هدر موبایل
1397/05/24 08:59:28
سرویس دیگر رسانه‌ها
امین‌زاده:

خیلی زمان می‌برد آمریکایی‌ها مذاکره‌ صحیح بین‌المللی را بدانند/ یکی از مؤلفه‌های داشتن مذاکره موفق داشتن اقتدار است

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم گفت: خیلی زمان می‌بَرد آمریکایی‌ها بدانند یک مذاکره صحیح بین‌المللی در چه شرایطی و با چه مؤلفه‌هایی باید انجام شود.
خیلی زمان می‌برد آمریکایی‌ها مذاکره‌ صحیح بین‌المللی را بدانند/ یکی از مؤلفه‌های داشتن مذاکره موفق داشتن اقتدار است معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم گفت: خیلی زمان می‌بَرد آمریکایی‌ها بدانند یک مذاکره صحیح بین‌المللی در چه شرایطی و با چه مؤلفه‌هایی باید انجام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/60614.jpg خیلی,زمان,می‌برد,آمریکایی‌ها,مذاکره‌,صحیح,بین‌المللی,را,بدانند/ یکی,از,مؤلفه‌های,داشتن,مذاکره,موفق,داشتن,اقتدار,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم با اشاره به فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد»، اظهارداشت: در فرمایشاتی که رهبر انقلاب دیروز در رابطه با روابط ایران و آمریکا فرمودند اصول مهم مذاکره در عرصه بین‌المللی که معمولاً در مذاکرات بین المللی اتفاق می‌افند را متذکر شدند که اساساً هر کاری در عرصه داخلی و بین‌المللی اصول و قواعد خاص خود را دارد و اگر آنها رعایت نشود قطعاً به نتیجه مطلوب برای هر دو طرف منجر نخواهد شد. 

وی بر همین اساس تصریح کرد:‌ یکی از اصولی که مقام معظم رهبری مطرح کردند این بود که تا زمانی که اقتدار در مقابل آمریکا حاصل نشود به مذاکره نباید وارد شد.

 یکی از مؤلفه‌های داشتن مذاکره موفق، داشتن اقتدار است

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم افزود: در واقع همان طور که قبلاً نیز گفته شده مذاکره مثل مسابقه کشتی است، زمانی که هر دو در یک موضع قدرت هستند آن زمان می‌توان مذاکره کرد، اما وقتی یک طرف در موضع قوی‌تری نباشد مذاکره زمانش فرا نرسیده است؛ از این رو رهبر انقلاب هم به درستی به این نکته اشاره کردند و یکی از مؤلفه‌های داشتن مذاکره موفق، داشتن اقتدار است.

وی در ادامه این گفت‌وگو به مذاکرات برجام و موضوع هسته‌ای اشاره کرد و گفت: وقتی آن زمان مذاکرات ما شروع شد بر اساس اظهارنظرهایی که برخی مسئولان ما داشتند این‌ بود که ما مذاکره را بر اساس ۴ مؤلفه قدرت یعنی سرمایه انسانی ۸۰ میلیونی، داشتن ذخایر ارزشمندانرژی، داشتن توان دفاعی بین‌المللی موشکی و دسترسی به توان علمی هسته‌ای انجام دادیم و بر اساس این ۴ قدرت بود که طرف‌های مذاکره حساب و مذاکره می‌کردند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: الان هم باید ارزیابی کنیم  چه زمانی می‌توانیم با یک اقتدار زیاد پای میز مذاکره برویم وگرنه همان طور که رهبری فرمودند یک سری محورها را طرف آمریکایی تعیین و به هیچ عنوان از آنها عقب‌نشینی نمی‌کند و وقتی ما هم کوتاه نیامدیم شروع به شانتاژ  در عرصه بین‌المللی می‌کند و رهبری بسیار قیق مرحله به مرحله به این موضوع اشاره می‌کنند.

طرف مقابل فقط وعده می‌دهد

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم با بیان اینکه وقتی آنها شروع به فضاسازی‌ها و هیاهوهای بین‌المللی کردند طرف مقابل را وادار به پذیرش می‌کنند، اظهارداشت: درواقع آن چیزی که از ایران می‌گیرند اقدام‌های قطعی و عینی است و آن چیزی که طرف مقابل می‌دهد حتی نسیه نیست بلکه وعده است و در یک شرایط خاصی فرض کنیم جابجایی رئیس جمهور یا هر اتفاق دیگری زیر آن می‌زند؛ اینها مراحلی است که قابل پیش بینی است.

وی با تأکید بر اینکه بنابراین دولتمردان باهوش و واقع بین قاعدتاً در پروسه‌ای که از پیش می‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد وارد نمی‌شوند، تصریح‌کرد: آنها باید بپذیرند کشور قدرتمندی با آنها وارد مذاکره شده و طرف ایرانی باور داشته باشد با چنین اقتداری صحبت می‌کنند.

امین‌زاده با بیان اینکه مذاکره به نحوی باشد که متن را خود ایران آماده کند، ادامه داد: در مذاکرات گاهی یک متنی را طرف مقابل آماده می‌کند و روی میز می‌گذارد و گاهی ما به عنوان ایران آماده می‌کنیم و گاهی اوقات هم ممکن است مشترک باشد. وقتی طرف مقابل متن را آماده کرد، هرچقدر هم تغییر داده شود خیلی سخت است بخواهیم به وضعیت مطلوب برای خودمان تغییرش دهیم. بهترین حالت این است که ما متن و توافق‌نامه را برای مذاکره تهیه کنیم البته بعد از شرایط اقتداری که مطرح شد.

خیلی زمان می‌برد آمریکایی‌ها مذاکره‌ صحیح بین‌المللی را بدانند

وی ادامه داد: آنها می‌گویند کار تعاملی ما هم می‌گوییم این دفعه ما متن را می‌نویسیم دفعه قبل طرف مقابل نوشت این بار ما می‌گوییم در توافق چه باشد؛ از این رو فعلاً خیلی زمان می‌برد آمریکایی‌ها بدانند یک مذاکره صحیح بین‌المللی در چه شرایطی با چه مؤلفه‌هایی باید انجام شود که تمام موارد را رهبری اشاره کردند.

امین‌زاده در پاسخ به این سوال که پس در این شرایط مذاکره با آمریکا معنایی نخواهد داشت، گفت: با این نگاه و این شرط و شروط کردن‌ها با این بایدها و نبایدها مذاکره امکان‌پذیر نیست چون اصلا مذاکره نیست و یک نوع تحکم است و آنچه نتیجه مذاکره خواهد شد گرفتن یکسری امتیازات از ایران و دادن یک سری وعده‌ها به ایران است و چون بر اساس منشور سازمان ملل متحد در برابری حاکمیت‌ها و اقتدار کشورها که خود آن را تصویب کردند این برابری در جایگاه مذاکره‌ای نیست الان مذاکره هیچ نتیجه مطلوبی برای ملت ما ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet