خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/06/02 15:31:09
سرویس اجتماعی
پوربافرانی مطرح کرد:

عدم‌تحقق منابع مشکلات کنونی حوزه دارو/رفع مشکلات اعتباری حوزه سلامت از محل درآمد جرایم رانندگی و فروش دخانیات

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، عدم‌تحقق منابع حاصل از پرداخت حق وزارت بهداشت از جرایم رانندگی و فروش دخانیات را عامل بروز مشکلات کنونی حوزه دارو دانست.
عدم‌تحقق منابع مشکلات کنونی حوزه دارو/رفع مشکلات اعتباری حوزه سلامت از محل درآمد جرایم رانندگی و فروش دخانیات عضو کمیسیون بهداشت مجلس، عدم‌تحقق منابع حاصل از پرداخت حق وزارت بهداشت از جرایم رانندگی و فروش دخانیات را عامل بروز مشکلات کنونی حوزه دارو دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100116198336.jpg عدم‌تحقق,منابع,مشکلات,کنونی,حوزه,دارو/رفع,مشکلات,اعتباری,حوزه,سلامت,از,محل,درآمد,جرایم,رانندگی,و,فروش,دخانیات Icana

عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در مورد ایجاد منابع پایدار برای حوزه سلامت در قانون که در نشست اعضای کمیسیون بهداشت و رئیس مجلس شورای اسلامی مورد تاکید قرار گرفت، گفت: منابع پایدار برای حوزه سلامت در طرح تحول سلامت ایجاد شد و هم برای وضعیت داروی کشور وجود دارد، اما دلیل اصلی بروز مشکلات کنونی این است که برخی منابعی که تعیین شده محقق نشده است.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به منابع تعیین‌شده برای حوزه سلامت که محقق نشده است، ادامه داد: سهم حوزه بهداشت و درمان از جرایم رانندگی و مالیات فروش دخانیات باید بر اساس قانون پرداخت می‌شد که یا تخصیص پیدا نکرده یا نقدینگی لازم ازسوی بانک مرکزی تامین نشده که مشکلات کنونی را رقم زده است.

منابع حوزه سلامت نباید برای تامین مکمل‌های غیرضروری هزینه شود

وی خاطرنشان کرد: البته منابعی هم که محقق شده به درستی مدیریت نشده است، کما اینکه بخشی از آنها بابت مکمل‌های غیرضروری هزینه شده است، و این در حالی است که تنها باید مکمل‌های درمانی تحت پوشش قرار بگیرد، در غیر این صورت نباید زمینه بهره‌مندی از منابع نظام سلامت که باید برای بیماران خاص هزینه شود برای این بخش فراهم شود.

پوربافرانی یادآورشد: عدم مدیریت صحیح منابع هم در حوزه دارو و هم تجهیزات پزشکی موضوعی بوده که هم در نشست های کمیسیون بهداشت و هم توسط مسئولان حوزه سلامت بدان اشاره شده است.

ارائه طرح یا لایحه برای رفع نواقص منابع در تامین داروی بیماران خاص

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: افرادی که برای انجام عمل های جراحی مختلف مراجعه می‌کنند، گاه پروتزهایی هم برای آنها کاشته می‌شود که ضروری نیست، کما اینکه برای یک پِیس که برای بیماران قلبی کاشته می‌شود باید حدود 50 میلیون تومان از منابع ارزی کشور بدان اختصاص پیدا کند، بنابراین مدیریت منابع موجود و نظارت بر روند تخصیص آنها می‌توان کمک‌کننده باشد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: هم‌اکنون باید بررسی شود اگر در مورد نیاز داروی بیماران خاص کمبود منابع وجود دارد از طریق ارائه طرح یا لایحه دولت تامین شود، ضمن اینکه منابع موجود می‌تواند به صورت تحقق و مدیریت بهینه معضلات بخش‌های مختلف نظام سلامت را رفع کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet