هدر موبایل
1397/05/12 12:26:28
سرویس اجتماعی
ساعدی پاسخ داد:

آیا آتش سوزی تالاب هورالعظیم عمدی است؟/ احداث جاده مرزی و پالایشگاه‌های نفت دو عامل خشکیدن تالاب

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه ضمن تشریح وضعیت اطفاء حریق در تالاب هورالعظیم از دلایل اصلی خشک شدن این منطقه و آتش سوزی منطقه پرده برداشت.
آیا آتش سوزی تالاب هورالعظیم عمدی است؟/ احداث جاده مرزی و پالایشگاه‌های نفت دو عامل خشکیدن تالاب نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه ضمن تشریح وضعیت اطفاء حریق در تالاب هورالعظیم از دلایل اصلی خشک شدن این منطقه و آتش سوزی منطقه پرده برداشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201806108774457887.jpg آیا,آتش,سوزی,تالاب,هورالعظیم,عمدی,است؟/,احداث,جاده,مرزی,و,پالایشگاه‌های,نفت,دو,عامل,خشکیدن,تالاب Icana

قاسم ساعدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آخرین وضعیت آتش سوزی تالاب هورالعظیم، گفت: متاسفانه از 3 روز پیش آتش به مناطق ایرانی تالاب در اطراف شهر بوستان نفوذ کرده و این قسمت در سه نقطه دچار آتش سوزی شده است. آتش سوزی در این منطقه منجر به دود بسیار غلیظی شده که مانند مه سیاهی هوای بوستان، سوسنگرد، هویزه و حمیدیه را گرفته است.

نماینده مردم دشت آزدگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: ستاد مبارزه با بحران خوزستان بعد از یک ماه تلاش اعلام کرد که گستردگی آتش زیاد است و ما از همه امکانات هوایمان برای مهار آتش استفاده کردیم اما آتش فروکش نکرده است. آن ها اعلام کردند راهی به جز رها کردن آب در تالاب وجود ندارد که این وظیفه سازمان محیط زیست کشور است که از وزارت نیرو بخواهد در این منطقه رها سازی آب انجام دهد تا مانع از بین رفتن هر چه بیشتر محیط زیست منطقه شود.

وی در مورد احتمال عمدی بودن این آتش سوزی از طرف کشور عراق به دلیل مجبور کردن ایران برای رها سازی آب در تالاب گفت: ما از انگیزه عاملان این آتش سوزی اطلاع نداریم، ولی تالاب هورالعظیم یک تالاب بین المللی است که 350 هزار هکتار وسعت دارد و از این وسعت، 120 هزار آن در خاک ایران و بقیه در خاک عراق است.

این نماینده مجلس دهم اضافه کرد: حقیقتاً بعد از جنگ، مسئولان برای تأمین امنیت کشور، اقدام به احداث جاده در مرز تالابی و آبی با عراق کردند؛ به عبارتی قلب تالاب هور العظیم را شکافتند و جاده درست کردند که این جاده مانع این شد که آب در داخل تالاب بچرخد. این جاده در واقع ارتباط بین آب دجله و فرات و رودخانه کرخه را قطع کرد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین این دایک مرزی باعث شد که آب در قسمت ایران محصور بماند و از طرف دیگر  وزارت نفت دست به بهره برداری نفت در این منطقه زد و با قطعه بندی تالاب قسمت قابل توجهی از تالاب  را خشکاندند و در آنجا پالایشگاه زدند، در حالی که می توانستند خیلی راحت از تکنولوژی بهره برداری نفت در آب استفاده کنند و کاری به آب تالاب نداشته باشند.

ساعدی تاکید کرد:  این بهره برداری نفت 30 الی 40 هزار هکتار از تالاب 120 هزار هکتاری ما را خشکاند و 80 هزار هکتار باقی مانده به 5 قطعه جدا از هم تقسیم شد و آب به صورت کامل از جریان افتاد هر قطعه تبدیل به مرداب شد که زیست جانداران در این تالاب را مختل کرد.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس توضیح داد: از طرف دیگر وقتی عراقی ها دیدند که ما در وسط تالاب جاده درست کرده ایم و آب در داخل تالاب به صورت مشترک نمی چرخد، آن ها هم آب دجله و فرات را بر روی قسمت ایرانی قطع کردند تا این که این موضوع باعث خشکیدن تالاب شد. خشک شدنی که امروز بلای جان مردم خوزستان شده است. اگر این وضعیت خشکی و آتش سوزی همینطور ادامه پیدا کند منطقه تبدیل به کانون وسیع و خطرناکی برای  ریزگردها در سنوات آینده می شود و از این بابت خطر بسیار جدی برای مردم خوزستان است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet