هدر موبایل
1397/05/14 15:26:36
سرویس سیاسی
کمالی‌پور:

قاضی دادگاه لاهه در رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا چگونه انتخاب می شود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه، گفت: در صورتی که برخورد سیاسی نشود، ایران از شانس بالایی در این پرونده برخوردار است.
قاضی دادگاه لاهه در رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا چگونه انتخاب می شود؟ عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه، گفت: در صورتی که برخورد سیاسی نشود، ایران از شانس بالایی در این پرونده برخوردار است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607103082445198.jpg قاضی,دادگاه,لاهه,در,رسیدگی,به,پرونده,شکایت,ایران,از,آمریکا,چگونه,انتخاب,می,شود؟ Icana

یحیی کمالی‌پور در گفت‌وگو خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص ساز و کار قضایی، معرفی قضات و بررسی شکایت ایران در دادگاه لاهه، گفت: دادگاه لاهه مرجع قضایی فراملی است، انتخاب قاضی در این دادگاه بر اساس دستورالعمل تدوین شده و از سوی شورای امنیت معرفی صورت می‌گیرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاکنون قاضی از جمهوری اسلامی ایران به دادگاه لاهه معرفی نشده است البته در سال‌های قبل از انقلاب یک قاضی ایرانی( کریم سنجابی) به سمت قاضی اختصاصی ایران به دادگاه لاهه معرفی شد.

وی افزود: در دادگاه لاهه فصل خصومت و داوری پیش‌بینی شده تا در مواردی که نیاز به رسیدگی قضایی نیست، پرونده به بخش داوری ارجاع شود.

کمالی‌پور با یادآوری شکایت اخیر ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی، گفت: در صورتی که دادگاه لاهه سیاسی برخورد نکند، ایران از شانس بالایی در این پرونده برخوردار است اما اگر تحت تاثیر لابی‌های سیاسی موجود در دنیا قرار گیرد، به سرانجام نخواهد رسید.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به لحاظ بین‌المللی حقانیت ایران در پرونده شکایت مذکور اظهر من الشمس است. از سوی دیگر به موجب مفاد قراردادهای بین‌المللی هیچ کشوری حق ندارد یک جانبه از توافقی خارج شود و مفاد را نادید بگیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا حرکت ضد حقوقی در برجام و اعمال تحریم علیه ایران انجام داده است که دادگاه بین‌المللی دادگستری لاهه می‌تواند با بررسی همه جانبه پرونده به نفع جمهوری اسلامی ایران رأی دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet