هدر موبایل
1397/05/23 08:00:32
سرویس اجتماعی
گزارش خانه ملت از چشمه‌‌ای تاریخی که قربانی توسعه شهری می شود؛

پایان زندگی در چشمه علی/ ادعای جدید شرکت مترو: بازگشت آب به چشمه علی به مترو آسیب می‌زند!

همان گونه که از صحبت های مسئولان برمی آید همچنان ابهام در چرایی خشک شدن چشم علی و امکان بازگشت مجدد آب به این چشمه ادامه دارد و وضعیت احیای مجدد چشمه علی نامشخص است.
پایان زندگی در چشمه علی/ ادعای جدید شرکت مترو: بازگشت آب به چشمه علی به مترو آسیب می‌زند! همان گونه که از صحبت های مسئولان برمی آید همچنان ابهام در چرایی خشک شدن چشم علی و امکان بازگشت مجدد آب به این چشمه ادامه دارد و وضعیت احیای مجدد چشمه علی نامشخص است. https://cdn.icana.ir/d/019/201808109801813579.jpg پایان,زندگی,در,چشمه,علی/,ادعای,جدید,شرکت,مترو:,بازگشت,آب,به,چشمه,علی,به,مترو,آسیب,می‌زند! Icana

خبرگزاری خانه ملت، فرهاد فتحی؛ نام چشمه علی که می آید ناخودآگاه تصاویر زیبایی از آب تنی نوجوانان و تفریح  و خوشی خانواده ها به ذهن متبادر می شود، انگار روشنایی آب این مکان همه غم ها و پلیدی ها را از مسافرانش دور می کرد و شادکامه زیستن را معنا می بخشید. اما به مانند همه داستان ها و افسانه های تاریخی به یک باره روشنایی و زندگی از این منطقه رخت بربست و مرگ و سیاهی جایش را گرفت.

تابستان سال گذشته بود که مدیر اداره میراث‌فرهنگی شهرری اعلام کرد که ناگهان دبی آب در چشمه علی شهرری پایین آمده و این چشمه در حال خشک شدن است، هر چند آب به دلیل برداشت‌های آب زیرزمینی و ایجاد چاه‌های کشاورزی توسط مردم به مرور در همه جا کم شده بود، اما در چشمه علی شهر ری به طور ناگهانی متوجه شدیم که آب در این منطقه تاریخی طبیعی خشک شده است.

خشک شدن چشمه علی

از اهمیت این منطقه زیست محیطی و تاریخی همین بس که این منطقه یکی از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری  شهر ری به‌شمار می‌رود که علاوه بر اهمیت تاریخی به دلیل حجم آب قابل ملاحضه آن از اهمیت زیست محیطی بالایی نیز برخوردار است. این چشمه در همسایگی  ابن باویه ، برج طغرل، دژرشکان و در زیر باروی ری واقع شده‌ است.

خشک شدن چشمه علی

 

 

پیشینه چشمه علی به ۸۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد و می توان گفت آب زلال و گاه مقدس آن محور احداث همه این بناهای تاریخی در طول دوره های مختلف تاریخی بوده است.

 

 اما هیچ کدام از این سوابق چندین هزار ساله  نتوانست مانعی برای خشکی  چشمه علی در یکی دو سال اخیر شود و بعد از اعلام خبر کاهش یکباره آب این چشمه طولی نکشید که کم کم آب آن به صورت کامل از جریان افتاد و شاید برای اولین بار در تاریخ، این منطقه رنگ خشکی را به خود دید و یک بار دیگر برخورد صنعت و محیط زیست فاجعه آفرید.

خشک شدن چشمه علی

 

ابتدا مسئولین میراث فرهنگی شهرری یکی از دلایل خشکی را پایین رفتن سطح آب های زیر زمینی دانستند اما در این که این عامل باعث خشکی یکباره چشمه شود، تردید داشتند ابهامات درعلت خشکی یکباره این چشمه تاریخی ادامه پیدا کرد  تا این که در اسفند ماه 96 اسماعیل خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران احتمال قوی را مطرح کرد. او گفت: طبق تحقیقاتی که از چگونگی روند حفاری شرکت مترو در بخش جنوبی خط ۶ مترو تهران به عمل آورده‌ام، متوجه شدیم که شرکت حفاری مترو ضمن آسیب رساندن به گذرگاه‌های آب چشمه‌علی در یک اقدام غیرمنصفانه آب حاصل از این نشتی را با پمپ‌های چندگانه به جریان فاضلاب شهری منتقل می کند.

 

خلیل آبادی: شرکت مترو به وعده خود برای بازگشت آب به چشمه علی عمل نکرد

خلیل آبادی همچنین در در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در این باره می گوید: مسیر خط شش مترو دولت آباد به حرم حضرت عبدالعظیم متاسفانه به گونه ای طراحی شده که از زیر منطقه میراثی چشمه علی شهر ری عبور می کند این حفاری تونل باعث شده است که مجاری آبی چشمه چشمه علی آسیب ببیند.

حسن خلیل آبادی

وی ادامه می دهد: بنده این موضوع را در صحن شورا تذکر دادم که به همین دلیل شرکت مترو مجبور شد در صحن حاضر شود و در این مورد توضیح دهد. صاحبان پروژه در صحن شورا قبول کردند که قطع آب چشمه بر اثر حفاری بوده و قول دادند بعد از پایان کار مترو آب را به مجاری چشمه برگردانند.
این عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: در جلسه اردیبهشت ماه، مدیران مترو به ما قول دادند که تا 15 تیر آب به چشم علی برگردد. تا این زمان یک مقدار بسیار کمی آب به چشمه برگشت اما این 5 الی 10 درصد آب است و شرکت مترو نمی تواند با این مقدار آب کار خود را تمام شده بداند. لذا ما مجدداً در شورا در این مورد تذکر دادیم که رئیس شورا قول دادند که موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند.
خلیل آبادی در خصوص این که چرا چنین پروژه هایی پیوست های زیست محیطی ندارد، می گوید: این پروژه ها معمولاً بر روی کاغذ پیوست های زیست محیطی دارند و در همین پروژه هم این پیوست را یکی از دانشگاه ها انجام داده است منتها این مسائل در اجرا عملی نمی شود در واقع مهم این است که پروژه اجرا شود و به پیوست ها به عنوان مانع نگریسته می شود.

 

مجازاتی برای پیمانکار متخلف در کار نیست

وی در پاسخ به این سوال که آیا با پیمانکار یا شرکت مترویی که بدون توجه به پیوست های زیست محیطی طرح را پیش برده و موجب آسیب جدی به محیط زیست و میراث فرهنگی شده است برخورد نمی شود، گفت: متاسفانه در کشور چنین سیستمی نداریم که این موضوعات تخلف محسوب شود و با فرد خاطی برخورد شود، همه فقط به دنبال این هستند که پروژه ها هر چه زود تر و با کمترین هزینه به اتمام برسد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شوری شهر تهران در مورد احتمال بازگشت کامل آب به چشمه علی می گوید: بستگی به فشارهایی افکار عمومی و مطالبات ما در شورای شهر از شهرداری و مترو دارد و این که خود مترو با موضوع مسئولانه برخورد کند.ما نباید با این 5 درصد آب بازگشته کار را رها کنیم.

 

 محجوب: خشک سالی عامل خشکی چشمه علی است

اما علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نظر دیگری دارد. محجوب  می گوید علت خشکی چشم علی خشکسالی است. از سال ها پیش آب این چشمه در حال کاهش بوده و از سال گذشته با ادامه این رویه چشمه به صورت کامل خشک شده است.

علیرضا محجوب

وی ادامه داد: این موضوع ارتباطی با حفاری خط مترو ندارد دلیلش هم این است که آب چشمه ها از بالای کوه ها تامین می شود نه از زیر زمین که کشیدن تونل باعث قطع شدن آن شود.

 

ادعای جدید مترو: بازگشت آب به چشمه علی به زیر ساخت های مترو آسیب می زند

فاطمه ذوالقدر یکی دیگر از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ادعای تازه ای را از سوی کارشناسان مترو مطرح کرد که می تواند موضوع را پیچیده تر از قبل می کند.

ذوالقدر می گوید: متاسفانه همزمانی خشک شدن چشمه علی را با احداث خط شش مترو داشتیم اگر چه تا این لحظه تایید قطعی در خصوص اینکه مترو باعث خشک شدن چشمه بوده وجود ندارد اما قدر مسلم این است که توسعه شهری و زیرساخت های آن نباید به محیط زیست به هیچ وجه آسیب بزند.

سیده فاطمه ذوالقدر

وی ابراز داشت: اما متاسفانه در پیگیری های بعمل آمده خبرهای از کارشناسان مترو شنیده می شود که آبگیری چشمه علی به منزله آسیب به زیرساخت های مترو است و این تناقضی است که امروز توسعه و محیط زیست ما با آن درگیر شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این که بهتر بود آسیب شناسی اثرات زیست محیطی این پروژه قبل از شروع بکار بررسی جامع می شد، اظهار داشت: ما صرفاً در شهر تهران این یک طرح را نداریم که محیط زیست ما را تهدید می کند بسیاری از بزرگراه های درون شهری و ساخت و سازها و دریاچه سازی ها نشان می دهد یک پای تحقیقاتی و مطالعاتی زیست محیطی و اجتماعی لنگ می زند که حضور فعال تر سازمان حفاظت محیط زیست و انجام مطالعات امکان سنجی دقیق تر را برای طرح های توسعه شهری تمنا می کند.

وی ضمن قول پیگیری این موضوع، گفت:  تلاش خواهیم کرد در نشست ها با استانداری تهران، شهرداری و شورای شهر، میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط زیست با محوریت طرح خط شش مترو، به نحوی ادامه فرایند اجرای این طرح را بازنگری کنیم که حداقل آسیب ها را متوجه محیط زیست کند.

همچنین دلایل خشکی چشمه علی را از زهره عبادتی  رئیس اداره محیط زیست شهر ری نیز پرسیدیم که وی اعلام کرد چشم علی تحت نظر اداره محیط زیست نیست و از آنجای که آب این چشمه مصارف کشاورزی دارد، اداره آب منطقه مسئول این چشمه است.

همان گونه که از صحبت های مسئولان برمی آید همچنان ابهام در چرایی خشک شدن چشم علی و امکان بازگشت مجدد آب به این چشمه،  ادامه دارد و وضعیت احیای مجدد چشمه علی نامشخص است اما چیزی که مشخص است عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح در پروژه های شهری و نبود قوانین مشخص در خصوص نحوه اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی و مسئولیت آن در قبال محیط زیست، فرهنگ و تاریخ است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet