هدر موبایل
1397/05/27 11:56:28
سرویس دیگر رسانه‌ها_

برنامه جدید آمریکایی ها در چارچوب "گروه کاری ویژه ایران"

روز پنج شنبه وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو، اعلام کرد که به دنبال عقب نشینی ایالات متحده از موافقتنامه هسته ای با ایران این گروه دنبال ایجاد یک گروه عملی جدید برای هماهنگ کردن سیاست ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی است.
برنامه جدید آمریکایی ها در چارچوب "گروه کاری ویژه ایران" روز پنج شنبه وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو، اعلام کرد که به دنبال عقب نشینی ایالات متحده از موافقتنامه هسته ای با ایران این گروه دنبال ایجاد یک گروه عملی جدید برای هماهنگ کردن سیاست ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201807105589892723.jpg برنامه,جدید,آمریکایی,ها,در,چارچوب,"گروه,کاری,ویژه,ایران" Icana

به گزارش  خبرگزاری خانه ملت به نقل از نواندیش: شصت و پنج سال پیش در همین روزها، کودتایی تحت حمایت سیا، محمد مصدق، نخست وزیر منتخب دموکراتیک ایران را سرنگون کرد. هدف کودتای متحدان محمدرضا پهلوی، به نوعی حفظ اتحاد او با غرب بود.

آتلانتیک در گزارشی پیرامون تشکیل گروه کاری ویژه ایران نوشت: روز پنج شنبه وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو، اعلام کرد که به دنبال عقب نشینی ایالات متحده از موافقتنامه هسته ای با ایران این گروه دنبال ایجاد یک گروه عملی جدید برای هماهنگ کردن سیاست ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی  است.

برایان هوک که به عنوان رئیس گروه عملیات ایران، همواره این موضوع را که همزمانی ایجاد این گروه با زمان کودتای 28 مرداد نشانه سیاست تغییر رژیم است رد کرده و همزمانی این تشکیل این گروه با کودتای 28 مرداد را تنها اتفاقی دانسته است. اما باربارا اسلین، مدیر پیشین آیندۀ ایران در شورای آتلانتیک و منتقد سیاست دولت ترامپ در رابطه با ایران، به من گفت: این فقط یک نمونه از خط مشی ناهنجار علیه ایران در دولت ترامپ است.

پومپئو اعلام کرد که این گروه ایجاد خواهد شد و گفت: گروه اقدام ایران مسئولیت مدیریت، بازبینی و هماهنگی تمامی جنبه های فعالیت های مربوط به به وزارت امور خارجه در قبال  ایران است." وی گفت که این گروه به طور مستقیم به وی گزارش خواهد داد. هوک از نام بردن پرسنل گروه خودداری کرده و فقط می گوید: ما فقط یک تیم هستیم که به زودی درباره آن صحبت خواهد شد.

هوک گفت که کار گروه براساس 12 درخواسته پومپئو از ایران در ماه مه فعالیت خود را پیش خواهد برد و افزود که بیشتر تمرکز آن «مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و ​​بازداشت شهروندان آمریکایی به طور خودسرانه خواهد بود» در این سخنرانی، پومپئو هشدار داد: تهران باید رفتار خود را تغییر دهد وگرنه شاهد خت ترین تحریم های تاریخ خواهد بود.

اسلین گفت: هدف اصلی این سیاست تضعیف ایران در برابر سعودی ها، اسرائلی ها و به طور کلی در منطقه است. در حقیقت ما تنها در جهت خواست آنها در منطقه حرکت می کنیم.

دولت ترامپ و حامیان آن گفتند که کمیته برجام با برنامه های موشکی بالستیک ایران، حمایت از گروه های شبه نظامی و مشارکت در سیاست های منطقه ای به اندازه کافی برخورد نمی کند. طرفداران این توافق نامه گفته اند که این توافق نامه تنها به مسئله ی مسئله ی ساده ی رفتار ایران - برنامه ی هسته ی آن مربوط می شود و استدلال می کند که این توافقنامه می تواند به عنوان نقطه شروع برای مذاکره در مورد مسائل دیگر باشد.

دونالد ترامپ در ابتدا گفته است که او بدون هیچ پیش شرطی برای گفتگو با ایران آماده است، اما مقامات دولت او اکنون می گویند که راه برای مذاکره با ایران باز است - اگر جمهوری اسلامی سیاست های خود را در زمینه های مختلفی از جمله دخالت سیاسی و نظامی در سوریه، یمن، لبنان و عراق تغییر دهد.

هوک روز پنج شنبه گفت: اگر رژیم ایران تعهد خود مبنی بر تغییرات اساسی در رفتارش نشان دهد، رییس جمهور آماده است تا برای حل و فصل راه حل های مذاکره را در اختیار بگیرد. اما لغو تحریم ها، ایجاد مجدد روابط کامل دیپلماتیک و تجاری با ایالات متحده و همکاری اقتصادی با ما تنها زمانی ممکن است که ما شاهد آن باشیم که رژیم ایران در مورد تغییر رفتار خود جدی است.

اما آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در این هفته به این نکته خاتمه داد و گفت که حتی اشتباه کرده که اجازه داده وزیر امور خارجه ایران با دولت اوباما درباره آنچه که در نهایت تبدیل به برجام شد مذاکره کند.

اسلاوین در ادامه گفت: هر کسی که در مورد ایران بداند، خواهد گفت که با این فشارها ایران تسلیم نخواهد شد.

سایر امضاکنندگان برجام از جمله چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلستان و اتحادیه اروپا- در توافق با ایران باقی می مانند. با این حال، آنها تأیید می کنند که منافع اقتصادی برای ایران که معامله وعده داده شده تحقق نخواهد یافت زیرا بزرگترین شرکت های غربی که به دنبال توافقنامه وارد ایران شدند، اعلام کرده اند که کشور را به دلیل تهدید تحریم های ایالات متحده ترک می کنند.

امضاء کنندگان باقی مانده می گویند که آنها مزایای اقتصادی و سیاسی خود را برای ایران به ارمغان می آورند، اما قادر به ارائه هر گونه امتیاز بیشتر نیستند. تنها شرکت هایی که در معرض بازار آمریکا قرار نمی گیرند یا معاملات را با دلار آمریکا انجام نمی دهند قادر به دور زدن تحریم های ایالات متحده در مورد اشخاص کسب و کار در ایران است. آزمون واقعی در ماه نوامبر هنگامی رخ خواهد داد که تحریمهای ایالات متحده علیه ایران اعمال شود.

با این حال به نظر می رسد برنامه جدید آمریکا در چارچوب گروه ویژه اقدام ایران نیز چندان موفق نباشد و ایران تن به مذاکره ندهد./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet