هدر موبایل
1397/05/20 21:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ظریف:

امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست وزیران امور خارجه ۵ کشور ساحلی خزر، گفت: امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است که به مذاکرات ۲۱ ساله در این خصوص خاتمه می‌دهد.
امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست وزیران امور خارجه 5 کشور ساحلی خزر، گفت: امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است که به مذاکرات 21 ساله در این خصوص خاتمه می‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/117613.jpg امضای,کنوانسیون,رژیم,حقوقی,دریای,خزر,گام,بسیار,مهم,و,حائز,اهمیتی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف در بخشی از صحبت‌های خود در این نشست تصریح کرد: در سایه اراده مثبت رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر و فضای دوستانه و سازنده‌ی حاکم بر این نشست‌ها، در حال حاضر در آستانه امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و 6 موافقت‌نامه و پروتکل دیگر و همچنین صدور بیانیه اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد:‌ امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است که برداشته می‌شود و به مذاکرات 21 ساله در این خصوص خاتمه می‌دهد.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان خاطرنشان کرد: امضای این کنوانسیون پایان همه مذاکرات و اقدامات در خزر نیست و در واقع نقطه عطف و آغازین برای اجرای تفاهمات، نظارت بر اجراء و همچنین شروع مذاکرات برای امضای موافقت‌نامه‌های جدید و ضروری به شمار می‌رود.

ظریف  با بیان این‌که  در این کنوانسیون تحدید حدود بستر، زیر بستر و همچنین تعیین خطوط مبدا و شیوه‌های آن انجام نشده است، تصریح کرد: این مسائل به موافقت‌نامه‌های جداگانه در آینده موکول شده است و امیدواریم کشورهای ساحلی در آینده‌ی نزدیک این امور را نیز نهایی کنند.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان  در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: جای خرسندی است که در کنوانسیون دریای خزر بر انحصار حضور و دریانوردی هرگونه شناور صرفا با پرچم یکی از کشورهای ساحلی و همچنین ممنوعیت عبور و حضور نیروهای بیگانه و غیر ساحلی اتفاق‌نظر وجود دارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet