هدر موبایل
1397/05/28 16:22:12
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مجتهدزاده:

مصدقی‌ها روابط ایران و آمریکا را خراب کردند/ به دلیل دعوای شخصی و قبیله‌ای قاجار-پهلوی پدر ملت را درآوردند

اگر یک کلاغ هم از روی درخت می‌پرید می‌گفتند دست انگلیس‌ها در کار است در حالی که آقای مصدق در عمل همه‌ نفت ایران را تحویل انگلیس‌ها داده بود و در نهایت هم تمام تقصیرها را انداخت گردن آمریکا و انگلیس.
مصدقی‌ها روابط ایران و آمریکا را خراب کردند/ به دلیل دعوای شخصی و قبیله‌ای قاجار-پهلوی پدر ملت را درآوردند اگر یک کلاغ هم از روی درخت می‌پرید می‌گفتند دست انگلیس‌ها در کار است در حالی که آقای مصدق در عمل همه‌ نفت ایران را تحویل انگلیس‌ها داده بود و در نهایت هم تمام تقصیرها را انداخت گردن آمریکا و انگلیس. https://cdn.icana.ir/d/019/201802108788087025.jpg مصدقی‌ها,روابط,ایران,و,آمریکا,را,خراب,کردند/,به,دلیل,دعوای,شخصی,و,قبیله‌ای,قاجار-پهلوی,پدر,ملت,را,درآوردند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ مدتی است که بحث مذاکره با آمریکا باز هم در محافل سیاسی و رسانه‌ای داغ شده است و از آنجایی که ترامپ در اقدامی عجیب و خلاف قوانین بین الملل از برجام خارج شد و تحریمهای جدیدی علیه کشورمان وضع کرده است بسیاری معتقدند که شرایط برای مذاکره با آمریکا مناسب نیست و دیوار بی اعتمادی میان ایران و آمریکا بیش از پیش بالا رفته است. اما ریشه این بی اعتمادی به کجا و کی باز می گردد موضوعی است که خیلی ها برای بررسی آن سراغ 28 مرداد می‌روند. روزی که با همراهی دولت وقت آمریکا علیه دولت قانونی دکتر مصدق کودتا شد و در نهایت منجر به سقوط دولت وی گردید.

در این رابطه پیروز مجتهد‌زاده مدیر‌عامل بنیاد پژوهشی یوروسیک و مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل متحد معتقد است که طرفداران مصدق باعث نگرش منفی ایرانیان به آمریکا هستند.

وی در گفت وگویی که چندی قبل با ماهنامه 42 انجام داده بود در این رابطه گفت: در نظام حکومتی انقلابی استنباطی بسیار منفی درباره روابط ایران و امریکا وجود داشت که اعضای جبهه ملی و طرفداران مصدق در ایجاد این استنباط نقش موثری داشتند. و طبیعتا وقتی روابط خارجی نظام را همان گروه به دست گرفتند در راستای همین استنباط‌ها روابط دو کشور دچار لطمات زیادی شد، به نحوی که پس از اشغال لانه جاسوسی ایالات متحده امریکا یک بدبینی و دشمنی ابدی بین دو کشور ایجاد شد. ایالات متحده امریکا در رابطه با ملت ایران پس از عبور از یک نقطه خاص خود را با انقلاب مردم ایران موافق ساختند و تصمیم گرفتند از حمایت شاه دست بردارند و در این زمینه دست به اقداماتی هم زدند اما گروهی که سیاست خارجی ایران را به دست گرفته بودند به دلیل بدبینی‌های افراطی خود شروع به تصفیه‌ی نیروهای خوب و مجرب کردند و در نتیجه صدمات بسیاری را به سیاست خارجی ایران زدند.

مصدق خودش عامل آمریکا بود!

وی در ادامه افزوده است: افسانه‌پردازی‌های اغراق‌امیز مصدقی‌ها و توده‌ای‌ها از روابط ایران و امریکا در زمان نظام شاهنشاهی موجبات این بی اعتمادی را فراهم آورده البته من هم به آن روابط اشکال دارم اما آنگونه که امثال مصدق بیان می‌کردند نبود.

مجتهد زاده با بیان اینکه مصدق خودش عامل آمریکا بود گفت: آن وقت از طرف امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به عنوان قهرمان ملی قلمداد شد و در مقام قهرمان ملی منافع ایران را پایمال کرد. در نتیجه باعث ایجاد چنین بدبینی عجیبی در روابط ایران و غرب شد به نحوی که حتی اگر یک کلاغ هم از روی درخت می‌پرید می‌گفتند دست انگلیس‌ها در کار است در حالی که آقای مصدق در عمل همه‌ نفت ایران را تحویل انگلیس‌ها داده بود و در نهایت هم تمام تقصیرها را انداخت گردن آمریکا و انگلیس. البته نه اینکه طرف مقابل بی‌تقصیر باشد اما برای ملت ایران میراثی از کینه و انتقام‌جویی نسبت به غرب به جا گذاشت. منظور من این نیست که نظام شاهنشاهی یا انگلیس‌ها یا آمریکایی‌ها تقصیر نداشتند اما تقصیر عمده از جانب این افراد بود که به دلیل دعوای شخصی و قبیله‌ای قاجار- پهلوی پدر ملت را در آوردند./

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet