هدر موبایل
1397/05/10 09:53:44
سرویس صحن
بدری در صحن علنی مجلس قرائت کرد:

گزارش کمیسیون عمران درباره زلزله کرمانشاه/ تاکید بر مناسب نبودن مکان‌یابی مسکن مهر و مطلوب نبودن امدادو نجات

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه وضعیت امداد و نجات در زلزله سال گذشته استان کرمانشاه به دلیل حجم وسیع خسارات و تعداد زیاد تلفات مطلوب نبود.
گزارش کمیسیون عمران درباره زلزله کرمانشاه/ تاکید بر مناسب نبودن مکان‌یابی مسکن مهر و مطلوب نبودن امدادو نجات سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه وضعیت امداد و نجات در زلزله سال گذشته استان کرمانشاه به دلیل حجم وسیع خسارات و تعداد زیاد تلفات مطلوب نبود. https://cdn.icana.ir/d/019/201711108843022448.jpg گزارش,کمیسیون,عمران,درباره,زلزله,کرمانشاه/,تاکید,بر,مناسب,نبودن,مکان‌یابی,مسکن,مهر,و,مطلوب,نبودن,امدادو,نجات Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، صدیف بدری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 10 مردادماه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون عمران در خصوص بررسی زلزله مورخ 21 آبان 96 در استان کرمانشاه را قرائت کرد.

سخنگوی کمیسیون عمران در تشریح این گزارش گفت: گرچه ثبت و اعلام زلزله‌های منطقه و زلزله اصلی و تعیین مشخصات آن به خوبی و در زمان مناسب توسط ایستگاه لرزه نگاری تحت مدیریت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران انجام گرفته و شبکه متحرک در ثبت دقیق‌تر پس لرزه ها کمک نموده است اما تعداد کم یا ناکافی لرزه نگار برای ثبت دقیق تر و به هنگام تر فعالیت لرزه ای منطقه مشهود است.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در خصوص ساخت گاه، سازه ها و زیرساخت منطقه افزود: در داخل شهر سرپل ذهاب توزیع خرابی ها در شهر یکنواخت نبوده و با وجود مشابهت نوع ساخت و ساز ها دو روند خرابی کاملا متمایز در شهر دیده می شود. به نظر می رسد در بسیاری از مناطق زمان تناوب طبیعی زمین با زمان تناوب ساختمان هایی مانند مسکن مهر نزدیک بوده و به این دلیل شتاب نسبتا زیادی به این ساختمان ها وارد شده است لذا در انتخاب محل مناسب و طراحی این پروژه ها دقت کافی به عمل نیامده است.

بدری با اشاره به اینکه در منطقه کرمانشاه حدود 97 واحد صنعتی و معدنی و بیش از 7 هزار واحد صنفی آسیب جدی دیده است، تصریح کرد: در خصوص شریان های حیاتی مانند آب، برق، گاز، مسیرهای ارتباطی در روزهای ابتدایی پس از زلزله، گل آلود شدن منابع طبیعی آب بخشی از مناطق زلزله زده را غیر قابل استفاده نموده بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: به دلیل حجم وسیع خسارات و تعداد زیاد تلفات به خصوص در شهر سرپل ذهاب وضعیت امداد و نجات چندان مطلوب نبود.

وی با اشاره به برخی از پیشنهادات در خصوص جلوگیری از خسارت های بزرگ در بلایای طبیعی مانند زلزله گفت: در تدوین مقررات ملی ساختمان با توجه به وضعیت گسل ها و مناطق مستعد زمین لغزش، فرونشست و سنگ ریزش نسبت به تعیین محدوده های پرخطر و اعمال محدودیت ساخت و ساز و به کارگیری تمهیدات ویژه در طراحی و اجرا اقدام شود، همچنین در فرآیند بازسازی زلزله و بازنگری طرح های جامع و هادی، مکان یابی براساس نتایج مطالعات ژئوتکنیکی انجام شده و از درجا سازی بدون توجیح فنی خودداری شود.

متن کامل گزارش کمیسیون عمران درباره بررسی زلزله مورخ 21/8/1396 در استان کرمانشاه را با کلیک روی دریافت فایل مشاهده کنید.

دریافت فایل

 

 

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet