هدر موبایل
1397/05/17 10:06:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
احمد توکلی:

روحانی حقایق را به مردم بگوید/ الان زمان خوبی برای سئوال از رئیس‌جمهور نیست

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت من هم مثل آقای روحانی معتقدم که سوال از رئیس‌جمهور در وقت مناسبی مطرح نشده است، گفت: قانون اساسی مترقی ما، مانند قوانین اساسی خیلی از کشورهای آزاد دنیا، حق سئوال و استیضاح برای نماینده‌ها قائل شده‌ است و این چیز عجیب و غریبی نیست.
روحانی حقایق را به مردم بگوید/ الان زمان خوبی برای سئوال از رئیس‌جمهور نیست رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت من هم مثل آقای روحانی معتقدم که سوال از رئیس‌جمهور در وقت مناسبی مطرح نشده است، گفت: قانون اساسی مترقی ما، مانند قوانین اساسی خیلی از کشورهای آزاد دنیا، حق سئوال و استیضاح برای نماینده‌ها قائل شده‌ است و این چیز عجیب و غریبی نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/51926.jpg روحانی,حقایق,را,به,مردم,بگوید/,الان,زمان,خوبی,برای,سئوال,از,رئیس‌جمهور,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از اعتمادآنلاین؛ در هفته گذشته طرح سئوال از رئیس‌جمهور توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و در دستور کار مجلس قرار گرفت. بعد از این اتفاق حسن روحانی نامه‌ای به علی لاریجانی نوشت و ضمن اینکه این سئوال را در چارچوب قانون اساسی ندانست، گفت که وقت مناسبی برای طرح سئوال توسط مجلس نبوده است اما در ادامه گفت به خاطر اینکه بین قوا اختلافی پیش نیاید برای گفتن برخی حقایق در مجلس حاضر می‌شود. او در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم هرچند اعلام کرد که بیش از آنکه که خودش را دولتی بداند مجلسی می‌داند و گله هم نمی‌کند. او گفت که «مجلس می‌گوید طبق قانون می‌خواهم عمل کنم، خب من هم مطابق قانون عمل می‌کنم و تذکر قانون اساسی می‌دهم.»

احمد توکلی رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت هم معتقد است منظور روحانی از مطرح کردن حقایق هر چه که باشد به نظر او تهدید قوه مقننه که نماینده ملت است، به حساب می‌آید.

توکلی با بیان اینکه حرف آقای روحانی، حرف زیبنده‌ای نبود و این رفتار در شان رئیس‌جمهور نیست، گفت: برای گفتن حقایق، قانون اساسی چند راه‌حل گذاشته است و اگر تاکنون وقت گفتن حقیقت بوده و ایشان نگفته‌اند و کتمان کرده‌‌اند، خب این کار بدی است زیرا مردم را نامحرم دانسته‌اند. اگر وقت گفتن حقایق نیست و ایشان به خاطر مطرح شدن سوال از ایشان می‌خواهند بگویند باز هم بد است؛ این یک رفتار غیر عقلانی  است که چیزی را که وقت گفتن آن نیست، می‌خواهند مطرح کنند. این هم در شان آقای روحانی نیست.

توکلی عنوان کرد: آقای روحانی برای صحبت کردن ابزارهای خوبی دارند؛ طبق نص قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور هر وقت بخواهند می‌توانند در مجلس سخنرانی کنند. بنابراین برای گفتن حقایق نیاز نیست که وقتی نمایندگان از آقای روحانی سوال دارند، ایشان به گفتن حقایق بپردازند.

نماینده ادوار مجلس گفت: من هم مثل آقای روحانی معتقدم که سوال از رئیس‌جمهور در وقت مناسبی مطرح نشده اما وقتی آقای روحانی این کار را نادرست می‌دانند نباید خودشان با تهدید مجلس، کار نامناسبی انجام دهند.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: این موضوع که آقای روحانی خیلی راحت و آسوده سوال نمایندگان را امری طبیعی بدانند و از طرفی تلاش برای اینکه سوالی که توسط هیئت رئیسه مجلس تایید شده ملغی شود، کار نامناسبی است. نماینده مجلس حق دارد از خدمتگزار ملت در قوه مجریه سوال کند؛ قانون اساسی این حق را داده و حق بسیار خوبی هم است؛ زیرا قوه مجریه طبق منطق باید ناظر داشته باشد.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در پایان گفت: قانون اساسی مترقی ما، مانند قوانین اساسی خیلی از کشورهای آزاد دنیا، حق سئوال و استیضاح برای نماینده‌ها قائل شده‌ است و این چیز عجیب و غریبی نیست. ممکن است در یک دوره حتی چند بار نمایندگان بخواهند از رئیس‌جمهور سوال کنند؛ نباید آن را تابو کنیم تا بعد از آن بترسیم. در ادبیات ما هم لفظ مسئول زیباست زیرا به کسی اطلاق می‌شود که مورد سئوال قرار می‌گیرد و او باید پاسخ دهد. این در ذات تفکرات دینی هم وجود دارد که به صاحبان قدرت می‌گویند مسئول و آقای روحانی هم باید درباره آنچه در اختیارش قرار گرفت پاسخ دهد./

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet