درخواست کرده بود تا نقص موجود را با نصب سیستم های یخ‌زدا اقدام کنند اما این مهم انجام نشده بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: همچنین باید اذعان کرد کارشناسان کمیسیون طبق نظر سازمان هواشناسی اعتقاد دارند که آب و هوا در زمان پرواز مناسب نبوده و شرایط بدی از نظر نوع ابرها، دما  و غیره داشته از این رو نباید پرواز اصلا انجام می شد. همچنین در این بین تیم بررسی سانحه نیز عنوان کرد که آب و هوا مناسب نبوده است.

پارسایی تصریح کرد: تیم بررسی سانحه اعتقاد دارد خلبان نباید ارتفاع هواپیما را کاهش می داد اما سوابق پروازهای تهران – یاسوج نشان می دهد هواپیماهای دیگر نیز در این مسیر ارتفاع خود را کاهش می دادند و اتفاقی نیز رخ نمی داد اما هواپیما به دلیل شرایط بد هوایی دچار یخ زدگی  شده و سقوط کرده است؛ بر این اساس باید اذعان کرد که اختلاف نظر در این رابطه وجود دارد.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سازمان هواپیمایی باید طبق قانون، اسناد درخواستی کمیسیون را طی مدت یک ماه ارائه می کرد اما متاسفانه این مهم محقق نشده است، گفت: بنابراین پس از تبادل نظر صورت گرفته در جلسه امروز، تیم کارشناسی دانشگاهی که در این رابطه با کمیسیون همراهی می کنند نیز موضوع را بررسی خواهند کرد.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات جعبه سیاه، خلبان اقداماتی مانند افزایش قدرت موتور، تنظیم جهت هواپیما و غیره که می‌توانست صورت بگیرد انجام داده است اما متاسفانه هواپیما دچار از کار افتادگی شده است.

پارسایی تصریح کرد: باید یادآور شد گزارشی از سقوط ATR  به دلیل امواج کوهستان نداشته‌ایم اما چندین مورد سقوط به دلیل یخ زدگی وجود دارد در حالی که موضوع مذکور یکی از دلایل سقوط توسط تیم بررسی سانحه عنوان شده است.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گزارش کمیسیون به صحن علنی و قوه قضائیه خاطرنشان کرد: اگر سازمان هواپیمایی یا تیم بررسی سانحه اطلاعات دیگری به کارشناسان کمیسیون ارائه کنند حتما در گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی لحاظ خواهد شد اما به دلیل اینکه امنیت پرواز مدنظر است، ضمن توجه به تسریع در ارائه گزارش، از عجله کردن نیز پرهیز خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet