شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1397/05/23 10:21:24
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اینستاملت:

سرنوشت آژانس‌های مسافرتی پس از بسته جدید ارزی/ رفع ابهام مطهری از نظر مجلس درباره حصر/ ادامه واکنش‌ها به اعلام وصول سوال از رئیس جمهور/ آیا سیاست خارجی دولت روحانی تغییر کرده است؟

اینستا ملت، بازتاب فعالیت های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شبکه های اجتماعی است.
سرنوشت آژانس‌های مسافرتی پس از بسته جدید ارزی/ رفع ابهام مطهری از نظر مجلس درباره حصر/ ادامه واکنش‌ها به اعلام وصول سوال از رئیس جمهور/ آیا سیاست خارجی دولت روحانی تغییر کرده است؟ اینستا ملت، بازتاب فعالیت های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شبکه های اجتماعی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201612100519679589.jpg سرنوشت,آژانس‌های,مسافرتی,پس,از,بسته,جدید,ارزی/,رفع,ابهام,مطهری,از,نظر,مجلس,درباره,حصر/,ادامه,واکنش‌ها,به,اعلام,وصول,سوال,از,رئیس,جمهور/,آیا,سیاست,خارجی,دولت,روحانی,تغییر,کرده,است؟ Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ارتباط بی واسطه و مستمر با مردم، به انعکاس اقدامات، فعالیت ها، مواضع و دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی می پردازند.

دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در آخرین پست اینستاگرامی خود از دیدارش با وزیر خارجه کره شمالی خبر داد. وی در این جلسه مطرح کرد: آمریکایی‌ها هیچ‌گاه به تعهدات خود در مذاکرات عمل نمی‌کنند و همچنین بر ضرورت افزایش روابط ایران و کره شمالی تاکید کرد.

 

 

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، در صفحه خود در اینستاگرام به تاثیر بسته ارزی بر شرایط اقتصادی آژانس‌های مسافرتی اشاره کرد و گفت: اگرچه اولویتی که دولت در بسته ارزی ارائه کرده با کالاهای ضروری است اما اولویت دوم پس از تامین 9 عدد کالای ضروری و داروها، مسئله گردشگری است و این مهم اهمیت و جایگاه پیدا می‌کند تا بخش خصوصی در حوزه گردشگری که اتفاقا درآمدزا و اشتغال‌زا است، بیش از این متضرر نشود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به‌یقین در جنگ اقتصادی اولویت با کالاهای ضروری است، ادامه داد: شاید بسته ارزی ارائه شده به نفع آژانس‌های مسافرتی نیز تمام شود اما اکنون نمی‌توان نظر قطعی داد چراکه در جنگ اقتصادی نباید بیگدار به آب زد و باید گام به گام پیش‌رفت لذا بهتر است در هزینه‌کرد دلارها بدون رو دربایستی طبق منافع، مصارف و ضرورت‌های مردم حرکت کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا زمانی که بسته ارزی مسافرتی به دفاتر آژانس‌های مسافرتی ابلاغ نشود، نمی‌دانیم که شرایط فعالیت این آژانس‌ها چگونه خواهد شد.

عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی توضیح داد: پس از ماجرای ورود کالا با دلار 4 میلیون و 200 هزار تومانی و فروش آن‌ها در بازار به قیمت آزاد در جریان دوره نخست مشخص کردن بسته ارزی، اکنون و با توجه به ورود دستگاه قضا بعید است این بار نیز که دومین بسته ارزی ازسوی دولت ارائه شده به همان میزان تخلف صورت بگیرد بنابراین می‌توان به بهبود شرایط در حوزه گردشگری و دیگر حوزه‌ها امیدوار بود. 

 

 

عضو فراکسیون ایثار مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم حفظ وحدت، انسجام و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی با بنیاد شهید، گفت: ظرفیت های قانونی خوبی در حوزه ایثارگران در برنامه ششم دیده شده است که برای تحقق آن نیازمند مشارکت دستگاه ها هستیم.
وی با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت نباید از دستگاه ها خارج شود، خاطرنشان کرد: قانون برنامه ششم و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ظرفیت های بسیار خوبی را برای حمایت از ایثارگران و در نهایت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ایجاد کرده است. 

 

 

على مطهرى ‎‎نایب رئیس مجلس شوراى اسلامى، در اینستاگرام شخصی خود در توضیحاتی درباره سوال از وزیر دادگستری در خصوص حصر، گفت: برخی از نمایندگان از آن نظر سوال را وارد ندانستند که اختیارات وزیر را در این موضوع کافی نمی‌دانستند، نه اینکه راضی به ادامه حصر بودند.

علی مطهری اظهار کرد: سه‌شنبه هفته گذشته سوالی درباره علت ادامه حصر خانگی از وزیر دادگستری در صحن علنی مجلس داشتم. در زمان رای‌گیری از ۲۱۳ نماینده حاضر، ۹۵ نفر به وارد بودن سوال رای دادند، ۹۵ نفر به وارد نبودن آن، ۱۵ نفر رای ممتنع دادند و ۱۸ نفر رای ندادند. در مجالس قبلی همیشه قانع شدن یا نشدن از پاسخ وزیر به رای گذاشته می‌شد در این صورت باید گفت نمایندگان از پاسخ وزیر قانع نشدند و سوال را وارد دانستند چون ۹۵ نفر یعنی کمتر از نصف به قانع شدن رای دادند.

وی افزود: در ابتدای مجلس دهم قرار بر این شد که چون آیین‌نامه می‌گوید وارد بودن سوال به رای گذاشته می‌شود، به همین ترتیب عمل شود و اتفاقا این اقدام توسط اینجانب آغاز شد و ادامه یافت. در نتیجه آرای ممتنع و رای نداده‌ها به نفع وزیر منظور می‌شود در حالی که قبلا به نفع سوال‌کننده منظور می‌شد البته برخی از نمایندگان از آن نظر سوال را وارد ندانستند که اختیارات وزیر را در این موضوع کافی نمی‌دانستند، نه اینکه راضی به ادامه حصر بودند.
نماینده مردم تهران با اشاره به نحوه انعکاس این خبری در برخی رسانه‌ها، یادآور شد: برخی خبرگزاری‌ها شیطنت کرده و اعلام کردند که مجلس به ادامه حصر خانگی رای داد، در حالی که اینطور نیست. علاوه بر اینکه اگر رای‌گیری را به صورت سابق در نظر بگیریم یعنی فرض کنیم قانع شدن نمایندگان از پاسخ وزیر به رای گذاشته شده است، مجلس از پاسخ وزیر قانع نشده است و با منطق آن خبرگزاری‌ها باید بگوییم مجلس با ادامه حصر خانگی مخالفت کرده است.

 

 

غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران و باشت و رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس، پست زیر را در صفحه شخصی اش منتشر کرد.

 

 

احمدامیرآبادی فراهانی نماینده مردم استان قم و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در صفحه شخصی اش یادداشت کرد: اعلام وصول سوال از رئیس جمهور کاملا قانونی بود/دولت به جای منصرف کردن نمایندگان از سؤالشان، مشکلات مردم را حل کند. اظهارات امروز معاون پارلمانی رئیس جمهور مبنی بر اینکه اعلام وصول سوال از رئیس جمهور خلاف قانون اساسی است، صحیح نبوده و این اعلام وصول کاملا قانونی است
۹۲ نماینده ای که طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده بودند میتوانستند تا هفت روز قبل از اعلام وصول نسبت به باقی ماندن در سوال یا انصراف عمل کنند. با بررسی هایی که انجام گرفت دو امضا مشخص نبود و مخدوش بود، لذا ما با نمایندگان مربوطه تماس گرفتیم و انها اعلام کردند که انصراف نداده اند. بر این اساس تعداد امضاکنندگان به ۸۲ نفر رسید اما ما در گزارش خود به رئیس مجلس ۸۰ نفر را قید کردیم. در هفته های اخیر شاهد بودیم که دولت از همه توان خود از جمله ظرفیت های بخشداران، استانداران و وزرا استفاده کرد تا نمایندگان از سوال خود منصرف شوند. توصیه می‌کنم دولت به جای اینکه همه ظرفیت و توان کشور را به کار بگیرد تا نمایندگان ملت از سوال خود از رئیس جمهور منصرف شوند، برای حل مشکلات مردم تلاش کند. من از معاون پارلمانی رئیس جمهور انتظار نداشتم که اینگونه اظهار نظر کند و از او میخواهم که اجازه دهد تا نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی از اختیاراتشان استفاده کنند و سوال از رئیس جمهور را تبدیل به بُت نکنند.

 

 

وی همچنین شهادت  حضرت جوادالائمه علیه السلام را تسلیت گفت.

 

 

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص روابط ایران و اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: اروپا ظرفیتی در عرصه سیاسی جهان است و ما شاهد تحولی در ساختار سیاسی حاکم بر روابط غرب هستیم، در گذشته آمریکایی‌ها در غرب یا حداقل در برخی نقاط جهان کدخدایی می کردند ولی امروز نزدیک ترین متحدان آمریکا مانند کانادا و کشورهای شاخص اروپایی در مقابل آمریکایی‌ها می‌ایستند و موضع مستقل خود را اعلام و اعمال می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نظر می‌رسد که این اظهار نظر خانم موگرینی مبنی بر اینکه ارائه 5 هواپیمای ATR دیگر به ایران نشان از زنده بودن برجام دارد، قابل توجه و مثبت است زیرا روی دیگر سکه این بود که هواپیماها را به ایران ندهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست خارجی روحانی تغییر کرده است یا خیر؟، افزود: سیاست خارجی دولت حتما باید مقابله جدی با زیاده خواهی آمریکایی‌ها باشد که در این زمینه رئیس جمهور مواضع انقلابی اتخاذ کرد و مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت و انقلابیون داخل کشور نیز از این مواضع تقدیر کردند، این موارد به نوعی تغییر در نگاه دولت نسبت به گذشته را در ارتباط با آمریکایی‌ها نشان می‌دهد.

بروجردی ادامه داد: بعد از آنکه رویکرد آمریکا برای حضور و عمل به مفاد برجام تغییر پیدا کرد و از توافق هسته‌ای خارج شد، به تناسب این رویکرد جدید آمریکا در برجام، سیاست خارجی دولت ایران نیز تغییر کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: من فکر می‌‎کنم باید صورت حساب آمریکا را از اروپا جدا کرد، اما همه این‌ها در کنار اتکا به توانمندی‌های داخلی است و استفاده از ظرفیت‌های عظیم داخلی در جمهوری اسلامی ایران، آسان سازی مجموعه قوانین و مقررات اقتصادی برای استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج و ثروت عظیمی که در آنجا نهفته است باید در دستور کار قرار گیرد، همچنین استفاده از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تحقق اهداف اقتصادی کشور لازم است.

 

 

وی در پستی دیگر مطرح کرد: 

من احتمال مذاکره با آمریکا را صفر می دانم چراکه سیاست اعلام شده و اعمال شده آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران است و این سیاست ها کاملا خصمانه و تحقیر آمیز است.

وی با بیان اینکه موضع آمریکاییها کاملا خصمانه است گفت: در چنین شرایطی نباید از موضع ضعف با طرف مقابل مذاکره کرد 
بروجردی در پاسخ به این سوال که ایران اموال بسیاری در آمریکا دارد که می تواند با بهبود روابط آن اموال را آزاد کند گفت: این اموال سالها است در آن کشور بلوکه شده و روال خاص خود را دارد. ما پرونده های متعددی در محاکم بین المللی داشتیم که در برخی موارد پیروز شدیم و توانستیم این اموال را پس بگیریم بنابراین اگر فکر کنیم از طریق مذاکره می توانیم به اموال خود برسیم اشتباه است.

 

 

بروجردی همچنین با انتشار ویدیویی از گازرسانی به زیارتگاه زواریجان و روستاهای مسیر گیجالی تا پایان مردادماه خبر داد.

 

 

امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس، با انتشار توییتی بر لزوم جوانگرایی در بدنه مدیرتی دولت و کشور تاکید کرد.

 

 

خجسته همچنین در پستی دیگر اظهار داشت:  در اوایل اردیبهشت 97 طرح تحقیق و تفحص از مجلس شورای اسلامی به منظور شفافیت سازی در حوزه های تشکیلاتی،مالی،اداری،معاملاتی،استخدامی، تقنینی،حقوقی،پشتیبانی،استخدامی، فنی، ارتباطات داخلی و بین المللی با توجه به اجرای ماده 214 آیین نامه داخلی مجلس جهت رسیدگی به هیات رییسه تقدیم شد.
رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف سازی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصل 76قانون اساس خاطر نشان کرد:مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمامی امور کشور را دارد که همانگونه که تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اجرایی شد تحقیق و تفحص در قوه مقننه هم باید صورت گیرد.
وی افزود: با گذشت قریب 3ماه از درخواست تحقیق و تفحص و ارجاع به کمیسیون برنامه و بودجه اما همچنان کمیسیون تخصصی تشکیل جلسه بابت برگزاری و اعلام نتیجه اقدامی صورت نداده است.
امیر خجسته در ادامه با اشاره به محور های تحقیق و تفحص از مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: شرط نخست کارآمدی و عملیاتی شدن تحقیق و تفحص در مجلس دوری از سیاسی کاری است.
محور های استیضاح عبارتند از:
۱ـ در امور مالی و معاملاتی: بررسی نحوه انعقاد قراردادها و پیمانکاران مربوطه و شایستگی آنها و نحوه پرداخت و دریافت‌ها
۲ـ در امور استخدامی و اداری و تشکیلاتی: نحوه استخدام‌ها، گزینش افراد، ارتقاها، حذف و ایجاد بعضی از ادارات و دوایر و ضرورت آنها و همچنین عملکرد هیات رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان
۳ـ در امور تقنینی: نحوه رعایت مواد آیین‌نامه داخلی مجلس و هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان و اصل ۹۰
۴ـ در امور ارتباطات داخلی و بین‌المللی: ضرورت سفرهای خارجی نمایندگان و کمیسیون‌ها و گزینش افراد برای اینگونه سفرها، هزینه‌ها و پرداخت‌ها و ضرورت برگزاری بعضی از سمینارها، همایش‌ها و هزینه‌های مربوطه
۵ـ بررسی عملکرد بودجه مرکز پژوهش‌ها در خصوص استخدام و بکارگیری افراد، سفارش مقالات چاپ نشریات، کتب، هزینه جابجایی ساختمان و ...
۶ـ بررسی عملکرد بودجه و هزینه‌ای متحمله کتابخانه مجلس در خصوص بکارگیری نیروها، چاپ کتب، نشریات و ضرورت آنها
۷ـ بررسی عملکرد بودجه دیوان محاسبات و نحوه بکارگیری نیروها، استخدام‌ها و عملکرد نظارتی دیوان و آرای هیات‌های مستشاری
۸ـ بررسی عملکرد بودجه‌

 

 

محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران ری شمیرانات اسلامشهر بومهن و پردیس در مجلس، طی انتشار یادداشتی نوشت: پنجشنبه گذشته، محمود احمدی‌نژاد با انتشار کلیپی، از حسن روحانی خواست به عنوان مقصر وضعِ موجود از ریاست دولت کنار برود.

او اقتصاد را در آستانه فروپاشیِ کامل و اعتماد عمومی را نزدیک به صفر توصیف کرد. به نظرم چند نکته باید به این افاضات، اضافه کرد؛
۱- روحانی قطعاً هم در به‌وجود آمدنِ وضعِ موجود و هم در عدمِ برون رفت از این وضع، مقصر است اما سهمش در این دو تقصیر، به یک اندازه نیست. یعنی او در پیش آمدنِ وضعِ فعلی کمتر از ده درصد نقش داشته است؛ این درحالی است که در عدمِ برون رفت از این وضع بیش از پنجاه درصد مقصر است! لذا حتماً بخشی از مسئولیتِ وضعِ کنونی، بر عهده او است.
۲- پانزده سال پیش، وضعِ سیاست خارجی ما تا حدی مشابه شرایط کنونی بود. ما بسیاری از پروتکل‌های بین‌المللی مربوط به هسته‌ای را پذیرفتیم؛ بازرسان آژانس را به ایران راه دادیم و نهایت همکاری را با آنها داشتیم؛ دست آخر اما، آمریکای جورج بوش تمام قد مقابل ما ایستاد و به اصطلاح ما را «محور شرارت» خواند.

در همان میان اما، اروپا ساز دیگری زد. بسیاری از مسئولان دول اروپایی حملات رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران را محکوم کردند. لذا حملات و اقدامات آمریکا علیه ایران نتوانست اجماع جهانی را برانگیزد لذا به‌رغم اینکه شمشیر بوش از رو بسته شده بود اما چندان که او می‌خواست نمی‌بُرید!
۳- سدِ «اجماع‌ناپذیری» اما با روی کار آمدنِ محمود احمدی‌نژاد شکسته شد. مواضع او، جهان را علیه ایران بسیج کرد. ما را به ذیل فصل هفت شورای امنیت بردند و سخت‌ترین قطع‌نامه‌ها علیه ما صادر شد. هنوز ما از آثار آن فشارها نتوانستیم رها شویم.
در آن دوران به اقتصاد ایران آسیب‌هایی وارد شد که هنوز از آن رنج می‌بریم. هرچند باز هم تاکید می‌کنم دولت روحانی این فرصت را داشت و دارد که خیلی از آن آسیب‌ها را جبران کند اما عنایتی نمی‌کند و کرامتی به‌خرج نمی‌دهد!
۴- پوپولیسم، همان که به‌جانِ ما افتاده و هم حکومت را از کارکرد انداخته و هم زهوارِ اخلاقِ جمعیِ ما را کشانده، میراثِ خودِ محمود احمدی‌نژاد است. او ابتدا بنای این بی‌رسمی و بی‌قائدگی را نهاد. جالب است که اوجِ این تخمِ لق در استیضاحِ وزیرِ کارش گذاشته شد و در این دوران هم هرگاه وزیرِ کارِ روحانی به مجلس می‌آید یادِ احمدی‌نژاد زنده می‌شود! انگار قصه این وزارت با او پیوند خورده است!

 

 

قاسم احمدی لاشکی نماینده شهرستان های نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس، تصویری از نشست اش به همراه  مدیرعامل شرکت برق مازندران در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی غرب مازندران، به اشتراک گذاشت.

 

 

سید فرید موسوی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، در صفحه خود در اینستاگرام یادداشت کرد: از همان روزهای اولیه اعلام سیاستهای ارزی دولت در فروردین ماه سالجاری من نیز به همراه سایر همکاران و کارشناسان درخصوص کارآمدی تصمیمات متخذه ارزی تردید داشتیم و در جلسات مختلف در مجلس و دولت همه تلاش خود را به کار بستیم تا دوستان را متقاعد سازیم که براساس تجارب گذشته و اصول ساده اقتصادی این اقدام عایدی به جز رانت و ویژه خواری نخواهد داشت، متاسفانه تلاش ها موثر واقع نشد و تصمیمات عملیاتی دولت آنچه شد که برهمگان واضح است اما پس از مشاهده تبعات پیش بینی شده نیز ساکت نماندم و اقداماتی در حد اختیارات مجلس و بضاعت فردی انجام دادم. 
درخصوص مسائل مرتبط به تخصیص و بازگشت ارز پتروشیمی ها، طی نامه ای در تیرماه خواستار ورود کمیسیون اقتصادی به موضوع شدم که پس از تشکیل جلسات و بررسی های اولیه، موضوع اینک در دستور کار کمیسیون اقتصادی است و در حال پیگیری، هر چند متاسفانه تا این لحظه دستگاه های متولی هنوز از ارایه گزارش به مجلس خودداری کرده اند ولی دریافت اطلاعات با جدیت در حال انجام است و قطعا نتایج بررسی ها طی گزارشی به صحن علنی و ملت بزرگ ایران ارایه خواهد شد. 

پس از آن در راستای انجام وظیفه نظارتی و حسب برخی گزارشهای نگران کننده دریافتی از فعالان اقتصادی، اوایل مرداد به اتفاق چند نفر از همکاران طرح تحقیق و تفحص در خصوص ساز و کارهای اجرایی سیاستهای ارزی و سرنوشت ارز تخصیصی از بانک مرکزی و وزارت صمت را مطرح نمودم که طرح جهت بررسی از طرف هیات رییسه محترم به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده و در دستور کمیسیون است که امیدوارم با توجه به اینکه این روزها نگرانی های زیادی در جامعه در خصوص سرنوشت ۹ میلیارد دلار ارز دولتی میبینیم و میشنویم هرچه سریعتر رسیدگی در کمیسیون انجام و ان شا الله تلاش خواهم داشت پس از طی سایر مراحل، گزارشی مبسوط به محضر ملت عزیز تقدیم کنم.

 

 

فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک و رئیس کمیسیون انرژى مجلس، تصاویری از بازدیدش از  طرح بزرگ اقتصادی تولید بلوک های سبک و پیش ساخته و بازدید شبانه اش از پروژه های حوزه انتخابیه به همراه مدیر عامل توزیع برق استان خوزستان منتشر کرد.

 

 

عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم شهرستان های نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی، در مورد تاثیر تحریم‌های اعمال شده در 15 مردادماه بر واردات دارو گفت: هم‌اکنون 95 درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، بنابراین در این حوزه مشکلی وجود ندارد، اما امکان وجود دارد که بعد از این در رابطه با واردات مواد اولیه با مشکل مواجه شویم.

پوربافرانی ادامه داد: البته با توجه به تمهیداتی که از سوی مجلس و وزارت بهداشت اندیشیده شده است، می‌توان امیدوار بود که در زمینه تامین دارو با مشکل مواجه نشویم، ضمن اینکه واردات برخی داروهایی هم که مشابه داخلی داشته باشند، ممنوع شده که ممکن است این شائبه را ایجاد کند که این داروها در بازار وجود ندارند، و این در حالی است که وقتی دارویی در داخل تولید می‌شود، نیازی به واردات آن نیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر بعد از این هم به واردات برخی اقلام دارویی نیاز باشد، قطعا ارز لازم برای آن تامین خواهد شد، از سوی دیگر در پی تمهیدات اندیشیده شده برای تامین نیاز بازار هم دپوی خوبی صورت گرفته است، ضمن اینکه کمبود داروهایی که بعضا در بازار کمیاب بوده و پیوسته تهیه و توزیع آنها با مشکلاتی مواجه بوده است هم ارتباطی با تحریم ندارد.

پوربافرانی تصریح کرد: اغلب داروهای وارداتی درصد بالایی از قیمت بازار را به خود اختصاص می‌دهند و اغلب بیمه‌ها نمی‌توانند منابع مورد نیاز این بخش را تامین کنند، ضمن اینکه واحد مربوطه در وزارت بهداشت هم که مسئولیت نظارت بر تامین این داروها را برعهده دارد با مشکل مواجه است، از سوی دیگر روند تخصیص ارز برای واردات این بخش هم در فرآیند ثبت سفارش و طی سایر مراحل اداری درگیربروکراسی اداری می‌شود. 
وی افزود: در این شرایط واردات دارو باید به صورت چند جانبه مورد تایید قرار بگیرد که امری زمان بر است و مشکلاتی را در این حوزه ایجاد می‌کند، اما به غیر از این موارد که به ندرت هم اتفاق می‌افتد، برای تامین سایر داروها با مشکل مواجه نیستیم.

پوربافرانی اظهار کرد: فضاسازی‌های صورت گرفته در رابطه با کمبود دارو به مواردی برمی‌گردد که مشابه داخلی دارد، اما متاسفانه برخی پزشکان نوع خارجی آن را تجویز می‌کنند که این موضوع در کمیسیون بهداشت مطرح شد و قرار شد مراجع ذیربط نظارت دقیقی بر این مهم داشته باشند و از این نظر بررسی کنند که اگر نوع خارجی کیفیت بهتری دارند، قطعا باید دارویی که کیفیت بالاتری دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

وی همچنین درخصوص کاهش کمیت و کیفیت ویزیت پزشکان به دلیل قیمت پایین تعرفه ها، گفت: میزان ویزیت برای هر رده از پزشکان با تخصص ها و فوق تخصص های مختلف دارای رنج تعریف شده مشخصی است، ضمن اینکه مدت زمان برای معاینه هربیمار هم در قانون شفاف بوده و پزشک باید براساس گایدلاین و راهنمای بالینی در درمان رعایت فعالیت کند؛ لذا اگر این موارد درمعاینه و ویزیت بیمار مورد توجه قرار نگیرد، یعنی خلاف قانون درعملکرد یک پزشک انجام شده است.

نماینده مردم نایین خور و بیابانک درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه به ابلاغ راهنماهای بالینی تاکید شد، افزود: البته بخشی از تعرفه ها درمعاونت درمان و بیمه مصوب می شود، بنابراین درمورد میزان ویزیت پزشکان باید نظارت های لازم با توجه به مصوبات قانونی درشورای عالی بیمه دستورالعمل های لازم انجام شود؛ اما درمقطعی تعرفه ها به صورت ناعادلانه افزایش و دربرخی رشته ها متاسفانه قابل قبول نبود، اما اینکه پزشکی به دلیل میزان پایین تعرفه ها خودسرانه ویزیت ها را افزایش داده یا درمعاینه کم کاری کند، خلاف قانون و شر ع است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت ویزیت ها و دریافت هزینه های بیشتر هم خلاف قانون است، تصریح کرد: معاونت نظارت بر درمان وزارت بهداشت باید پیگیری کرده و با اقدامات خلاف قانون برخی پزشکان برخورد کند، البته در ویزیت بیمار و میزان زمان صرف شده برای معاینه تشخیص با پزشک است؛ اما معاونت نظارت بردرمان باید درکم کاری برخی پزشکان اعلام نظر کند.

پوربافرانی با تاکید براینکه هیچ پزشکی حق افزایش ویزیت را به هر دلیل و بهانه ای ندارد، گفت: درمقاطع مختلف چنین بی قانونی هایی توسط برخی پزشکان دیده می شود، اما این مسئله را نباید به تمامی پزشکان بسط داد؛ به طورحتم اکثریت پزشکان نسبت به رعایت قانون توجه داشته و مصوبات درتمامی مسائل ازجمله تعرفه های درمانی را رعایت می کنند، هرچند که هستند پزشکانی هم که به حرفه پزشکی به دید تجارت نگاه کرده و به دنبال دریافت پول بیشتر از مردم هستند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، با اشاره به اینکه کاهش کمیت و کیفیت ویزیت به نفع حوزه سلامت و بیماران نیست، افزود: پزشک برای برخی بیماران باید زمان بیشتری را درکسب شرح و حال و انتخاب نوع روش درمانی اختصاص دهد، بنابراین کم کاری دراین حوزه ممکن است روند درمانی را دچار مشکل کند.

 

 

حسین نیازآذری نماینده مردم بابل در مجلس، خواستار تجدیدنظر در مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مازندران و اعلام چند شهرستان به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شد.

نیازآذری با تصریح اینکه شهرستان بابل دارای پیشینه تاریخی، تجاری و بندری هست خاطرنشان ساخت: تراز تجاری و اقتصادی شهرستان بابل از تراز تجاری برخی استان‌های کوچک هم بزرگتر است؛ اینکه چطور شورای برنامه‌ریزی استان برای اعلام منطقه ویژه اقتصادی به این مهم توجه نکرد، جای نگرانی و تامل دارد.
‌نماینده بابل با ابراز تاسف از ضعف تصمیم کارشناسی شورای برنامه‌ریزی استان از استاندار مازندران خواست در این خصوص تجدیدنظر کند.

نیازآذری با اشاره به اینکه شهرستان بابل از لحاظ شاخص‌های مختلف انسانی، طبیعی، کالبدی و اقتصادی به کلان شهرها نزدیکتر است و اندازه اقتصاد بابل به مراتب بزرگتر از شهرهای دیگر استان است، خواستار اصلاح مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان شد. وی افزود: البته از توسعه شهرهای دیگر استان حمایت می‌کنیم اما از بی‌توجهی به شهرستان تاریخی و بزرگ بابل به شدت نگرانیم.

نیازآذری با تاکید بر این مطلب که بابل هاب ارتباط شمال کشور است و گردش مالی و تجاری شهرستان بابل و شاخص‌های مهم اقتصادی آن ضرورت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی را می‌طلبد هشدار داد، استانداری در اتخاذ تصمیمات عادلانه و کارشناسی منافع پرجمعیت‌ترین شهرستان کشور را نادیده نگیرد. شهرستان بابل پیش از موجودیت یافتن برخی شهرها، اتاق بازرگانی و روابط تجاری با روس‌ها داشته است، حال اینکه چطور به زعم عده‌ای، نمی‌تواند منطقه ویژه اقتصادی باشد جای تامل دارد!

نیازآذری در پایان اظهار داشت: در پنج سال گذشته، پیگیری‌ها، مکاتبات و جلسات کارشناسی فراوانی برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی با مقامات کشوری و استانی داشتیم و جای تعجب است استانداری به این سوابق توجه نکرد! حتی پس از "۸۴ سال" دفتر اتاق بازرگانی را با همکاری شهرداری و اتاق بازرگانی استان راه‌اندازی کردیم.

 

 

على اصغر یوسف نژاد نماینده مردم سارى و میاندورود در مجلس، با انتشار تصویر زیر نوشت: مراتب تبریک و مسرت خود را از تصدی سرپرستی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی توسط برادر عزیزم جناب دکتر محسنی ابراز می دارم. با شناختی که از گذشته و در مجلس از ایشان دارم ،اطمینان دارم که ظرفیت بزرگی برای کشور و استان مازندران بوده و همچنین موجب ارتقا وزارت خواهد شد.

 

 

علی اسدی نماینده مردم شهرستان شهربابک در مجلس، تصاویری از بازدیدش از  روند پیشرفت سالن چند منظوره دبیرستان برادران شهید خدادادیان، دیدارش با فرمانده جدید نیروی انتظامی شهرستان شهربابک و تصاویری از بازدیدش از اداره امور مالیاتی این شهرستان به اشتراک گذاشت.

 

 

پروانه مافی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس، در صفحه شخصی اش خبر داد: مشکل چندین ساله مردم شمشک حل شد.

صبح  شنبه ۲۰ مرداد ماه ۹۷ پروانه مافی نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در دیدار با مهندس کریمی معاون وزیر ورزش و جوانان به پیگیری موضوع راه اندازی پیست شمشک پرداخت.

پروانه مافی در این دیدار ضمن اشاره به وجود پیست شمشک بعنوان منبع درآمد اهالی بومی منطقه بر لزوم تسریع در استاندارد سازی و راه اندازی پیست شمشک تاکید کرد.

مهندس کریمی در این دیدار ضمن اشاره به مذاکرات انجام گرفته با اداره استاندارد و مقدمات انجام شده برای خرید تجهیزات جدید، از آمادگی شرکت نوسازی برای واگذاری پیست شمشک به بخش خصوصی خبر داد.
معاون سازمان تجهیز و نوسازی ورزشی به کنسرسیومی متشکل از شهرداری شمشک و تعاونی محلی خبر داد.

 

 

محمد دامادی نماینده ساری و میاندرود در مجلس، از جلسه اش با جلسه با مدیر اوقاف شهرستان ساری خبر داد.

 

 

مهرداد لاهوتی نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس، در تازه ترین پست های اینستاگرامی خود تصاویری از سخنانش در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی درخصوص بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، نماز جمعه بخش اطاقور و تصاویری از همایش خودروهای تیونینگ در شهرستان لنگرود، منتشر کرد.

 

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet