هدر موبایل
1397/05/31 11:46:50
سرویس سیاسی
رحیمی جهان‌آبادی:

ایران تمام مسیر دیپلماسی برای شکایت از آمریکا را طی کرده است/ رأی ترافعی دیوان اختلاف را رفع و نقض حقوق را مشخص می‌کند

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه ایران تمام مسیر دیپلماسی برای شکایت از آمریکا را طی کرده است، گفت: دیوان با رأی ترافعی می‌تواند اختلاف بین دو کشور را رفع و نقض حقوق بین‌الملل را مشخص و خسارات را معین کند.
ایران تمام مسیر دیپلماسی برای شکایت از آمریکا را طی کرده است/ رأی ترافعی دیوان اختلاف را رفع و نقض حقوق را مشخص می‌کند عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه ایران تمام مسیر دیپلماسی برای شکایت از آمریکا را طی کرده است، گفت: دیوان با رأی ترافعی می‌تواند اختلاف بین دو کشور را رفع و نقض حقوق بین‌الملل را مشخص و خسارات را معین کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201807106102696558.jpg ایران,تمام,مسیر,دیپلماسی,برای,شکایت,از,آمریکا,را,طی,کرده,است/,رأی,ترافعی,دیوان,اختلاف,را,رفع,و,نقض,حقوق,را,مشخص,می‌کند Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه به دلیل اعمال تحریم‌های جدید، گفت: دیوان دو مرحله را در رسیدگی به پرونده‌های بین‌المللی طی می‌کند؛ نخست احراز صلاحیت در خصوص کار خود مبنی بر اینکه آیا رسیدگی در صلاحیت دیوان هست یا خیر. از سوی دیگر محتوای دعوا را بررسی و رأی را صادر می‌کند.

دیوان لاهه صلاحیت پرونده شکایت ایران از آمریکا را احراز کرده است

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه به نظر صلاحیت پرونده ایران را احراز کرده و رسیدگی به این دعوا را در حوزه بین‌الملل و نقض حقوق بین‌الملل دانسته است. منتهی نکاتی پیرامون این شکایت مبنی بر اینکه چرا ایران مراحل دیپلماسی را طی نکرده، مطرح شده است.

وی با بیان اینکه موضوع مطرح شده به لحاظ حقوقی وارد نیست، افزود: ایران از دولتی شکایت کرده که پس از مذاکرات قراردادی را بسته و آن را نقض می‌کند، لذا ما نمی‌توانیم از دولتی که ناقض عهد است درخواست مذاکره مجدد کنیم و انتظار حصول نتیجه داشته باشیم.

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: رأی دیوان در این مرحله می‌تواند آمریکا را وادار به مذاکرات جدی‌تر کند و از سوی دیگر مانع نقض معاهدات بین‌المللی به عنوان یک سند می‌شود. اصلی در حوزه بین‌الملل به نام «اصل وفای به عهد» وجود دارد که مبنای پیدایش مقررات بین‌الملل است و هر دولتی که آن را رعایت نکند و بلافاصله بعد از تغییرات در حکومتی آن را نقض کند، پایبندی به مقررات بین‌الملل از بین می‌رود.

دیوان لاهه با رأی ترافعی می‌تواند اختلاف را رفع و نقض حقوق بین‌الملل را مشخص کند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به نظر استدلال طرف ایرانی در این شکایت مبنی بر اینکه مسیر دیپلماسی طی شده و هم‌اکنون دیوان باید به دعوا ورود پیدا کند، درست است زیرا مذاکره با طرف آمریکا جواب نداده و دیوان با رأی ترافعی می‌تواند اختلاف بین دو کشور را رفع و نقض حقوق بین‌الملل را مشخص و خسارات را معین کند.

وی افزود: دیوان بین‌المللی دادگستری ابزار اجرایی خاصی ندارد و ممکن در فضای عمومی جهانی شکستی برای یک طرف و پیروزی برای طرف مقابل باشد اما برای اجرا دو کشور باید با دیوان همکاری کنند زیرا ابزار اجرایی که در شورای امنیت در رابطه با حمله نظامی یا تحریم است، در دیوان وجود ندارد مگر اینکه دیوان از این رأی به عنوان یک ابزار بخواهد علیه آمریکا در سازمان ملل متحد استفاده کند که چنین چشم‌اندازی هم پیش‌بینی نمی‌شود.

آمریکایی‌ها تنها به دنبال تامین منافع خود هستند

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: در صورتی که حکم دیوان به شورای امنیت رود، آمریکا آن را وتو خواهد کرد، آنها هفتاد سال است که هر آنچه در مورد اسرائیل به شورای امنیت رفته را وتو می‌کنند و قطعا برای آمریکا ضرر داشته و اعتبار آنها را زیر سوال برده است اما تامین منافع برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکایی‌ها اگر منافعشان ایجاب کند مسیح را هم دوباره به صلیب می‌کشند، آمریکایی‌ها آنچه را می‌گویند سیاست اعلامی است و در عمل اقداماتی انجام می‌دهند که با حقوق بین‌الملل، حقوق بشر، امنیت و دیپلماسی در تناقض است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet