هدر موبایل
1397/05/29 12:34:15
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فاضل میبدی:

نمی‌توان منشأ نابسامانی‌های اقتصادی کشور را تنها به عملکرد رئیس بانک مرکزی یا وزیراقتصاد خلاصه کرد/ تهدید علنی رئیس جمهور باورکردنی نیست

در تجمعات اخیر برخی به صراحت رئیس جمهور رسمی و قانونی کشور را به مرگ آن هم از نوع اتفاقی که برای مرحوم آیت‌ا... هاشمی رخ داد تهدید کرده‌اند که این مسأله برای امنیت جامعه بسیار ناپسند است.
نمی‌توان منشأ نابسامانی‌های اقتصادی کشور را تنها به عملکرد رئیس بانک مرکزی یا وزیراقتصاد خلاصه کرد/ تهدید علنی رئیس جمهور باورکردنی نیست در تجمعات اخیر برخی به صراحت رئیس جمهور رسمی و قانونی کشور را به مرگ آن هم از نوع اتفاقی که برای مرحوم آیت‌ا... هاشمی رخ داد تهدید کرده‌اند که این مسأله برای امنیت جامعه بسیار ناپسند است. https://cdn.icana.ir/d/019/201803107390349271.jpg نمی‌توان,منشأ,نابسامانی‌های,اقتصادی,کشور,را,تنها,به,عملکرد,رئیس,بانک,مرکزی,یا,وزیراقتصاد,خلاصه,کرد/,تهدید,علنی,رئیس,جمهور,باورکردنی,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ «ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت». این شعاری است که روز پنج شنبه روی یکی از پلاکاردهای تجمع کنندگان در مدرسه فیضیه قم نوشته شده بود و این روزها سرو صدای زیادی در فضای مجازی و فضای رسانه‌ای کشور به راه انداخته است. این در حالی است که در این تجمع شعارهای دیگری نیز مانند: «وزیران میلیاردی، زالوی این نظامند»، «ملت ما نجیب است، وزیر به فکر جیب است»، «رهبر با درایت، دولت بی‌کفایت»، «محصل انگلیس، مذاکره کلید نیست»، «نه برجام نه ۲۰۳۰، لعنت به انگلیسی»، «این گفته امام است، مذاکره حرام است» و «دروغ میگن جنگ می‌شه، فریب میدن همیشه» نیز توسط شعاردهندگان که به نظر می‌رسد به صورت برنامه‌ریزی شده دست به این کار زده‌اند، مطرح شد. سوال مهم در این زمینه این است که در شرایطی که جامعه در ماه‌های اخیر به دلیل مشکلات شدید معیشتی مردم در وضعیت عادی قرار نداشته، عده‌ای با شعارهای شائبه برانگیز چالش‌های داخلی را تشدید می‌کنند.

به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی این موضوع «آرمان» با حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی یزدی گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

تجمع برخی طلاب در مدرسه فیضیه قم و بیان شعارهای شائبه‌برانگیز براساس چه منطق و استدلالی برگزار شده است؟

باید از دو منظر به چنین اتفاقاتی نگاه کرد. نخست اینکه این اتفاقات چه پیامدهایی برای کشور و مردم دارد و مسأله دوم که بسیار حائز اهمیت است این است که این منشأ این اتفاقات کجاست و چه کسانی چنین تجمعاتی را راه‌اندازی کرده‌اند؟ به‌ همین دلیل نیز دستگاه‌های امنیتی و قضائی کشور باید در مرحله نخست منشأل این اتفاقات را مشخص کنند. اینکه عده‌ای در قم به بهانه مطالبه عدالت و بهبود وضعیت اقتصادی شعارهایی مبهم و سوال‌برانگیز را مطرح کنند به هیچ عنوان طبیعی نیست. افرادی که چنین شعارهایی را مطرح کرده‌اند اهل علم تعقل بودند دیدگاه‌های خود را به صورت منطقی و استدلالی بیان می‌کردند و برای دیدگاه‌های خود دلیل و سند می‌آوردند. به عنوان مثال خطاب به دولت آقای روحانی عنوان می‌کردند که دولت از مسیر صحیح مدیریت اقتصادی خارج شده و سپس برای این چالش راه‌حل ارائه می‌کردند. من معتقدم منشأ شعارهایی مانند «ای آنکه مذاکره شعارت؛ استخر فرح در انتظارت»، در حوزه و گروه‌های سیاسی کشور نیست. به نظر می‌رسد برخی از طلاب در این زمینه سوءاستفاده کرده‌اند، چراکه طرح چنین شعارهایی شائبه‌برانگیز است. به نظر من دستگاه‌های امنیتی و قضائی باید به صورت دقیق این شعار را ردگیری کنند تا به واقعیت ماجرا دست پیدا کنند.

چرا باید این شعار را ردگیری کرد؟

برخی عنوان می‌کنند برخی اعضای نزدیک به جبهه پایداری در پشت پرده اتفاقات قم بوده و این اتفاقات از آنجا هدایت می‌شده است نمی‌تواند زیاد با واقعیات همخوانی داشته باشد. نکته مهم در این زمینه این است که اگر در واقع جبهه پایداری پشت این ماجر است سوال مهم‌تر این است که جبهه پایداری توسط چه کسانی حمایت می‌شود و چه کسانی طراح اصلی این ماجرا بوده‌اند؟ به نظر من چنین اقداماتی در جهت منافع بیرونی‌هاست. نکته دیگر اینکه در تجمعات اخیر برخی به صراحت رئیس جمهور رسمی و قانونی کشور را به مرگ آن هم از نوع اتفاقی که برای مرحوم آیت‌ا... هاشمی رخ داد تهدید کرده‌اند که این مسأله برای امنیت جامعه بسیار ناپسند است. بدون شک امنیت داخلی روی اقتصاد کشور نیز تأثیر خواهد گذاشت و بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی را از سرمایه‌گذاری در ایران دور می‌کند. وضعیت نامناسب اقتصادی یک جامعه تنها به عملکرد ضعیف مدیران جامعه ارتباط ندارد و به نوع نگاه کشورهای جهان به یک کشور نیز مربوط می‌شود. در شرایط کنونی نیز وضعیت نابسامان اقتصادی کشور به دلیل سوء مدیریت داخلی، افراط و تفریط سیاسی و از سوی دیگر مسائل بین‌المللی است. نمی‌توان منشأ نابسامانی‌های ارزی و اقتصادی کشور را تنها به عملکرد رئیس کل بانک مرکزی یا وزیر اقتصاد خلاصه کرد. اقتصاد یک کشور به مجموعه عوامل داخلی و خارجی بستگی دارد که در کنار یکدیگر مشخص می‌کند که اقتصاد آن کشور در چه وضعیتی است. در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی ما عدم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران است و یکی از مهم‌ترین دلایل اینکه سرمایه‌گذاران خارجی در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کنند نیز فقدان امنیت لازم برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است. هنگامی که برخی با نشان دادن تابلو در مدرسه فیضیه قم به صورت علنی رئیس‌جمهور قانونی کشور را به مرگ تهدید می‌کنند آیا می‌توان به حضور سرمایه‌گذاران خارجی خوشبین بود؟ من معتقدم اگر به صورت جدی با این اتفاق برخورد نشود به نظر می‌رسد که برخی تلاش ‌می‌کنند این افراد همچنان در امان باشند و بتوانند به اقدامات خود ادامه بدهند.

تجمع اخیر در قم منشأ درونی دارد؟

اگر فرد یا افرادی با دولت مخالف هستند یا اینکه نسبت به سیاست‌های دولت انتقاد دارند دیدگاه‌های خود را به صورت منطقی و با استدلال در اختیار افکار عمومی جامعه قرار می‌دهد تا مردم درباره چنین دیدگاه‌هایی قضاوت کنند. این در حالی است که پلاکاردی که در آن به موضوع مرگ آیت‌ا... هاشمی و تهدید رئیس‌جمهور به تکرار چنین سرنوشتی اشاره شده نشان می‌دهد که نمی‌توان به راحتی از کنار این ماجرا عبور کرد. به نظر من همان دستانی که برجام را در داخل و خارج از کشور خراب کرد و اجازه نداد برجام به توفیقی که مورد نظر بود دست پیدا کند، امروز نیز به اتفاقات در جامعه دامن می‌زنند. در روزهایی که دولت آقای روحانی همه توانایی و انرژی خود را صرف به نتیجه رساندن برجام می‌کرد مخالفان داخلی و کشورهایی بیرونی مخالف برجام به عنوان دو لبه قیچی عمل کردند و در نهایت برجام را با مشکل مواجه کرده و تلاش کردند افکار عمومی را نسبت به دستاوردهای برجام ناامید کنند. بدون شک برجام یک دستاورد مهم برای جمهوری اسلامی و دولت آقای روحانی به شمار می‌رود. با این وجود همین افراد آنقدر علیه برجام هجمه کردند که افکار عمومی جامعه امید خود را از برجام از دست داد. در شرایط کنونی نیز دولت آقای روحانی از داخل و خارج تحت فشار است و دوباره همین دو لبه قیچی دست به دست هم داده‌اند و تلاش می‌کنند شرایطی را فراهم کنند که دولت آقای روحانی نتواند وعده‌هایی که به مردم داده را محقق کند.

در شرایطی که ما در ماه‌های اخیر با برخی تجمعات خیابانی مواجه بوده‌ایم آیا رفتارها جامعه را متشنج نمی‌کند؟

در این مسأله هیچ شکی وجود ندارد. نکته مهم در این زمینه این است که چنین اتفاقاتی زمینه را برای فعالیت دشمن خارجی فراهم می‌کند تا با ابزارها و امکاناتی که در اختیار دارند فضای داخلی کشور را متشنج کنند. مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود به صراحت از رئیس‌جمهوری دفاع کردند و حضور و ادامه فعالیت دولت آقای روحانی را یک امر لازم و ضروری برای کشور تلقی کردند. با این وجود هنوز چند روز از سخنرانی مقام معظم رهبری نگذشته بود که عده‌ای به صورت علنی اینطور عمل کردند و در یک اقدام سوال برانگیز علیه رئیس‌جمهور شعارهای خارج از قاعده دادند. بدون شک باید مشخص شود که این افراد چه کسانی هستند. به نظر من در شرایط کنونی نیز ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و به همین دلیل دستگاه‌های ذی‌ربط باید هرچه سریع‌تر با عاملان این تجمعات برخورد کنند.

چرا این اتفاقات در قم رخ می‌دهد؟ آیا برخی تلاش می‌کنند قم را به پایگاه مخالفان دولت تبدیل کنند؟

کسانی که چنین اقداماتی را انجام می‌دهند علاوه براینکه آبروی نظام را می‌برند، آبروی روحانیت را نیز می‌برند. بنده تمایل ندارم این سخن را به زبان بیاورم، اما مجبور هستم عنوان کنم که تنها جایی که می‌توان مسائل را با مسلک گره زد و به جای آن به مردم معرفی کرد قم است. این افراد در گذشته نیز علیه رئیس دولت اصلاحات هجمه می‌کردند و شعار می‌دادند. همین افراد امروز نیز علیه دولت آقای روحانی عمل می‌کنند و تلاش می‌کنند دولت به وعده‌هایی که به مردم داده عمل نکند. بدون شک رفتار و اقدامات این گروه مورد تأیید علما، فضلا و مراجع عظام نیست و هیچ کدام از بزرگان قم چنین اقداماتی را تأیید نمی‌کنند. نکته قابل تأمل اینکه این عده تنها در دولت احمدی‌نژاد که خرابی‌ها و نابسامانی‌های زیادی متوجه کشور شد، سکوت کرده بودند و به شکل‌های مختلف از دولت احمدی‌نژاد حمایت می‌کردند. در دولت یازدهم نیز با تلاش و تدبیر دولت آقای روحانی برجام به نتیجه رسید و مردم نسبت به آینده کشور امیدوار شده بودند. با این وجود این افراد در قم فریاد وا اسلاما سردادند و اجازه ندادند برجام به اهداف خود دست پیدا کند./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet