هدر موبایل
1397/05/29 17:02:24
سرویس اجتماعی
بی مقدار:

دریاچه مصنوعی تبریز یک استخر 50 هزار متر مکعبی است/ وزارت نیرو حق آبه دریاچه ارومیه را رهاسازی نمی کند

عضو مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه هایی که برای تامین حق آبه دریاچه ارومیه تدوین شده است، گفت: وزارت نیرو حق آبه دریاچه را کامل پرداخت نمی کند.
دریاچه مصنوعی تبریز یک استخر 50 هزار متر مکعبی است/ وزارت نیرو حق آبه دریاچه ارومیه را رهاسازی نمی کند عضو مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه هایی که برای تامین حق آبه دریاچه ارومیه تدوین شده است، گفت: وزارت نیرو حق آبه دریاچه را کامل پرداخت نمی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707101115330404.jpg دریاچه,مصنوعی,تبریز,یک,استخر,50,هزار,متر,مکعبی,است/,وزارت,نیرو,حق,آبه,دریاچه,ارومیه,را,رهاسازی,نمی,کند Icana

شهاب الدین بی مقدار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص احداث دریاچه مصنوعی در شهر تبریز و در مسیر حق آبه دریاچه ارومیه، گفت: البته این محل  دریاچه نیست بلکه یک استخر 50 هزار متر مکعبی است که تاثیر آنچنانی در حق آبه دریاچه ارومیه ندارد.

نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: 10 درصد آب دریاچه ارومیه از آذربایجان شرقی و 90 آن از آذربایجان غربی و کردستان تامین می شود که از این 90 درصد نزدیک 80 درصد از آن آذربایجان غربی و کمتر از 20 درصد از کردستان سرچشمه می گیرد. یعنی عملاً بیشترین آب دریاچه از ارومیه می گذرد.

وی افزود: قرار بوده در راستای احیای دریاچه ارومیه، کشت های پر آب در این مناطق قطع شود که این اتفاق رخ نداده یا قرار بود زمین های کشاورزی منطقه مجهز به سیستم قطره ای آبیاری شود که نشده یا می بایست چاه های غیر مجاز را پلمپ می کردند که این اتفاق نیز نشده است در صورتی که در آذربایجان شرقی چاه های غیر مجاز بسته شده، آبیاری تحت فشار تا حدودی انجام شود، تثبیت مراتع و نمک های روان توسط درخت های گز انجام شود، رویکرد مثبت را شاهد خواهیم بود اما در ارومیه اقدام قابل توجهی برای احیای دریاچه انجام نشده است.

این نماینده مجلس دهم افزود: از طرف دیگر سدهای بدون مطالعه بسیاری در مسیر رودها ساخته شده است که حق آبه دریاچه را متوقف کرده است. طبق برنامه های ستاد احیای دریاچه، این سدها باید حق آبه دریاچه را رها سازی کنند اما این کار را نکرده یا کامل انجام نمی دهند.

وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه ستاد احیا باید حق آبه دریاچه به این شکل فراهم شود. 400 میلیون متر مکعب از طریق تصفیه خانه های فاضلاب شهری که تقریبا در هر دو استان این تصفیه خانه ها فعال هستند. 170 میلیون متر مکعب آب از رود ارس خواهد آمد فاضلاب تصفیه شده این آب هم به دریاچه ارومیه داده خواهد شد.600 تا 650 میلیون متر مکعب از سد کانی سیب باید تهیه شود که در حال حاضر پروژ تونل سد تا دریاچه ارومیه در حال انجام است. مجموع این ها 1 میلیارد متر مکعب است 2 میلیارد متر مکعب نیز باید در صرفه جوی 40 در آبیاری 600 هزار هکتار زمین های کشاورزی اطراف تامین شود که عدد و رقمی نداریم که چه مقدار این 2 میلیارد تامین شده است.

بی مقدار تاکید کرد: با این وجود در حال حاضر ادامه ساخت دریاچه متوقف شده و درست نیست که این روند تبدیل به رویه شود. ما حق آبه دریاچه را به طور کامل پرداخت کرده ایم و حتی در حال حاضر سد شهید مدنی آماده آبگیری است اما به خاطر دریاچه آبگیری نکرده ایم.

نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: از سمت دیگر وزارت نیرو حق آبه دریاچه را تمام و کمال رها سازی نمی کند که من در این مورد به وزیر نیرو تذکر دادم که ایشان هم گفتند بخش باقی مانده را آبان ماه رها سازی می کنیم اما باز کم است و وزارت نیرو باید بهتر به وظایفش عمل کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet