هدر موبایل
1397/05/22 15:21:36
سرویس اقتصادی
/با اشاره به تاکیدات ارزی مقام معظم رهبری/

قربانی: گوش شنوایی برای انتقادات ارزی وجود ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید از ابتدا نسبت به سیاست های غلط دولت انتقاداتی صورت گرفت؛ اما گوش شنوایی در این زمینه وجود نداشت.
قربانی: گوش شنوایی برای انتقادات ارزی وجود ندارد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید از ابتدا نسبت به سیاست های غلط دولت انتقاداتی صورت گرفت؛ اما گوش شنوایی در این زمینه وجود نداشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201607109167088729.jpg قربانی:,گوش,شنوایی,برای,انتقادات,ارزی,وجود,ندارد Icana

علی قربانی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دیدار امروز مقام معظم رهبری با اقشار مختلف مردم، اظهار داشت: ایشان تاکید کردند که در همین  ماجرای ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور در اختیار عده ای سوء استفاده کننده قرار گرفت. این مشکل، مربوط به نحوه‌ی مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: مقام معظم رهبری توضیح داده اند که وقتی ارز و سکه را به‌صورت اشتباه توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد، یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی که می‌گیرد می‌گردیم درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد،  نمی‌گوییم خیانت؛ اما خطای بزرگی کرده است.

نماینده مردم بجنورد در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: اعلام ارز تک نرخی 4 هزار و 200 تومان و قاچاق دانستن باقی نرخ های دلار سیاست غلطی بود، این رقم فرصت سوء استفاده و رانت را ایجاد کرد، در این زمینه انتقادات زیادی صورت گرفته اما گوش شنوایی نبود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت اعلام کرده بود که به مسافر نیز ارز دولتی می دهد و همین امر باعث افزایش حجم سفرهای خارجی شد چرا که مسافر ارز 4 هزار و 200 تومانی تهیه می کرد و می توانست آن را در بازار 12 هزار تومان به فروش برساند و روی هر دلار 8 هزار تومان سود کند.

هزارمیلیارد تومان ارز مسافرتی از کشور خارج شده است

این نماینده مجلس با اشاره به میزان اختصاص ارز مسافرتی گفت: در بهار امسال 600 تا هزار میلیارد تومان از محل ارز مسافرتی، ارز از کشور خارج شده بود این در حالی است که بانک مرکزی وظیفه حفظ ذخایر ارزی کشور را دارد که متاسفانه با وجود محدودیت های دلاری با سیاست های غلط از ذخایر ارزی کاسته شد.

قربانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ایجاد بازار ثانویه بیان داشت: اخیرا بانک مرکزی در سیاست های ارزی جدید تصمیمات گذشته را تغییر داده است تا در بازار ثانویه ارز به واردات کالاهای غیر ضرور اختصاص یابد تا دلار دولتی تنها برای واردات کالاهای اساسی اختصاص پیدا کند.

باید نبض تنظیم بازار در دستان بانک مرکزی باشد

وی با بیان اینکه شرایط کشور فرصت مناسبی برای سو استفاده کنندگان است، تاکید کرد: مسئولیت نظارت بر بازار ارزی بر عهده بانک مرکزی است، از سوی دیگر باید نبض تنظیم بازار در دستان بانک مرکزی باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: با تشکیل بازار ثانویه می توان بهتر از گذشته بر سیاست بازار ارز تسلط داشت و تنظیم  و کنترل بازار از سوی بانک مرکزی انجام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet