خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/17 17:36:02
سرویس صحن
گزارش خانه ملت از جلسه استیضاح ربیعی؛

حواشی خداحافظی برادر عباد با صندلی وزارت کار

علی ربیعی پس از سه مرتبه استیضاح در نهایت با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خداحافظی کرد.
حواشی خداحافظی برادر عباد با صندلی وزارت کار علی ربیعی پس از سه مرتبه استیضاح در نهایت با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خداحافظی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201808109093999114.jpg حواشی,خداحافظی,برادر,عباد,با,صندلی,وزارت,کار Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه صحن: تنها 5 ماه از دومین جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذشته بود که بار دیگر قرعه برگزاری نخستین جلسه بررسی استیضاح در سال 97 به نام برادر عباد افتاد و وی مجبور شد امروز چهارشنبه 17 مرداد همزمان با روز خبرنگار و در یکی از روزهای گرم تابستانی، برای ماندن یا رفتن از کرسی وزارت کار در صحن علنی مجلس حاضر شود.

ساعت 8 و 25 دقیقه صبح علی ربیعی وارد صحن علنی مجلس شد که همزمان با ورود وی تعدادی از نمایندگان با دو- دو گفتن با استیضاح وزیر تعاون مخالفت کردند، در این حین عبدالحمید خدری در تذکری خواستار به رأی گذاشته شدن طرح استیضاح در مجلس شد اما رئیس مجلس توضیحاتی پیرامون نشست روز گذشته هیات رئیسه مبنی بر اینکه این استیضاح مطابق با قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس است، به نمایندگان ارائه داد.

در زمان توضیحات رئیس مجلس تعدادی از نمایندگان اطراف وزیر جمع شده و خواستار از دستور کار خارج شدن استیضاح شدند.

یکی از نکات جالب توجه در این حین زمانی بود که اسامی نمایندگان استیضاح کننده از پشت تریبون اعلام شد، اما هیچکدام پشت تریبون قرار نگرفتند که در این زمان همهمه ای در مجلس شکل گرفته و تعدادی از نمایندگان خواستار از دستور کار خارج شدن استیضاح شدند.

رئیس مجلس در این زمان اعلام کرد که اگر تمامی نمایندگان درخواست کننده امضی خود از استیضاح را پس بگیرند، موضوع منتفی است و در این تب و تاب تعداد زیادی از نمایندگان در مقابل جایگاه هیات رئیسه جمع شدند و رئیس مجلس از آنها دعوت کرد که بر روی کرسی های خود قرار گیرند و با توجه به همهمه موجود که در صحن علنی شکل گرفت، نشست غیررسمی و غیرعلنی شد و رئیس مجلس از خبرنگاران خواست که جلسه علنی را ترک کند.

پس از اینکه خبرنگاران صحن علنی مجلس را ترک کردند، بازار حرف و سخن و پچ پچ بین خبرنگاران نیز داغ شد و منتظر آغاز مجدد جلسه علنی بودند تا ببینند در نهایت سرانجام این استیضاح چه می شود.

خبرنگاران پشت درهای بسته منتظر شروع مجدد صحن علنی بودند که پس از حدود 35 دقیقه تنفس، بار دیگر جلسه علنی شد و جلسه استیضاح ادامه یافت، البته با شروع جلسه علنی علیرضا محجوب در برابر جایگاه هیات رئیسه قرار گرفت و با فریاد عنوان کرد که آیین نامه صراحت دارد تا زمانی که وزیر در جلسه علنی حضور نیابد، نباید استیضاح مطرح شود که رئیس مجلس در پاسخ به فریاد های محجوب گفت که آیین نامه چنین صراحتی ندارد.

علی رستمیان به عنوان نخستین نماینده موافق استیضاح ربیعی پشت تریبون قرار گرفته و عنوان کرد که به کجا چنین شتابان، وزیر تعاون استاد تمام مظلوم نمایی و جنگ های روانی است و با لابی و زدوبند در تلاش است که استیضاح به نتیجه نرسد و در همین راستا مهمانی شاهانه  ترتیب داده که شاهان قاجار و حتی معاویه نیز به این مهمانی وزیر غبطه می خورند.

در  تب و تاب و گرمای صحبت های موافقان استیضاح ساعت 9 و 50 دقیقه اسحاق جهانگیری برای حمایت از علی ربیعی وارد صحن علنی مجلس شد که تعداد زیادی از نمایندگان با وی مشغول صحبت شدند و درباره مسائل مختلف کشور با یکدیگر بحث و رایزنی کردند.

در همین زمان حسین مقصودی به عنوان دیگر مخالف وزیر در پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به رئیس جمهور گفت که شما مقصر رأی ناپلئونی ربیعی و شام شب گذشته معاویه هستید، پس از پایان سخنرانی مقصودی هنگامی که وی قصد داشت در صندلی خود بنشیند، درگیری بین وی و میرزایی نیکو شکل گرفت که تعداد زیادی از نمایندگان و اعضای هیات رئیسه اطراف این دو نفر جمع شده و آنها را به آرامش دعوت کردند.

هدایت الله خادمی به عنوان دیگر نماینده موافق استیضاح ربیعی پشت تریبون قرار گرفت و  تاکید کرد که هیچکدام از کلانشهرها استیضاح را امضا نکرده اند یعنی هیچ مشکلی در کلانشهرها مانند تهران، تبریز، مشهد و سایر کلانشهرها وجود ندارد، اما 40 سال است که گفته می شود که وضعیت کشور بحرانی است و وزرا از این وزارتخانه به وزارتخانه دیگر می روند.

پس از پایان نطق نمایندگان مخالف، وزیر برای دفاعیات خود پشت تریبون مجلس قرار گرفت  و در حالی که حدود 5 دقیقه از صحبت های وی می گذشت صدای برادر عباد گرفت و محسن کوهکن بطری آب معدنی کنار دست وی قرار داد و رئیس مجلس شورای اسلامی به ربیعی پیشنهاد کرد که قدری آب بنوشد.

پس از این خدری که سابقه شعرخوانی فراوانی در مجلس دارد، به عنوان مخالف استیضاح وزیر پشت تریبون قرار گرفت و ابتدای صحبت های خود را با شعرخوانی آغاز کرد  و نمایندگان نیز با بَه بَه گفتن وی را همراهی کردند.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس نیز به عنوان دیگر مخالف استیضاح ربیعی پشت تریبون قرار گرفته و هنگام سخنان وی، سکوتی محض مجلس را فرا گرفت، وی نمایندگان را از تهمت زدن برحذر داشت و به اخلاق مداری و انصاف دعوت کرد.

پس از پایان سخنرانی نایب رئیس مجلس نمایندگان فراوانی اطراف پزشکیان جمع شدند و از وی بابت سخنرانی بحق و آرامش آفرینش تشکر می کنند.

بار دیگر نوبت به موافقان استیضاح ربیعی رسید که محمدرضا پورابراهیمی پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد که از ابتدای صبح شرایطی در مجلس ایجاد شده که سبب عدم حضور نمایندگان پشت تریبون سخنرانی شد و تاکید کرد که ای کاش علی ربیعی وزیر امور خارجه می شد تا با این لابی ها بتواند با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخشی از سخنرانی خود مسعود پزشکیان را خطاب قرار داد که این موضوع جنجالی در مجلس ایجاد کرد و غلامرضا حیدری با حضور در جایگاه هیات رئیسه خواستار پایان دادن به این وضعیت شد و عبدالحمید خدری بارها فریاد می زند که انصاف انصاف.

بار دیگر تعدادی از نمایندگان دور پزشکیان جمع و همان مدت زمانی که وزیر تعاون در حال ایراد دفاعیات خود است با وی مشغول صحبت شدند و پس از این پزشکیان خواستار دفاع از خود در برابر مطالبی که پورابراهیمی مطرح کرده شد و به بیان دفاعیات خود پرداخت.

ساعت 12 و 40 دقیقه رئیس مجلس از نمایندگان دولت درخواست کرد که صحن علنی مجلس را ترک کرده و در زمان رأی گیری بار دیگر تعدادی از نمایندگان در اطراف مسعود پزشکیان جمع شده و مشغول صحبت با نایب رییس مجلس شدند، در این حین رئیس مجلس روز خبرنگار را به اصحاب رسانه و فعالان عرصه خبر که امروز روز پرمشغله ای را پشت سر گذاشتند، تبریک گرفت .

در نهایت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آرای مأخوذه را اعلام کرد که  بر اساس آن ربیعی معروف به برادر عباد موفق به کسب رأی اعتماد مجدد از نمایندگان نشد و با وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی خداحافظی کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet