هدر موبایل
1397/05/22 15:11:17
سرویس دیگر رسانه‌ها_

قالیباف در این روزها چه می‌کند؟/نواصولگرایی پوشش تحقیق و تفحص از شهرداری!

موضوع «نواصولگرایی» مساله‌ای نیست که صرفا به یک گروه سیاسی وابسته باشد،نواصول گرایی در حقیقت پاسخ به سوالاتی است که باید در آسیب‌شناسی جریان اصولگرایی از خود بپرسیم.
قالیباف در این روزها چه می‌کند؟/نواصولگرایی پوشش تحقیق و تفحص از شهرداری! موضوع «نواصولگرایی» مساله‌ای نیست که صرفا به یک گروه سیاسی وابسته باشد،نواصول گرایی در حقیقت پاسخ به سوالاتی است که باید در آسیب‌شناسی جریان اصولگرایی از خود بپرسیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201704109310814563.jpg قالیباف,در,این,روزها,چه,می‌کند؟/نواصولگرایی,پوشش,تحقیق,و,تفحص,از,شهرداری! Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ ساده انگارانه است اگر تصور شود فعالیت سیاسی اولویت نخست محمدباقر قالیباف در این روزهاست و باید هدف اصلی او از طرح موضوعات سیاسی را یافت تا مشخص شود این رفتارها سیاست غیرسیاسی شهردار سابق تهران است. خبر رسید که نواصولگرایی قالیباف به روی میز حامیان سیاسی او آمده است. کمیته سیاسی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی، متن اولیه مانیفست «نواصولگرایی» را تهیه کرد.

مهرنوشت؛ مانیفست «نواصولگرایی» در دو سرفصل «مردم‌باوری» و «رجوع به مبانی انقلاب» توسط کمیته سیاسی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی تدوین و برای تصویب نهایی به شورای مرکزی این جمعیت ارسال شده است. در متن اولیه این مانیفست که سه هفته پیش در کمیته سیاسی تدوین شده، نسبت جریان اصولگرایی با عدالت، نهادهای حاکمیتی، سبک زندگی جدید مردم به خصوص طبقه متوسط شهری، جوانان و پیشکسوتان و همچنین لزوم مردمی‌کردن امور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی طرح شده است.

محمدصالح مفتاح عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی ضمن تایید این خبر، اظهار کرد: یکی از موضوعات اساسی و مهم ما در دوره جدید فعالیت جمعیت پیشرفت و عدالت که از اسفندماه سال ۹۶ آغاز شد، مساله «نواصولگرایی» به عنوان مساله‌ای محوری و گفتمانی بوده است.

وی در همین باره افزود: به نظر ما، موضوع «نواصولگرایی» مساله‌ای نیست که صرفا به یک گروه سیاسی وابسته باشد. نواصولگرایی در حقیقت پاسخ به سوالاتی است که باید در آسیب‌شناسی جریان اصولگرایی از خود بپرسیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت اضافه کرد: افراد تاثیرگذار در جریان اصولگرایی باید پیرامون موضوعات مبتلابه روز، بحث کنند تا با ایجاد تفاهم، ایرادات جریان اصولگرایی حل شود.

وی با تاکید بر اینکه به دلایل مختلف تاریخی، «جریان سوم» هیچ‌گاه در ایران شکل نخواهد گرفت، گفت: ما نمی‌خواهیم جریان سوم باشیم بلکه می‌خواهیم بر مبنای اصولگرایی، بنای جدیدی ایجاد کنیم. ما همچنین سعی کرده‌ایم در تهیه و تدوین این مانیفست، نظر افراد مختلفی را اخذ کنیم.

مفتاح با اشاره به مردمی ‌کردن اقتصاد به عنوان یکی از مباحث مطروحه در این مانیفست، تاکید کرد: باید دست افراد زالوصفتی که به اقتصاد کشور چنگ می‌زنند را کوتاه کنیم؛ به قول آقای قالیباف، بسیاری از ۴ درصدی‌ها باید دست از منافع مردم بردارند.

چرا در این مقطع؟

اما چرا موضوع نواصولگرایی اکنون مطرح شده است. برای یافتن پاسخ این سوال باید به طرح تحقیق و تفحص از شهرداری در زمان قالیباف از سوی مجلس رجوع کرد. طرحی که شاید قالیباف درصدد است با مطرح کردن آن از پررنگی تحقیق و تفحص از شهرداری کم کند. یعنی شرایط را به نحوی آماده سازد که اگر نام قالیباف در جمعی مطرح شد اذهان به سمت نواصولگرایی و نه تحقیق و تفحص از مجلس برود.

یک نماینده مجلس درباره رد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از سوی مجلس اظهار کرد: این چندمین بار است که تحقیق و تفحص از شهرداری از سوی مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد.

فاطمه سعیدی خاطرنشان کرد: اعضای فراکسیون امید بسیار موافق این تحقیق و تفحص بودند، اما متاسفانه نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که رأی نیاورد.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: ما دوباره این مساله را پیگیری خواهیم کرد و دوباره درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری را می‌دهیم.

وی با بیان اینکه نگاه ما به تحقیق و تفحص از شهرداری غیرسیاسی است، تصریح کرد: می‌خواهیم بدانیم چه اتفاقی افتاده است.

این عضو فراکسیون امید تاکید کرد:‌ این حق مردم تهران بزرگ است که بدانند چه اتفاقی افتاده است، اما متاسفانه تحقیق و تفحص رأی نیاورد. ما روی این مساله نگاه غیرسیاسی داریم می‌خواهیم شفاف‌سازی صورت گیرد که منابع مالی در شهرداری چه شده است؟ مردم تهران بزرگ باید بدانند که بودجه شهرشان چگونه خرج شده است؟

این نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اعمال فشاری روی نمایندگان است که امضا و درخواست خود را پس می‌گیرند، بیان کرد: من در جریان چنین قضیه‌ای نیستم؛ این افراد مشخصا با ما در ارتباط نیستند و به خوبی می‌دانند که ما زیر بار فشارها نمی‌رویم، اما در خصوص دیگران اطلاعاتی ندارم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه این اولین بار نیست که نمایندگان دست به چنین کارهای می‌زنند و در موارد مشابه عملکردشان را تغییر داده‌اند مانند پس گرفتن امضا و یا استیضاح، عنوان کرد: بله، این نوع برخورد نمایندگان در مجلس جای تحقیق و تفحص دارد اینکه چرا برخی‌ها نسبت به مسائل نگاه سیاسی دارند.

وی افزود: ما می‌گویم باید شفاف‌سازی صورت گیرد و دانستن حق مردم است آنان باید بدانند که بیت‌المال، بودجه و پول‌شان چه شده است؟

سعیدی ادامه داد: متاسفانه مشاهده می‌کنیم که امضا برای تحقیق و تفحص، استیضاح و سوال جمع می‌شود، اما وقتی به رده‌های بالا می‌رسد دیگر فعالیتی مشاهده نمی‌کنیم معتقدم باید در خصوص این رفتار نمایندگان تحقیق و تفحص صورت گیرد و مردم بدانند چه اتفاقی افتاده است. گفتنی است 16 مرداد در ادامه رد تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به رأی مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۸۵ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند. در ادامه اصل تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به رأی مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۱۰۵ رأی موافق، ۸۳ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر مجددا با آن مخالفت کردند. بر این اساس و به گفته مسعود پزشکیان رئیس جلسه تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از دستور کار مجلس خارج شد./

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet