هدر موبایل
1397/05/20 16:08:34
سرویس اقتصادی
موسوی بیوکی:

مجموعه دولت توافقی درباره قانون اصلاح نظام مهندسی ندارد/کاهش تخلفات ساختمانی با تعیین تکلیف قانون

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: تسریع در تعیین تکلیف قانون اصلاح نظام مهندسی، هماهنگی شهرداری، دولت و سازمان نظام مهندسی را می طلبد.
مجموعه دولت توافقی درباره قانون اصلاح نظام مهندسی ندارد/کاهش تخلفات ساختمانی با تعیین تکلیف قانون نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: تسریع در تعیین تکلیف قانون اصلاح نظام مهندسی، هماهنگی شهرداری، دولت و سازمان نظام مهندسی را می طلبد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105908387413.jpg مجموعه,دولت,توافقی,درباره,قانون,اصلاح,نظام,مهندسی,ندارد/کاهش,تخلفات,ساختمانی,با,تعیین,تکلیف,قانون Icana

سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون نظام مهندسی، گفت: این طرح با وجود رد شدن در مجلس نهم، ابتدای مجلس دهم در کمیسیون عمران مورد پیگیری قرارگرفت.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح جدید در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی در دست بررسی است، افزود: متاسفانه این طرح مورد وفاق دولتی ها از جمله وزارت راه وشهرسازی، سازمان مدیریت برنامه ریزی و وزارت کشور نبوده و مجموعه دولت نیز نتوانست نسبت به ارایه لایحه جایگزین طرح به مجلس اقدام کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه تعلل دولت  برای رسیدن  به تفاهم در خصوص تدوین لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی نقطه ضعف آن است، تصریح کرد: دولت تاکنون در خصوص این طرح به اجماع نرسیده و  ارسال لایحه وزارت راه و شهرسازی به کمیسیون زیربنایی دولت در این باره هنوز تعیین تکلیف نشده است.

شهرداری یکی از پایه های تدوین لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی است

وی با بیان اینکه مکانی که ساخت و ساز در آن صورت می گیرد، شهر است که باید شهرداری ها نیز در خصوص قانون نظام مهندسی به تفاهمی با دولت برسند، گفت: سازمان نظام مهندسی یک سازمان است از جنس بخش خصوصی شهرداری نهادی است از جنس نهاد عمومی دولت نیز فراتر بوده و باید شاخص های نظارتی و حاکمیتی را اعمال کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم در بحث نظام مهندسی یک نظام مقتدر، قانون مند و پایدار انتخاب کنیم باید دولت، سازمان نظام مهندسی و شهرداری به صورت هماهنگ عمل کرده و به وفاق کافی برسند، افزود: بهترین حالت این است که خود این سه نهاد پیشنهادی در خصوص نحوه فعالیت هماهنگ با یکدیگر ارایه کرده و مجلس آن را به قانون تبدیل کند.

همماهنگی برای تدوین لایحه اصلاح نظام مهندسی صورت نگرفته است

موسوی بیوکی ادامه داد: در قانون فعلی این هماهنگی هنوز صورت نگرفته از این رو بسیاری از انتقادات به مجموعه نظام مهندسی از جمله مهندسان ناظر وارد می شود از این رو به لحاظ رفع این اشکالات باید در قانون راهکار دیده شود.

وی با بیان اینکه باید مسئولیت مهندس ناظر در حوزه ساخت و ساز، مسئولیت نهادی که مهندس ناظر را مشخص می کند و همچنین کنترل های مضاعف بر این مسئولیت مشخص شود، گفت: اگر یک پروژه ساخت و ساز به کمیسیون ماده 100 شهرداری ارجاع شود معنی و مفهوم آن این است که در چند جا تخلف صورت گرفته که به کمیسیون ارجاع شده اگر موارد مذکور رعایت شود ارجاع پرونده ها به این کمیسیون کنترل خواهد شد.

تسریع در تعیین تکلیف قانون ضروری است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه تسریع در تعیین تکلیف قانون مذکور هماهنگی شهرداری، دولت و سازمان نظام مهندسی را می طلبد، افزود: باید تحت یک قانون جامعی ضوابط مورد نیاز تعیین شود تا در همه شهرهای کشور به صورت متحد و به دور از اعمال سلیقه اجرایی شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با این هماهنگی میان این سه نهاد مجلس  هم  راحت تر می تواند نسبت به تصویب آن اقدام کند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet