پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/05/27 15:31:53
سرویس سیاسی
در گفت‌وگو با عباسی:

غفلت از ظرفیت کشورهای همسایه و عدم کارایی سفارتخانه‌ها وزیر خارجه را به مجلس کشاند

عضو هیأت رئیسه مجلس معتقد است وزارت امور خارجه بیش از اینها می‌توانست از ظرفیت سفارتخانه‌ها برای افزایش روابط ایران با سایر کشورها استفاده کند اما تمام توجه خود را به برجام متمرکز کرد.
غفلت از ظرفیت کشورهای همسایه و عدم کارایی سفارتخانه‌ها وزیر خارجه را به مجلس کشاند عضو هیأت رئیسه مجلس معتقد است وزارت امور خارجه بیش از اینها می‌توانست از ظرفیت سفارتخانه‌ها برای افزایش روابط ایران با سایر کشورها استفاده کند اما تمام توجه خود را به برجام متمرکز کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805103498624393.jpg غفلت,از,ظرفیت,کشورهای,همسایه,و,عدم,کارایی,سفارتخانه‌ها,وزیر,خارجه,را,به,مجلس,کشاند Icana

اسدالله عباسی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دو سؤال خود از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که قرار است در جلسه روز دوشنبه (29 مردادماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح شود، گفت: موضوع سوال پیرامون غفلت وزارت امور خارجه از ظرفیت کشورهای همسایه و سایر کشورهایی است که در گذشته با آنها ارتباط خوبی داشتیم.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: دولت و وزارت امور خارجه آنقدر به دنبال مسائل برجام بودند و همه موضوعات را با آن گره زدند که از ظرفیت های ارزشمند کشورهای همسایه غافل ماندند.

وی افزود: از طرف دیگر در زمان دولت های نهم و دهم روابط بسیار خوب با کشورهای آمریکای لاتین داشتیم و حتی بخش اعظمی از صادرات کشور همچون محصولات ایران خودرو، سایپا، تراکتورسازی و تجهیزات کشاورزی مربوط به این کشورها می شد.

عباسی ادامه داد: همچنین جمهوری اسلامی تا پیش از این تکنولوژی خود را نیز به بسیاری از کشورها صادر می کرد اما رفته رفته این روابط کمرنگ شد در حالی که کشورهای آمریکای لاتین، حوزه خلیج فارس و سایر همسایگان به لحاظ استراتژیک بسیار مهم هستند و باید روابط با آنها را تقویت کرد.

وی در ادامه دلیل ضعف دیپلماسی کشور در این خصوص را ضعف سفارتخانه های جمهوری اسلامی در سایر کشورها دانست و افزود: سفارتخانه ها در کشورها به دلیل عدم وجود انگیزه و کارآمدی لازم صرفا به محلی برای صدور ویزا تبدیل شده اند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه باید ظرفیت سفارتخانه ها را در نظر گرفته و کارایی آنها در در جهت شناسایی ظرفیت های گردشگری و میراث فرهنگی و سرمایه گذاری در این حوزه ها به کشورهای خارجی افزایش دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet