خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/22 08:08:29
سرویس اجتماعی
جزئیات پروژه آب شیرین‌کن و انتقال به مناطق مختلف کشور؛

حسن‌بیکی: تنگه هرمز و سواحل مکران محل احداث شهرک‌های آب شیرین کنی/ نیاز به شیرین کردن آب خزر داریم

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن تشریح طرح های آب شیرین کنی و انتقال آب به شهر های مختلف کشور، از نیاز کشور به شیرین کردن آب دریای خزر خبر داد.
حسن‌بیکی: تنگه هرمز و سواحل مکران محل احداث شهرک‌های آب شیرین کنی/ نیاز به شیرین کردن آب خزر داریم رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن تشریح طرح های آب شیرین کنی و انتقال آب به شهر های مختلف کشور، از نیاز کشور به شیرین کردن آب دریای خزر خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805108841940023.jpg حسن‌بیکی:,تنگه,هرمز,و,سواحل,مکران,محل,احداث,شهرک‌های,آب,شیرین,کنی/,نیاز,به,شیرین,کردن,آب,خزر,داریم Icana

ابوالفضل حسن بیکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص طرح های شیرین کردن و انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به نقاط مختلف کشور، گفت: بعضی از اعتراضات رسانه ای یا عملیات روانی در این مورد بیهوده و بی ارزش است زیرا ما مجاز هستیم برای تامین آب مورد استفاده مردم و کشور آب دریاها را شیرین کرده و به مناطق مختلف انتقال دهیم؛ در همه دنیا این کار انجام می شود و مشکلی هم وجود ندارد.

تنگه هرمز و سواحل مکران مناطق احداث شهرک های آب شیرین کنی

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق طراحی ها تصویب شده، در حال حاضر 3 شهرک آب شیرین کن یک مورد در تنگه هرمز و دو مورد در سواحل مکران پیش بینی شده است. سواحل مکران به دو دلیل انتخاب شده، دلیل اول نزدیکی این سواحل به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان ، یزد و کرمان برای مقرون به صرفه بودن انتقال است و دلیل دوم این که چون این منطقه به دریای آزاد وصل است پسآب باقی مانده  آسیبی به زیست بوم منطقه وارد نمی کند. تنگه هرمز نیز به دلیل نزدیکی به شهرهای چون اصفهان و شهرهای مرکزی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر شهرک آب شیرین کنی جدیدی به تازگی در آب های خلیج فارس پیشنهاد شده است؛ به این دلیل که خلیج فارس هم خلیج بسته ای نیست اولاً در جز و مد آب از دریای عمان همواره به خلیج فارس می رسد و از طرفی آب شیرین زیادی از طرق کارون، دجله و فرات و اروندرود  به داخل خلیج فارس سرآزیر می شود و دلیل دوم هم مانند دو منطقه ذکر شده نزدیکی به شهر های مقصد برای انتقال آب است.

با خشک سالی های موجود راهی جز شیرین کردن آب نداریم/ نیاز به شیرین کردن آب خزر داریم

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان این که ما با این خشکسالی های مداومی که کشور را فرا گرفته راهی جز شیرین کردن آب دریا ها نداریم، گفت: میانگین آب ناشی از نزولات آسمانی ما در دوره 100 ساله 650 میلیارد متر مکعب بوده رقمی که در حال حاضر به سالانه زیر 400 میلیارد متر مکعب رسیده است. اگر 3 برابر شدن جمعیت را هم در نظر بگیریم نیاز ما نسبت به 100 سال گذشته 3 برابر شده ولی میزان نزولات به نصف رسیده است.

وی تاکید کرد: بنابراین ما قطعاً نیاز به شیرین کردن آب دریاها و انتقال آن به شهر های مختلف داریم. حتی ما باید این کار را در دریای خزر هم انجام دهیم. این دریا دریایی بزرگی است که ورودی آب شیرین تنها از رود ولگا حدود 2700 میلیارد متر مکعب است و با برداشت حدود دویست تا سیصد هزار میلیارد متر مکعب آب که نیاز ما است خطری این دریا را تهدید نخواهد کرد. با این کا ما می توانیم کمبود آب استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران  و حتی استان های سمنان، تهران و قم را جبران کنیم.

برداشت آب از خزر نیاز به اجازه کشورهای همسایه ندارد

حسن بیکی  در پاسخ به این سوال که  آیا برداشت آب از دریای خزر نیاز به موافقت دیگر کشورهای مجاور دریای خزر ندارد، گفت: در حال حاضر ترکمنستان و قزاقستان از سال ها قبل مشغول برداشت آب از این دریا هستند، درواقع مقدار برداشت نسبت به حجم آب دریا و ورودی های آن انقدر کم است که نیاز به هیچ گونه اجازه یا توافق در این باره نیست.

وی خاطرنشان کرد: بعضی ها این مساله را با دریاچه ارومیه مقایسه می کنند اما کل حجم دریاچه ارومیه در زمان اوج 33 میلیارد متر مکعب بوده که در حال حاضر به 8 میلیارد متر مکعب رسیده است. اما حجم آب دریای خزر 80 هزار میلیارد متر مکعب است و ورودی این دریا تنها از ولگا به 2700 میلیارد متر مکعب می رسد. لذا برداشت 300 میلیارد متر مکعب از این حجم، آسیبی به دریا وارد نمی کند و خیلی زود جایگزین می شود.

سدسازی روسیه در ولگا تاثیر بر حجم خزر ندارد

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد سد سازی های روسیه بر روی اصلی ترین ورودی دریای خزر یعنی رود ولگا گفت: به جز رود ولگا چند رودخانه دیگر در کشور روسیه به دریای خزر منتهی می شود، حتی از داخل ایران و کشورهای آذربایجان و قزاقستان رودخانه هایی هستند که در فصل های بارندگی سیل آب آن ها به خزر می ریزد و از این طریق حدود 3 میلیارد متر مکعب آب وارد خزر می کنند. سدی که روسیه بر روی ولگا احداث کرده 2 میلیارد متر مکعب گنجایش دارد وتاثیری آنچنانی بر حجم آب دریا ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet