هدر موبایل
1397/05/30 01:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
آیت الله فاضل لنکرانی:

تجمعات بدون پشتوانه مراجع عظام نمی تواند به نام حوزه تلقی شود

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در بیانیه ای آورده است: مردم عزیز ببینند حرکت‌هایی که به نام حوزه انجام می‌شود، اگر مورد تایید مراجع عظام است آن را حرکتی حوزوی بدانند، اما اگر پشتوانه آن مراجع نباشند به عنوان مجموعه حوزه نمی‌تواند تلقی شود.
تجمعات بدون پشتوانه مراجع عظام نمی تواند به نام حوزه تلقی شود رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در بیانیه ای آورده است: مردم عزیز ببینند حرکت‌هایی که به نام حوزه انجام می‌شود، اگر مورد تایید مراجع عظام است آن را حرکتی حوزوی بدانند، اما اگر پشتوانه آن مراجع نباشند به عنوان مجموعه حوزه نمی‌تواند تلقی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/43179.jpg تجمعات,بدون,پشتوانه,مراجع,عظام,نمی,تواند,به,نام,حوزه,تلقی,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در بیانیه آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در خصوص تجمع در مدرسه فیضیه قم آمده است: حرکت‌های حوزه‌های علمیه و شعارهایشان باید در مسیری دور از جناح‌بندی‌های سیاسی باشد. بنابراین اگر تجمعی رنگ و بوی سیاسی و جناحی پیدا کند نمی‌توان آن را تجمع حوزوی محض با عنوان حوزه تلقی نمود.

وی با بیان این که در این تجمع به حوزه، روحانیت و انقلاب جفا شد، تاکید کرده است: هنر حوزه به این است که در این بحران‌ها راهکار خوب ارائه بدهد نه این که تجمعی انجام بشود و متاسفانه شعارهایی داده شود که ساحت مقدس حوزه و مراجع از آن دور است.

بیانیه ادامه یافته است: مردم باید همیشه صدای دین و صدای خودِ مردم را از حوزه بشنوند، آن هم با مطالب متین و متقن و منطقی. متاسفانه در این تجمع به نظر من در درجه اول به خود حوزه و روحانیت، ظلم و در درجه بعد به انقلاب جفا شد و این مطلبی است که برای ما بسیار سنگین است.

بیانیه می افزاید: این که به روحانیت جفا شد، چون مطالبی بی پایه و اساس در این تجمع گفته شد مثل این که این حوزه سکولار است، یا درس‌های خارج حوزه طلبه‌ها را سکولار تربیت می‌کند. این مطلب را اگر حمل بر صحت کنیم کاملاً از روی جهالت است، به برکت انقلاب امروز حوزه ما در مهم‌ترین مسائل مورد نیاز حکومت و جامعه اسلامی حضور دارد، فقه هسته‌ای در همین حوزه تولید شد، هزاران مساله پزشکی روز را مراجع بزرگوار در همین حوزه جواب داده‌اند، مسائل مستحدثه‌ای که در این چند دهه در حوزه علمیه قم مطرح و کتاب‌هایی در موردش نوشته شده قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، در باب حقوق بشر و بررسی و نقد اعلامیه حقوق بشر در همین حوزه قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شده است.

بیانیه ادامه یافته است: من تعجب می‌کنم این افرادی که چشم‌شان را می‌بندند و همین طور حوزه را سکولار می‌نامند جواب خدا و جواب امام زمان(عج) را چه می‌خواهند بدهند؟ برای ما بسیار سنگین است که بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی کسی بیاید و این حوزه را سکولار بنامد، مثل این می‌ماند که یک نادانی بگوید دانشگاه امروز ما بعد از 40 سال در تقابل با دین است، چطور این حرف واضح البطلان و غلط است، سکولار نامیدن حوزه هم همینطور. امروز در مراکز تخصصی حوزه عمیق‌ترین مباحث فقهی مورد احتیاج نظام بررسی و تحقیق می‌شود.

در این بیانیه اضافه شده است: امروز نهادها و وزارتخانه‌های کشور در ارتباط با مراکز تخصصی حوزه، نیازهای خود را مطرح می‌کنند و پاسخ می‌گیرند. حالا اگر مشکل بانک‌ها حل نشده چه ارتباطی به حوزه دارد، فقها می‌گویند ربا نباید باشد، اگر ربا در کار باشد این مربوط به مجریان امور است و چه ربطی به علمای حوزه دارد؟ این حرف‌ها انسان را به یاد افرادی می‌اندازد که می‌گویند اسلام و فقه کارایی ندارد، خیر، اسلام کارایی دارد ولی ما نتوانستیم آن را درست پیاده کرده و به بشریت معرفی کنیم. 

بیانیه می افزاید: به نظر من زشت‌ترین کار در این تجمع جفای بزرگی بود که در حق حوزه و در حق مراجع روا شد، وقتی آن سخنران می‌گوید این رساله‌ها چه ارزشی دارد؟ به نیازهای جامعه برسید، آیا نمی‌داند اگر مردم مقیّد به این رساله‌ها باشند بسیاری از این مشکلات و نزاع‌هایی که در دادگستری‌ها مطرح است به وجود نمی‌آید، اشکال کار در این است که برخی از روشنفکران دانشگاهی مردم را از روحانیت و مرجعیت دور کرده و بعد می‌گویند این رساله‌ها چه فایده‌ای دارد؟

بیانیه ادامه یافته است: خدا رحمت کند امام را که می‌فرمود آدم نمازخوان دزدی نمی‌کند، آدمی که اهل رساله باشد بسیاری از خطاهای دیگران از او صادر نمی‌شود. من از گوینده این مطالب می‌خواهم انصاف داشته باشد و مطالب باطل این چنینی را مطرح نکند، حوزه امروز ما تحقیقات عمیق خوبی در فقه امنیت، فقه اقتصاد، فقه پزشکی، فقه قضا، فقه زنان و فقه کودک دارد، در فقه کودک عمیق‌ترین تحقیقات دنیا در حوزه مطرح شده، چرا با بی‌انصافی بگوییم حوزه کار مورد نیاز مردم و جامعه را انجام نمی‌دهد؟

در این بیانیه تصریح شده است: امروز اکثریت حوزه و در راس آن مراجع بزرگوار پیوند بین دین و حکومت، بین دین و جامعه را یک پیوند ناگسستنی می‌دانند، نسبت به آنچه که رهبری معظم انقلاب در مورد فقه حکومتی دنبال کرده‌اند قدم‌های خوبی در مرکز فقهی ما و برخی دیگر از مراکز پژوهشی برداشته شده ولی این بحث یک بحث مشکل و عمیق است، اینطور نیست که با یکی دو تحقیق بتوانیم به نتیجه برسیم.

بیانیه ادامه یافته است: نکته دیگر آن است که امروز از هر زمان دیگری دشمنی آمریکا و اسرائیل با انقلاب بیشتر شده است و مرتب برای کشور ما نقشه می‌کشند، برای خنثی کردن توطئه دشمن، رهبری معظم انقلاب تاکید فرمودند جامعه را دو قطبی نکنید، در بین مردم دو دستگی ایجاد نکنید، ما باید مردم را به آرامش و وحدت دعوت کنیم، تا همه حول رهنمودهای ولی فقیه مسائل انقلاب را دنبال کنیم، اگر رهبری فرمودند ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم مساله تمام است و دیگر هیچ مسئولی حق ندارد راجع به مذاکره نظر بدهد، رهبری فصل الخطابند و مسئله را تمام کردند.

در این بیانیه اضافه شده است: من معتقدم برگزاری این تجمع درست در نقطه‌ مقابل دستورات رهبری است، رهبری دنبال ایجاد وحدت و آرامش در جامعه هستند در پی این هستند که دولت وظایف خودش را به خوبی انجام بدهد، البته انتقاد سالم امری بسیار ضروری است. ما باید کمک کنیم تا راهکارهای حل مشکلات اقتصادی را ارائه بدهیم، هنر حوزه به این است که در این بحران‌ها راهکار خوب ارائه بدهد نه اینکه تجمعی انجام بشود و متأسفانه شعارهایی داده شود که نه تنها ساحت مقدس حوزه و مراجع از آن دور است بلکه از ساحت یک انسان ولو غیر مسلمان هم دور است.

بیانیه ادامه یافته است: این شعارها شعارهای حوزه نیست، همه ما باید توجه داشته باشیم که وظیفه ما امروز از هر زمان دیگری برای حفظ انقلاب بیشتر است، دشمن دنبال جدا ساختن مردم از روحانیت است، بنابراین در بین روحانیت نباید حرکتی صورت گیرد که فاصله‌ با مردم ایجاد کند، روحانیت باید حرف دین و حرف خدای تبارک و تعالی را بزند، و به طور جدّ در صف مقدم دفاع از نیازهای مردم و دفاع از اسلام باشد، این وظیفه‌ اصلی روحانیت است.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه آمده است: توصیه‌ای هم می‌کنم به آن گروه هایی که از احساسات پاک طلاب سوء استفاده می‌کنند. به هیچ وجه باور نمی‌کنم چنین پلاکاردهایی را یک طلبه، با توجه به دست گرفته باشد، برای اینکه خیلی واضح است چنین شعارهایی، شان حوزه و روحانیت و شان فیضیه نیست و حوزه دور از این مسائل است. این گروه ها از احساسات پاک طلبه‌های عزیز سوء استفاده‌های سیاسی و جناحی نکنند و به بهانه عناوین حق مطالبه اقتصادی و دفاع از معیشت، اهداف سیاسی خود را در حوزه علمیه دنبال نکنند، ما حوزه را برای اسلام و انقلاب نیاز داریم، این حرکت‌ها به حوزه ضربه می‌زند و موجب ناراحتی همه بزرگان و مراجع است.

تجمع طلاب و روحانیان حوزه علمیه قم باموضوع مطالبه عدالت اقتصادی، پنجشنبه هفته گذشته با شعار «روحانیت هم درد و همراه مردم» در مدرسه فیضیه برگزار شد که وجود پلاکاردهایی با مضامین تهدید مسئولان در آن، واکنش هایی به همراه داشت. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet