هدر موبایل
1397/05/29 14:32:45
سرویس فرهنگی
سیاوشی:

قانون خروج زنان از کشور بدون اذن همسر نمی‌تواند مشمول تمامی زنان شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون خروج زنان از کشور بدون اذن همسر نمی‌تواند مشمول تمامی زنان شود، گفت: تعیین تکلیف مصوبه خروج زنان در شرایط خاص از کشور حدود یکسال در کمیسیون امنیت ملی طول کشید.
قانون خروج زنان از کشور بدون اذن همسر نمی‌تواند مشمول تمامی زنان شود عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون خروج زنان از کشور بدون اذن همسر نمی‌تواند مشمول تمامی زنان شود، گفت: تعیین تکلیف مصوبه خروج زنان در شرایط خاص از کشور حدود یکسال در کمیسیون امنیت ملی طول کشید. https://cdn.icana.ir/d/019/201803106674096440.jpg قانون,خروج,زنان,از,کشور,بدون,اذن,همسر,نمی‌تواند,مشمول,تمامی,زنان,شود Icana

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به تصویب طرح خروج زنان نخبه و ورزشکار از کشور بدون اذن همسر در کمیسیون امنیت ملی و نارضایتی جامعه زنان برای ایجاد تبعیض میان بانوان به واسطه این مصوبه، گفت: در اینکه این مصوبه تبعیضی بین زنان در جامعه است شکی نیست اما راه حل رفع این تبعیض را نمی‌توان جایگزینی آن با خروج تمامی زنان از کشور بدون اذن همسر دانست.

مصوبه خروج زنان از کشور حدود یکسال در کمیسیون امنیت ملی ماند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مصوبه خروج زنان از کشور حدود یکسال در کمیسیون امنیت ملی مانده بود و امسال با همکاری هیات رئیسه این کمیسیون در دستور کار قرار گرفت و به رغم مخالفت‌های بسیار که به لحاظ شرعی و عرفی با آن صورت گرفت به تصویب کمیسیون رسید.

بیش از 60 درصد زنان جامعه از نظر اقتصادی به همسران خود وابسته هستند

سیاوشی با بیان اینکه تمامی زنان جامعه نمی‌توانند مشمول این قانون شوند زیرا از نظر عرفی موانعی برای تحقق این مهم وجود دارد در واقع بیش از 60 درصد زنان جامعه از نظر اقتصادی به همسران خود وابسته هستند، اظهار کرد: بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه پس از 46 سال در حال تغییر است.

وی ادامه داد: اگرچه اعتراضات زنان درباره محدودیت مصوبه خروج زنان از کشور بدون اذن همسر اعتراضی به حق است اما بهتر بود پیش از این 46 سال خواستار تغییر در این قانون می‌شدند در حالی که هیچ مطالبه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است. با توجه به اینکه بسیاری از زنان نخبه ممنوع‌الخروج شدند، خود نمایندگان در این دوره به موضوع ورود کردند؛ نمایندگان با این مصوبه به دنبال تسهیل خروج زنان نخبه از کشور برای شرکت در تورنمنت‌های بین‌المللی هستند.

باید توضیحات بسیاری به نمایندگان مرد برای موافقت با این مصوبه داده شود

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به فضای مجلس درباره موافقت با این مصوبه، بیان کرد: مسلما باید توضیحات بسیاری به نمایندگان مرد برای موافقت با مصوبه خروج زنان بدون اذن همسر از کشور داده شود تا با آن موافقت کنند؛ نظام برای زنان نخبه سرمایه گذاری کرده و بسیاری از این افراد به دنبال کسب افتخارات بین‌المللی هستند اما متاسفنه با یک دلیل واهی که آن هم اذن همسر برای خروج از کشور است از استفاده از این فرصت باز می‌مانند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسلما در صورتی که خانواده‌ها مشکلی نداشته باشند مردان به همسران خود اجازه خروج می‌دهند مشکل زمانی ایجاد می‌شود که میان زن و مرد مرافعه وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه برخی از مردان با دریافت مبلغی پول با خروج همسر از کشور موافقت می‌کنند، در برخی موارد فدراسیون‌ها ناچار شده‌اند مبلغی به همسران نخبه‌های ورزشی پرداخت کنند تا اجازه خروج صادر شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet