هدر موبایل
1397/05/16 10:17:29
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان؛

قوانین چک درخصوص چک های الکترونیکی لازم الاجرا شد/ چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانکداری اعلام می شود

نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند تا قوانین چک درخصوص چک های الکترونیکی لازم الاجرا شود.
قوانین چک درخصوص چک های الکترونیکی لازم الاجرا شد/ چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانکداری اعلام می شود نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند تا قوانین چک درخصوص چک های الکترونیکی لازم الاجرا شود. https://cdn.icana.ir/d/019/58275.jpg قوانین,چک,درخصوص,چک,های,الکترونیکی,لازم,الاجرا,شد/,چک,برگشتی,در,سامانه,یکپارچه,بانکداری,اعلام,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 16 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون صدور چک با مواد 1 و 2 این طرح موافقت کردند.  

براساس ماده ۱ طرح مذکور متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۱) قانون صدور چک مصوب ۱۳۵۵ / ۶ / ۱۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن الحاق می گردد:

تبصره - قوانین و مقررات مرتبط با چک حسب مورد، راجع به چکهایی که به شکل الکترونیکی (داده پیام) صادر می شوند نیز لازم الرعایه است. بانک مرکزی مکلف است اقدامات و دستورالعمل های لازم در خصوص چکهای الکترونیکی (داده پیام) را ظرف یک سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون انجام دهد.

همچنین در ماده  2 طرح اصلاح قانون صدور چک  آمده است که ماده (4) قانون به شرح زیر اصلاح می گردد:

ماده 4- هرگاه وجه چک به علتی از علل مندرج در ماده (۲) پرداخت نگردد، بانک مکلف است بنا بر درخواست دارنده چک فورة غیر قابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی وارد نماید و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه ای که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکر شده باشد، علت یا علل عدم پرداخت را صریحا قید و آن را امضاء و مهر و به متقاضی تسلیم نماید. به گواهینامه فاقد کد رهگیری در مراجع قضائی و ثبتی ترتیب اثر داده نمی شود. را در برگ مزبور باید مطابقت امضای صادرکننده با نمونه امضای موجود در بانک (در حدود عرف بانکداری) و یا عدم مطابقت آن از طرف بانک تصدیق شود. بانک مکلف است به منظور اطلاع صادرکننده چک، فورا نسخه دوم این برگ را به اخرین نشانی صاحب حساب که در بانک موجود است، ارسال دارد. در برد مزبور باید نام و نام خانوادگی و نشانی کامل دارنده چک نیز قید گردد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet