خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/05/31 17:31:55
سرویس اجتماعی
سروش:

الزامی برای درج تمام داروهای سرطان در لیست ارز دولتی وجود ندارد/عوارض ناشی از مصرف داروها توجیه منطقی برای رد تولیدات داخلی نیست

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با بیان اینکه درج اقلام دارویی در لیست ارز دولتی بر اساس پروتکلی که تعیین‌شده صورت می‌گیرد تاکید کرد مصرف داروهای سرطان تولید داخلی هیچ عوارضی به همراه ندارد.
الزامی برای درج تمام داروهای سرطان در لیست ارز دولتی وجود ندارد/عوارض ناشی از مصرف داروها توجیه منطقی برای رد تولیدات داخلی نیست عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با بیان اینکه درج اقلام دارویی در لیست ارز دولتی بر اساس پروتکلی که تعیین‌شده صورت می‌گیرد تاکید کرد مصرف داروهای سرطان تولید داخلی هیچ عوارضی به همراه ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712102936397591.jpg الزامی,برای,درج,تمام,داروهای,سرطان,در,لیست,ارز,دولتی,وجود,ندارد/عوارض,ناشی,از,مصرف,داروها,توجیه,منطقی,برای,رد,تولیدات,داخلی,نیست Icana

ابوالفضل سروش در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به انتقاداتی پیرامون قرار نگرفتن داروهای درمان سرطان و دستگاه‌های پرتودرمانی در لیست ارز دولتی، گفت: اغلب داروهایی که داریم جزء داروهای ژنریک هستند، اما بر اساس پروتکلی که تعیین شده است حتی داروهای خارجی و  تجهیزات مورد نیاز درمان سرطان هم قطعا در لیست ارز دولتی قرار می‌گیرند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته در برخی موارد برغم اینکه برای درمان این بیماری مشابه داخلی وجود دارد، پزشکان تاکید می‌کنند که خارج از چارچوب آن پروتکل تعیین شده، حتما باید مشابه خارجی آن تهیه شود که در این صورت نباید انتظار داشت آن دارو هم با ارز دولتی وارد شود.

دارو و تجهیزات دارای مشابه داخلی در لیست ارز دولتی قرار نمی‌گیرند

وی خاطرنشان کرد: در مورد تجهیزات رادیوتراپی هم اگر همچون داروها دارای دو نوع خارجی و داخلی باشند و چنانچه برخی تجهیزات به هر دلیلی تولید داخلی نداشته باشند، اداره کل تجهیزات وزارت بهداشت و درمان مشخص می‌کند که اگر یک مدل خاصی که مدنظر دارد وارد کشور شود در لیست ارز دولتی قرار بگیرد.

سروش یادآورشد: اگر بیمارستانی یا کلینیکی تاکید کند که دستگاه دیگری را باید وارد کند، در این شرایط لزومی هم برای پرداخت ارز دولتی برای آن دستگاه وجود ندارد، بنابراین داروها یا تجهیزات درمان سرطان که مشمول دریافت ارز دولتی قرار نگرفته‌اند، خارج از پروتکل‌های تعریف شده هستند.

وی در مورد اظهارنظرهایی مبنی براینکه استفاده از داروهای داخلی عوارضی را برای بیماران سرطانی به همراه دارد تاکید کرد: این امر قابل قبولی نیست، کما اینکه در گذشته در مورد برخی اقلام داروهای هموفیلی هم گفته شده بود که عوارضی را به همراه دارد، اما بعد از اینکه از آنها خواستیم یک نمونه از آن را ارائه دهند، هیچ گزارشی در این مورد ارائه نشد، هر چند ممکن است مدت زمان درمان از طریق مصرف این داروها با هم متفاوت باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در مورد این اظهارنظر که قرار بوده تمام داروهای وارداتی بدون استثناء در لیست ارز دولتی قرار بگیرد، تصریح کرد: قرار نبود داروهایی که مشابه داخلی دارند یا مکمل‌ها در لیست ارز دولتی قرار بگیرند، ضمن اینکه قرار بود داروهای بیماری سرطان و سایر بیماری‌های خاص در اولویت این لیست قرار بگیرند، بنابراین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نوع داروهایی که در این لیست قرار می‌گیرند را تعریف کرده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: سیاست کلی مجلس و دولت این است که در تامین ارز برای کالاهای اساسی مردم که دارو در راس آنها قرار دارد، هیچ مشکلی ایجاد نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet