خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/17 13:15:40
سرویس صحن
پورابراهیمی در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

وزارت تعاون با عدم ارائه ارز پتروشیمی‌ها در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد کرده است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید بخش عظیمی از اقتصاد کشور در اختیار وزارت تعاون است و این وزارت با عدم ارائه ارز پتروشیمی ها به بازار اختلال در اقتصاد کشور ایجاد کرده است.
وزارت تعاون با عدم ارائه ارز پتروشیمی‌ها در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد کرده است رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید بخش عظیمی از اقتصاد کشور در اختیار وزارت تعاون است و این وزارت با عدم ارائه ارز پتروشیمی ها به بازار اختلال در اقتصاد کشور ایجاد کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712103404116485.jpg وزارت,تعاون,با,عدم,ارائه,ارز,پتروشیمی‌ها,در,نظام,اقتصادی,کشور,اخلال,ایجاد,کرده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:در ساعت اولیه ورود به استیضاح ربیعی، متاسفانه شاهد ساماندهی بودیم که اجازه ندهد کسی صحبت کند این تذکر به هیات رئیسه وارد است که باید طوری جلسه را اداره کند که نمایندگان صحبت کنند، فضایی فراهم شد که امکان صحبت وجود نداشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در استیضاح قبلی از ربیعی به عنوان خدای لابی نام بردم، امروز استناد بنده این است که ایشان زمین و زمان را به تنگ آورده است که در وزارتخانه بماند، دیروز در سالن غذاخوری طیف های عظیمی از کارگری خاص حضور داشتند و تک تک با نمایندگان صحبت می کنند، چرا اجازه نمی دهید مجلس آزاد و بدون فشارها تصمیم بگیرد؟

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: مسیری را فراهم کردند که اصلا استیضاح مطرح و بیان نشود، ای کاش رئیس جمهور آقای ربیعی را به عنوان وزیر امور خارجه معرفی می کردند، ایشان توان لابی گری دارد حتما مسئله برجام را با لابی گری حل می کرد.

وی اظهار داشت: مهمترین موضوعی که می خواهم مطرح کنیم، مسائل اقتصادی است، برخی دوستان گفتند چرا موضوعات و مباحث اقتصادی را مطرح می کنی؟ عزیزان امروز شاکله تصمیمات اقتصادی کشور در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است من بارها عدد و رقم داده ام، به اسم بیمه، تعاون و کار پوششی فراهم کردند و در ذیل آن محتوای اصلی بنگاه داری و کارهای کلان در اقتصاد کشور رخ می دهد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: هفته گذشته در کمیسیون اقتصادی جلسه ای با موضوع عدم ارائه ارز شرکت های پتروشیمی برگزار شد، شرکت های پتروشیمی که متعلق به این وزارتخانه هستند به دلیل عدم ارائه کامل ارزشان عامل اخلال در نظام اقتصادی شده اند، یقه چه کسی را باید بگیریم؟

پور ابراهیمی افزود: برخی تصور می کنند این وزارت تنها وزارت تعاون است، روابط کارگری را دنبال می کند و حوزه تامین اجتماعی را در اختیار دارد اما آمار نشان می دهد که 327 شرکت زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی، 187 شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری و 10 ها شرکت زیر مجموعه  صندوق بیمه عشایر و روستاییان هستند.

وی تاکید کرد: بزرگترین شرکت تولید کننده دارو کشور که سهم 50 درصدی در دارو دارد متعلق به مجموعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی است، بزرگترین شرکت های حمل و نقلی در حوزه های مختلف متعلق به این وزارتخانه است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز بخشی عظیمی از اقتصاد کشور متعلق به این وزارتخانه است، در پتروشیمی ها 66درصد شرکت پتروشیمی جم، 78 درصد پتروشیمی امیر کبیر، 49 درصد پالایش ستاره خلیج فارس که اخیرا به بهره برداری رسید، 95 درصد نفت پاسارگاد، بیش از 30 شرکت مهم در این حوزه متعلق به وزارتخانه است.

وی بیان داشت: در قانون برنامه ششم توسعه تصویب کردیم که تعهداتی بر عهده دولت و مجموعه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باشد، در سال 96 براساس تکالیف قانونی، قرار بود 0.8درصد نرخ بیکاری در کشور کاهش پیدا کند که متاسفانه بر اساس گزارشهایی ارائه شده 0.4 درصد این نرخ افزایش پیدا کرده است، 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با اصرار دولت از طریق وزارت تعاون برای اشتغالزایی جذب شود، اما با گذشته یکسال هنوز گامی برداشته نشده است.

این نماینده مجلس با اشاره به عدم تمکین وزیر به قانون، بیان داشت: در سال 96 به رئیس مجلس نامه زده ام که وزارت تعاون سه جانبه گرایی داشته باشد، منابع برای کارگران و کارفرمایان است یک ریال دولت برای سازمان در نظر نمی گیرد، اگر کاری انجام می دهد از محل  تعهدات دولت است، در قانون به سه جانبه گرایی تاکید شده است، باید کارگر، کارفرما و دولت نیز باشد، اما در حال حاضر یک جانبه گرایی مطلق حاکم است.

نماینده مردم کرمان در مجلس دهم ادامه داد: رئیس مجلس برای بررسی نامه اعتراضی بنده به دیوان محاسبات نامه زد که دیوان به تخلفات وزارت به دلیل لغو برخی اقدامات و مصوبات سازمان و وزات کار  رسیدگی و با متخلفین برخورد، همچنین از کمیسیون اصل 90 خواست موضوع را بررسی و به مجلس گزارش دهد.

پورابراهیمی با اشاره به عدم تمکین وزارت تعاون به قانون گفت: بر اساس ماده 14 اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی رئیس این سازمان 4 ساله است و وزیر می‌تواند تنها برای 6 ماه ریاست او را تمدید کند اما از پایان سال 96 تاکنون رئیس سازمان تأمین اجتماعی تغییر نکرده است و احکامی که او امضا می‌کند خلاف قانون است، گزارش این موضوع به دیوان محاسبات و نهادهای دیگر ارسال شده است.

وی ادامه داد: در تحقیق و تفحصی که همکاران از صندوق بازنشستگی داشته‌اند به تخلفات اقتصادی مختلف و سنگین این صندوق دست پیدا کردند. برای بررسی تفحص از صندوق بازنشستگان وزیر نامه زده است تا این بررسی‌ها از کمیسیون اقتصادی گرفته و به جای دیگر داده شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه سیاست‌های اشتباه در زیرمجموعه وزارت تعاون اتخاذ شده است، بیان داشت: در تحقیق و تفحص به وضعیت اقتصادی نامساعد وزارتخانه اشاره شد و بارها گفته‌ایم افزایش تعرفه 35 درصدی پزشکان از جیب کارگران مظلوم به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به لایحه دولت برای تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: در شرایطی که دولت لایحه را پیشنهاد داده است وزیر تعاون با لابی‌گری سنگین تلاش داشت تا رأی منفی مجلس را برای این تفکیک بگیرد البته مجلس در نهایت زمان را مناسب این تفکیک ندانست اما باید وزیر پاسخ دهد چرا حاضر به جدا شدن بخش اقتصادی از وزارت تعاون نیست.

وی با اشاره به مصاحبه، پیامک‌ها و اطلاع‌رسانی‌های مداوم وزیر در جریان جدا شدن سازمان تأمین اجتماعی گفت: آیا وظیفه شما حمایت از لایحه دولت نیست.

پورابراهیمی خطاب به پزشکیان، گفت: آیا شما مطمئن هستید که تقوا را رعایت می‌کنید و مطمئنید که وزارت تعاون تخلفات اقتصادی نداشته است، تأکید می‌کنم که وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه در خصوص فرزندان آقای ربیعی بررسی‌هایی صورت دهند متوجه خواهند شد که پرونده‌های اقتصادی عریض و طویلی که مشکلات اصلی وزاتخانه هستند و پدر را دچار بحران کرده‌اند زیر نظر فرزندان است، آن زمان انتظار می‌رود که پزشکیان اظهار نظر کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: زهرا پزشکیان مسئول فاینانس شرکت پتروشیمی جم چه نسبتی با نایب رئیس مجلس دارد؟

پورابراهیمی با بیان اینکه از ابتدا مخالف ریاست ربیعی بر وزارت تعاون بوده است، بیان داشت: جنس ایشان تعاون و کار است در حالی که مهمترین مشکلات کشور امروز مسائل اقتصادی است و بالاترین مجموعه اقتصادی کشور در وزارت تعاون است که به امان خدا رها شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: بینی و بین‌الله شهادت می‌دهم که یک روز ماندن وزیر در وزارت تعاون به صلاح کشور نیست و امیدوارم حجت بر نمایندگان تمام شده باشد و تصمیم تاریخی بگیرند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet