خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/10 10:13:34
سرویس صحن
در صحن علنی مطرح شد؛

محبی نیا: فضا برای ورود مجلس به برخی موضوعات محدود شده/ دکتر لاریجانی: هیچ محدودیت نظارتی و قانونگذاری برای مجلس وجود ندارد

رئیس مجلس در پاسخ به انتقاد محبی نیا مبنی بر اینکه فضا برای ورود مجلس به برخی موضوعات محدود شده گفت: هیچ محدودیت نظارتی و قانونگذاری برای مجلس وجود ندارد.
محبی نیا: فضا برای ورود مجلس به برخی موضوعات محدود شده/ دکتر لاریجانی: هیچ محدودیت نظارتی و قانونگذاری برای مجلس وجود ندارد رئیس مجلس در پاسخ به انتقاد محبی نیا مبنی بر اینکه فضا برای ورود مجلس به برخی موضوعات محدود شده گفت: هیچ محدودیت نظارتی و قانونگذاری برای مجلس وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106326156007.jpg محبی,نیا:,فضا,برای,ورود,مجلس,به,برخی,موضوعات,محدود,شده/,دکتر,لاریجانی:,هیچ,محدودیت,نظارتی,و,قانونگذاری,برای,مجلس,وجود,ندارد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جهانبخش محبی نیا در نشست علنی امروز (چهارشنبه 10 مردادماه) مجلس شورای اسلامی درتذکری با استناد به بند 11 ماده 24 و ماده 78 آیین نامه داخلی مجلس و  اخطار اصل 90 قانون اساسی گفت: مجلس نباید خود را در سانسوری قرار دهد که تعهد خود در قبال مردم را فراموش یا در آن کوتاهی کند. شرایط اقتضا می کند که نهادهای کشور با عقل اداره شوند، پاس دادن آبرو به یکدیگر و ارائه تصویری از پارلمان به نهادها که تنها عده قلیلی دلسوز بوده و مابقی در غفلت به سر می برند، خیانت است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه به این صداها اجازه مطرح شدن داده می شود و مورد تایید هم قرار می گیرد. با این حال اگر وجود برخی نمایندگان در مجلس زیاد است، باید بفرمایید تا استعفا دهند زیرا این افراد برای ماندن هم انگیزه ندارند.

وی با اشاره به اصل 90 قانون اساسی افزود: مقام معظم رهبری در دانشکده افسری یادآور شدند مجلس را سرداران نجات می‌دهند و سیاستمداران اداره می کنند اما متاسفانه برخی اظهارات برخلاف این موضوع است. به عنوان مثال فردی که دو دوره ریاست مجلس را برعهده داشته و انسان بزرگواری است، درخصوص تنظیم روابط بین الملل گفته است که این موضوع به شورای عالی امنیت ملی برود، در صورتی که مجلس در این زمینه وظیفه قانون دارد.

محبی نیا ادامه داد: فضا برای ورود مجلس به برخی موضوعات محدود شده است در حالی که مجلس قسم خورده و در این زمینه ها وظایفی برعهده دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در رسانه ملی نیز گفته شده که هیچ نهادی به نیابت از مردم حق ندارد در رابطه با مفاسد اقتصادی صحبت کند.

وی در توضیح اخطار خود گفت: کمیسیون اصل 90 موظف به رسیدگی به شکایات است و نباید زمان خود را صرف فعالیت‌های میدانی و اموری کند که شکایتی در آن رابطه نشده است.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به موضوعات مطرح شده توسط این نماینده یادآور شد: آقای محبی نیا؛ ضمن اینکه شما را فردی لایق و دلسوز می دانم؛ این مسائل دقیق نیست، زیرا هیچ محدودیتی برای مجلس وجود ندارد و اینکه گفته شده هیچ نهادی به نیابت از مردم حق ورود به موضوعاتی مثل مفاسد اقتصادی را ندارد، حرف غلطی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص سایر مسائل مطرح شده مذکور گفت: کمیسیون اصل 90 باید براساس شکایات به موضوعات ورود داشته باشد، اما می تواند روند برخی امور را که به آنها پیشنهاد می شود، بررسی کند. درخصوص زلزله کرمانشاه نیز به کمیسیون اصل 90 شکایت شده بود.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون اصل 90 باید مقدمات را کاهش و در گزارش خود به مباحث اصلی و پیشنهادات اشاره می‌کرد، تصریح کرد: ما نباید اجازه دهیم سوءتفاهمی میان ما و بیرون ایجاد شود، مجلس می تواند در مورد همه مسائل قانونگذاری و بر همه نهادها نظارت داشته باشد، لذا به خاطر برخی اظهارات در رسانه ها نباید ناراحت شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس هیچ محدودیتی ندارد، کما اینکه درخصوص مسائل اقتصادی اخیر، طرح را آماده کردیم، اما با توجه به اقدامات دولت قرار شد، بعد این طرح مطرح شود تا دولت برنامه های خود را پیاده کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet