هدر موبایل
1397/05/14 12:41:08
سرویس صحن

مجلس از پاسخ کرباسیان در خصوص اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی قانع نشد

نمایندگان مجلس از پاسخ‎های وزیر اقتصاد در خصوص اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی قانع نشدند.
مجلس از پاسخ کرباسیان در خصوص اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی قانع نشد نمایندگان مجلس از پاسخ‎های وزیر اقتصاد در خصوص اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی قانع نشدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201808103251293758.jpg مجلس,از,پاسخ,کرباسیان,در,خصوص,,اجرای,پروژه,ملی,طرح,جامع,مالیاتی,قانع,نشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه 14 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به سوال نماینده بروجن از وزیر اقتصاد، با 106 رای موافق، 52 رای مخالف، 8رای ممتنع از مجموع 200 نمایندگان حاضر توضیحات وی را قانع کننده ندانستند.

زهرا سعیدی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش رسیدگی به سوال را قرائت کرد و گفت: خدیجه ربیعی به عنوان نماینده سوال کرده است که علت عدم اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی پس از گذشت بیش از ۱۱ سال چیست و نقش شرکت های مشاور خارجی در این خصوص چگونه بوده است؟

وی ادامه داد: در اجرای ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه روز دوشنبه مورخ 25/10/1396 کمیسیون اقتصادی، با حضور نماینده محترم سؤال کننده و وزیر محترم مطرح شد. در ابتدا خانم ربیعی سؤال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی را مطرح و بیان داشت که علت عدم اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی، با توجه به اهمیت مالیات در کشور پس از گذشت بیش از ۱۱ سال چیست و نقش شرکتهای مشاور خارجی در این خصوص چگونه بوده است و چقدر هزینه برای این طرح صرف شده و در چه مرحله ای است؟

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان داشت: در ادامه جلسه کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد برای من این سؤال مطرح است که اگر این طرح توسط جوانان کشور انجام می‌گرفت الان باید پاسخگو بودم، اگر هم به خارجی ها واگذار می شد باز هم باید پاسخگو باشم در این پروژه که یکسری از جوانان مملکت در حال انجام آن هستند و این پروژه در سازمان جهانی گمرک دارد مطرح می شود الان باید بیایم و پاسخگو باشم!

سعیدی تاکید کرد: وزیر در جلسه کمیسیون اقتصادی ادامه داد که در مورد این سیستم نیز می توانم یک ماه دیگر به صورت کامل نظر بدهم. جلساتی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت پذیرفته چون مطابق برنامه ششم توسعه وزارت مذکور مسئول نظارت بر این کار بوده و خوشبختانه کارهای خوبی صورت پذیرفته است. متاسفانه در زمان انعقاد قرارداد به تحریم‌ها برخورد کردیم که مشکلاتی ایجاد کرد و منجر به این شد تا مسئولان اقدامات دیگری را انجام دهند در این مورد نیز آقایان طریقت و پناهی توضیحات تکمیلی را ارائه خواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی بیان داشت: همچنین خانم ربیعی اظهار داشت که در زمان تحریم یکسری رایانه و تجهیزات مورد نیاز در مقاطع مختلف وارد کشور شده است لطفا وضعیت کشور را در حال حاضر به صورت شفاف بیان کنید.

سعدی ادامه داد: در ادامه آقای طریقت به نمایندگی از وزیر محترم ادامه داد در ابتدا میخواهم تعریف واحدی از طرح جامع داشته باشم این طرح یک تغییر رفتار بر مبنای فناوری اطلاعات است این یک تغییر پارادایمی است که معمولا هم مشکلات زیادی به همراه دارد که البته کمترین اشکال آن در حوزه فناوری است این تغییرات شامل ساختار، فرآیند، نیروی انسانی و فناوری است که طبیعتا نیازمند زمان خواهد بود که در همه جای دنیا نیز اثبات شده است.  طرح به لحاظ تاریخچه در سال ۱۳۸۹ قرارداد آن برای ساخت اپلیکیشن که در واقع قلب نرم افزار است قطعی شد در ارتباط با ۳۲ پروژه توسط شرکت دی پویت پیش بینی شده بود تعدادی از آنها کاملا به اتمام رسیده و تعدادی از آنها نیز در دست اقدام است ولی این بدان معنا نیست که طرح تمام شده یا به اتمام نرسیده است. نرم افزار اصلی قسمت های عمده آن ساخته شده است البته به دلایلی، بخشی از فرایندها تغییر یافته بطوری که لایحه تقدیمی مؤدی محور است ولی خروجی آن از مجلس شورای اسلامی پرونده محور است که خود باعث تغییر بسیاری در فرآیندها است.

سعیدی گفت: در جلسه مطرح شد که در ارتباط با پروژه های زیرساخت در استانها جداگانه تقدیم می شود که البته قسمت اعظم آن انجام پذیرفته است و قسمت‌هایی نیز با توجه به تغییرات اتفاق افتاده در تخصیص ها به تعویق افتاد. الان کلا زیرساخت ۱۰۰ اداره آماده است، در بخش پایگاه که قلب اقدامات است اطلاعات مؤدیان برگرفته از اطلاعات دقیق اقتصادی مرتبط که در حوزه های مختلف دیگر شکل می گیرد بوده و فقط بخشی از آن در سازمان مالیاتی است. نماینده وزیر در نشست کمیسیون اقتصادی توضیح داده است که اطلاعات بخش اظهارنامه و بخش های دیگر در بانک ها، شهرداریها، وزارت صنعت، معدن و تجارت تکمیل می گردد. الان خوشبختانه این پایگاه با ثبت ۹۰۰ میلیون رکورد یکی از بهترین پایگاه هاست که البته نقص این پایگاه در تأمین و تغذیه اطلاعات است و هم اکنون توانایی حسابرسی مبتنی بر ریسک را برای ما فراهم ساخته است. امروز می توانیم عملیات کنترل حسابرسی متقابل را نیز انجام دهیم در مورد مؤدیان پر ریسک نیز، تلاش بر این است که بتوانیم از این پایگاه کمک بگیریم.

سعیدی بیان داشت: همچنین عنوان شد در حوزه بعدی که مهم است بحث خدمت به مؤدیان است، امروز ۱۸ خدمت را با کمک ۲۶ سامانه به صورت الکترونیک انجام می دهیم و تلاش داریم ارتباط مؤدیان با حوزه حسابرسی و ممیزی به حداقل برسد که البته قابل حذف نیست. الان تمامی اظهارنامه ها، الکترونیکی مبادله می شود. مطمئن باشید که این طرح بزرگترین طرح تغییر تحول است در خصوص پیشرفت طرح در حوزه های مختلف از پیشرفت ۱۰۰٪ تا کمتر از ۹۰٪ پیشرفت این اتفاق افتاده است، یعنی بین ۸۰ تا ۹۰٪ و این پروسه ادامه دارد.

 سخنگوی کمیسیون اقتصادی یادآور شد: آقای پورابراهیمی در زمان رسیدگی به این سوال اعلام کرد که وزیر اقتصاد وضعیت و اقدامات خود را در این ۳۲ پروژه به تفکیک به کمیسیون اعلام کند. وی همچنین تاکید کرد که  باید جایی که کاری از دست مجلس بر می آید اعلام کنید تا ما ورود کنیم بخشی هم لینک ارتباطی سایر دستگاه ها با سازمان است. می خواهم در بخش مرتبط به سازمان، به ما گزارش ارائه کنید (در این ۳۲ پروژه) و همچنین پاسخ دهید که این پروژه کی به اتمام می رسد؟ می دانیم که بخشی از فرار مالیاتی به دلیل عدم استقرار سامانه جامع نظام مالیات کشور است زمان را مشخص کنید و نیازهای بودجه ای را بیان کند.

سعیدی گفت: آقای طریقت در ادامه اظهار داشت بررسی ها نشان میدهد که این طرح جامع، نقش زیادی در روند ماموریت سازمان داشته است و بخش های زیاد آن عملیاتی شده است امروزه بسیاری از ظرفیت های ممیزی و حسابرسی مبتنی بر اطلاعات طرح جامع است بسیاری از رضایت ها ایجاد شده و بسیاری از تخلفات جلوگیری شده و این قطعا از ظرفیت های طرح جامع است. اما اینکه به نقطه مطلوب رسیده باشد اینگونه نیست؛ البته عمده ترین انتظارات از طرح جامع جلوگیری از فرار مالیاتی است. طرح جامع فقط یک ابزار است برای کمک به سازمان جهت رسیدن به اهداف.

نماینده مردم مبارکه در مجلس دهم بیان داشت: در ادامه نشست مطرح شد که از مهمترین اشکالات در اجرای این طرح بحث تحریم ها است که البته باعث انتقال به داخل گردیده که این از اتفاقات خوب است. الان اتمام ساخت توسط خود سازمان صورت می پذیرد. ما کمتر از یک هفته گزارش و پیشرفت را به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهیم داد. البته این را هم باید اذعان داشت که ماموریت سایر دستگاه ها خیلی شفاف نیست. پورابراهیمی همچنین مطرح کرد نشستی با آقای وزیر، خانم ربیعی و کمیسیون تشکیل شود تا اگر ظرف یک هفته مسیر حرکت قانع کننده بود موضوع منتفی است و در غیر اینصورت سؤال به صحن برود. در پایان خانم ربیعی با عنایت به مطالعه گزارش سازمان امور مالیاتی کشور و طی مرقومه ای اعلام کردند سؤال مذکور جهت طرح در صحن علنی به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال گردد، از رو این کمیسیون اقتصادی مستند به بند (۳) ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet