ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/06/12 08:41:00
سرویس صحن

مشروح سخنان عثمانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت

**"محمدقسیم عثمانی" تصریح کرد: تصور می‌کنم جایگاه وزارت نفت و آقای میرکاظمی از تصدی این پست لطمه ببیند.

وی عدم تناسب تخصصی و تجربیات وسوابق اجرایی میرکاظمی با حوزه وزارت نفت را از جمله دلایل مخالفت خود دانست و گفت: ایشان تخصص‌شان در حوزه صنایع است تجربیات ایشان هم به صنایع و بازرگانی و تجارت برمی‌گردد.

نماینده بوکان با بیان این که مدیریت ایشان در حوزه تخصصی و فنی جای نگرانی دارد گفت: نقصان مدیریت فنی و تخصصی را دکتر میرکاظمی چگونه برطرف می‌کند.

عثمانی افزود: ممکن است استدلال شود که دیگران هم که در وزارت نفت تصدی داشتند از حوزه وزارت نفت نبودند این که نمی‌شود اشتباهات گذشته را مجوزی برای رفتار امروز خود قرار دهیم و از جهت دیگر آنهایی که حضور داشتند حداقل از حوزه انرژی بودند که آمدند و سنخیتی از دانش و تخصص آنها با حوزه نفت وجود داشته است.

وی گفت: ایشان اگر در حوزه نفت حضور داشته باشند پس از دو سال از جهت مدیریت مطمئن هستم که مسلط می‌شوند ولی اگر حوزه صنایع می‌رفتند دو ماهه مسلط می‌شدند و در حال حاضر هم که در بازرگانی تسلط کافی دارند .

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: من با گردش نخبگان موافق هستم اما گردشی که با چرخش همراه باشد بعداً معلوم است که چه چیزی از آن در‌می‌آید.

عثمانی افزود: عدم تناسب تخصص و دانش ، منجربه این شده که برنامه‌های ایشان هم دارای نقص‌هایی باشد.

نماینده بوکان بیان سیاست‌های کلی و راهبردها بدون ارائه برنامه‌اجرایی را از جمله نقص‌های برنامه‌های میرکاظمی دانست و گفت: در اکثر برنامه‌ها دیده شده که سیاست‌ها و راهبرد‌ها که همه آنها زیبا و قشنگ است گفته می‌شود ولی برنامه‌ اجرایی برای رسیدن به آن را ما نمی‌بینیم و این یک اشکال در برنامه است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم وجود برنامه‌ای مشخص در خصوص شفاف سازی ارتباط مالی شرکت نفت و دولت مشکلی که سال‌ها وجود داشته و یک  سال در کمیسیون تلفیق اندکی بهبود یافت ولی ارتباط مالی شرکت نفت با دولت هنوز به طور شفاف و روشن مشخص نشده است و این باعث اتفاقاتی رفتارهای غیرقانونی می‌شود و نیز باعث یکسری پرداخت‌ها از شرکت نفت می‌شود که خارج از قانون بودجه است که لطمات خاص خود را دارد.

عثمانی با اشاره به این  مطلب که ایشان، در برنامه‌های خود چه دیدگاهی در خصوص صادرات نفت خام دارد گفت: نفت خامی که به خارج از کشور صادر می‌شود اشتغال را نیز با خود به خارج می‌برد، نفت خامی که از اینجا خارج می‌شود چندین برابر ارزش خود برای خارجی‌ها ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

وی افزود: نفت خام خارج شده از کشور، پول آن صرف واردات دیگر شده و مجدداً منابع ما به خارج از کشور می‌رود.

وی گفت: آقای میرکاظمی در ارائه برنامه‌های خود نفرمودند که این سرمایه زیرزمینی را چگونه  به سرمایه‌ روی زمینی تبدیل می‌کنند، عدم ارائه برنامه‌ در سرمایه‌گذاری و تامین مالی در حوزه نفت نیز از دیگر نقصانهای برنامه ایشان است.

عثمانی تصریح کرد: ما باید تا سال 1393 ظرفیت تولید نفت خام خود را روزانه به پنج میلیون و صدو پنجاه و دو هزار بشکه یعنی 5/2 برابر وضعیت فعلی که این اتفاق مستلزم 208 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حوزه نفت است. یعنی سالانه به اندازه ارزش نفت خامی که می‌فروشیم باید در نفت سرمایه‌گذاری کنیم ما در چهار سال گذشته ارزش صادرات نفت خام‌مان 255 میلیارد دلار بوده است و باید در چهار سال آینده 208 میلیارد دلار ترزیق کنیم به بدنه نفت، این منابع را باید از کجا آورد؟ چه روش‌هایی برای تامین مالی پیش‌بینی کرده‌اید؟

آیا می‌توان از پوشش‌های مالی موسسات بین‌المللی استفاده کرد قابلیت  اعتماد بالاخص در این شرایط جدید دارد یا خیر؟

وی در خاتمه خطاب به مسعود میرکاظمی گفت: شما در برنامه‌خود اشاره‌ای به تامین مالی به فاینانس و معاملات بیع متقابل نکرده‌اید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet