هدر موبایل
1397/05/16 19:36:19
سرویس فرهنگی

نشست رسیدگی به معضلات حوزه کاغذ در کمیسیون فرهنگی؛ از تأکید بر انتشار لیست واردکنندگان تا لزوم برخورد با محتکران

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در نشست رسیدگی به معضلات بازار کاغذ ضمن تأکید بر انتشار اسامی واردکنندگان کاغذ، خواستار اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ و ترخیص کاغذ از گمرکات کشور برای برون رفت از وضعیت فعلی شدند.
نشست رسیدگی به معضلات حوزه کاغذ در کمیسیون فرهنگی؛ از تأکید بر انتشار لیست واردکنندگان تا لزوم برخورد با محتکران اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در نشست رسیدگی به معضلات بازار کاغذ ضمن تأکید بر انتشار اسامی واردکنندگان کاغذ، خواستار اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ و ترخیص کاغذ از گمرکات کشور برای برون رفت از وضعیت فعلی شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201807107114716044.jpg نشست,رسیدگی,به,معضلات,حوزه,کاغذ,در,کمیسیون,فرهنگی؛,از,تأکید,بر,انتشار,لیست,واردکنندگان,تا,لزوم,برخورد,با,محتکران Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون فرهنگی در ابتدای نشست امروز (سه شنبه، 16 مردادماه) کمیسیون متبوعشان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار از خانواده شهید صارمی تجلیل و قدردانی کردند.

نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

 

در ادامه این نشست که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و مسئولان بانک مرکزی برگزار شد، دستور جلسه رسیدگی به معضلات به وجود آمده در تأمین کاغذ به ویژه کاغذ مطبوعات بود و نمایندگان در این جلسه نقطه نظرات خود را بیان و وزرا نیز گزارشی از وضعیت بازار کاغذ به کمیسیون فرهنگی ارائه دادند.

 

وکیلی: برخی انبارها مملو از کاغذ است/ روزنامه‌ها شبانه از هم کاغذ قرض می‌گیرند

در ابتدای این جلسه محمدعلی وکیلی عضو کمیته مشترک کاغذ با تشریح گزارشی از چگونگی برگزاری این کمیته و تصمیمات آن عنوان کرد: این کمیته در سطح کارشناسی نشست برگزار می‌کند و در جلسات آن مقامات تصمیم‌گیر حضور ندارند لذا لازم است سطح جلسات کمیته به معاون وزیر ارتقاء یابد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از معضلات که در حوزه کاغذ را قرار نگرفتن این کالا در لیست کالاهای اساسی دانست و یادآور شد: البته طبق آخرین اخبار گویا این تصمیم تغییر کرده است؛ در هر صورت اگر کاغذ جزو کالاهای اساسی قرار نگیرد یعنی دولت عزمی برای در اولویت قرار دادن تخصیص ارز به کاغذ ندارد و این مسئله به آشفتگی بازار کاغذ کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه دو شرکت کاغذی 260 میلیون یورو برای واردات کاغذ دریافت کرده‌اند که باید شفاف‌سازی شود آیا واقعا این چنین بوده است یا خیر و اگر اینچنین بوده است این کاغذ امروز در انبار این شرکت‌ها است یا در بازار، گفت: در حال حاضر برخی تاجران نیز ادعا می‌کنند در گمرکات کشور به ویژه در گمرک انزلی کاغذ دپو داریم ولی چون تخصیصات لازم صورت نمی‌گیرد این کاغذها به بازار منتقل نشده است.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس گزارشات واصله برخی انبارها مملو از کاغذ هستند که مشخص نیست این انبارها متعلق به کیست لذا ضرورت دارد سازمان تعزیرات و دستگاه‌های نظارتی به حوزه دپو کاغذ ورود پیدا کنند.

نماینده ناظر مجلس در کمیته کاغذ اضافه کرد: این در حالی است که روزنامه‌های ما در حال حاضر وضعشان طوری شده است که از یکدیگر به صورت شبانه کاغذ قرض می‌کنند چرا که در بازار هیچ کاغذی توزیع نمی‌شود.

 

قاضی‌زاده: برخی به فکر انتشار الکترونیک روزنامه افتاده‌اند/ کاغذ 6 هزار تومانی به صرف مطبوعات نیست

احسان قاضی‌زاده هاشمی دیگر عضو مجلس در کمیته کاغذ نیز با بیان اینکه مطبوعات امروز به سمت انتشار الکترونیک رفته‌اند و می‌خواهند چاپ کاغذی روزنامه را متوقف کنند، تصریح کرد: ضرورت دارد وزارت صمت و وزارت فرهنگ هر چه سریعتر به این موضوع رسیدگی کنند و برخی عنوان می‌کنند نرخ کاغذ در بازار به بیش از 6هزار تومان رسیده که به هیچ وجه برای مطبوعات کشور چاپ روزنامه به صرفه نیست.

وی با یادآوری جلسات برگزار شده در کمیته کاغذ و کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: قرار گرفتن کاغذ در لیست کالاهای اساسی یک ضرورت است و باید به این کالا ارز اختصاص یابد.

 

کاتب: لیست واردکنندگان کاغذ منتشر شود

غلامرضا کاتب عضو کمیسیون فرهنگی نیز در ادامه نشست با بیان اینکه باید مشخص شود ارز دولتی به کدام یک از واردکنندگان اختصاص می‌یابد، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت وعده داده است که هر کس برای واردات کالاهای اساسی ارز دولتی دریافت می‌کند مشخصاتش در سایت وزارتخانه منتشر شود تا از این طریق شفاف‌سازی صورت گیرد و مشکلات منجر به فساد گریبانگیر حوزه کاغذ نشود.

 

سالک: خودکفایی در تولید کاغذ ضرورت است

احمد سالک دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با تأکید بر حرکت به سمت خودکفایی در تولید کاغذ عنوان کرد: باید مشخص شود که تولیدات کاغذ در کشور برای رفع نیازمندی‌ها چه میزان است و چه میزان ارز در این میان به واردات اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به برگزاری جلساتی در کمیسیون فرهنگی مجلس نهم با حضور مسئولان وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در آن زمان بسیاری از مشکلات با این نشست‌های مشترک برای مواجهه با بحران کاغذ برطرف شد و امروز نیز ضرورت دارد وزارتخانه‌ها برای حل این مشکل با یکدیگر جلسه مشترک بگذارند.

 

مازنی: ضرورت تخصیص ارز از بانک مرکزی و ترخیص کاغذ از گمرک برای برون‌رفت از بحران فعلی

احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی نیز با انتقاد از فعال نبودن کمیته کاغذ تصریح کرد: این کمیته باید سطحش حداقل به معاون وزیر برسد و در این سطح جلسه تشکیل دهد و تصمیمات این کمیته باید نهایتا ظرف دو هفته آینده به کمیسیون گزارش شود.

وی تصریح کرد: با تدابیر بانک مرکزی در اختصاص ارز به کاغذ و ترخیص گمرکات کشور کار نباید به جایی برسد که مطبوعات برای گرفتن کاغذ به مشکل بخورند و کار آنها منجر به تعطیلی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی گفت: در صورت همکاری دستگاه‌های مختلف و ورود دستگاه‌های نظارتی به بازار کاغذ مشکل کاغذ در کشور قابل حل است و امیدواریم این مسئله هر چه سریعتر مرتفع شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet