هدر موبایل
1397/05/12 17:37:00
سرویس سیاسی
نجفی خوشرودی:

فرایند بررسی شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه/ صدور رأی بعد از احراز صلاحیت

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: ۵ شهریور صدور قرار موقت توسط دیوان لاهه بررسی و نظرات طرفین استماع می‌شود، سپس دیوان وارد فرایند احراز صلاحیت شده و در صورت اعلام نسبت به صدور رأی اقدام می‌کند.
فرایند بررسی شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه/ صدور رأی بعد از احراز صلاحیت سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: 5 شهریور صدور قرار موقت توسط دیوان لاهه بررسی و نظرات طرفین استماع می‌شود، سپس دیوان وارد فرایند احراز صلاحیت شده و در صورت اعلام نسبت به صدور رأی اقدام می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102681099570.jpg فرایند,بررسی,شکایت,ایران,از,آمریکا,در,دیوان,لاهه/,صدور,رأی,بعد,از,احراز,صلاحیت Icana

علی نجفی خوشرودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص روند بررسی شکایت ایران از آمریکا به جهت اعمال تحریم در دادگاه دادگستری لاهه، گفت: پنجم شهریور ماه صدور قرار موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری مورد بررسی قرار می‌گیرد و نظرات طرفین استماع می‌شود و پس از آن دیوان وارد فرایند احراز صلاحیت می‌شود و صلاحیت خود برای رسیدگی به طرح دعوای ایران را احراز و اعلام کند که برای این منظور هم پروسه‌ای باید طی شود.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه بعد از رسیدگی و احراز صلاحیت نسبت به صدور رأی اقدام می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در هر صورت موظف به تامین ضمانت اجرای حکم دیوان لاهه است

نجفی خوشرودی افزود: شورای امنیت سازمان ملل متحد در هر صورت موظف به تامین ضمانت اجرای حکم دیوان است، از سوی دیگر برجام به قطعنامه شورای امنیت پیوست شده و طبق منشور ملل متحد لازم الجرا است. جمهوری اسلامی در شکایت خود از آمریکا به تحریم‌ها اشاره کرده واین شکایت را فراتر از برجام هم می‌توان دنبال کرد.

صدور رای دیوان چه مراحلی دارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در صورتی که دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه صلاحیت رسیدگی خود برای ورود به پرونده را اعلام کند، موضوع از چارچوب شورای امنیت خارج و دیوان به عنوان مرجع بین‌المللی حقوقی به شکایت ایران رسیدگی و در نهایت رأی صادر می‌کند. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet