پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/06/02 09:35:24
سرویس اقتصادی
بهرام نیا:

حدود 70 درصد منابع آبی کشور هرز می‌رود/بارورسازی ابرها صرفه اقتصادی ندارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون هدررفت منابع آبی کشور ارائه کرد.
حدود 70 درصد منابع آبی کشور هرز می‌رود/بارورسازی ابرها صرفه اقتصادی ندارد عضو کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون هدررفت منابع آبی کشور ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108817790581.jpg حدود,70,درصد,منابع,آبی,کشور,هرز,می‌رود/بارورسازی,ابرها,صرفه,اقتصادی,ندارد Icana

حسن بهرام نیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر توسعه انرژی های تجدیدپذیر، گفت: با توجه به اینکه نمی تواند تکیه کشور در بحث های اقتصادی و انرژی به نفت باشد، رویکردها باید تغییر یابد و باید به دنبال انرژی های تجدیدپذیر رفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با استفاده از نیروگاه های خورشیدی، آبی و بادی می توان انرژی تولید کرد، افزود: باید در این زمینه سرمایه گذاری های لازم انجام شود که این سرمایه گذاری در قالب بخش خصوصی و دولتی عملیاتی می شود تا خلاء انرژی های تجدیدناپذیر جبران شود.

وزارت نیرو باید از هم اکنون برای تامین برق سال آتی برنامه ریزی کند

وی ادامه داد: اگر در بخش انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری شود، در واقع کشور در راستای توسعه پایدار گام برداشته که خدمت به نسل آینده است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به خاموشی های سال جاری، یادآور شد: وزارت نیرو باید از هم اکنون برای سال آتی برنامه ریزی و با کمک بخش خصوصی انرژی برق تولید کند، بخش برقابی ها، توزیع و استحصال آب را مدیریت و در حوزه ترمیم و تعویض شبکه های انتقال آب اقدام کند، همچنین با استفاده از تکنولوژی روز میزان هدر رفت انرژی را کاهش دهد.

هزینه بارورسازی ابرها زیاد است

وی افزود: امسال سال نیمه خشکی بود و حدود 5 هزار مگاوات از طریق نیروگاه های برقابی تولید برق کشور کاهش یافت و پیش بینی این است که سال آینده مشکلی در زمینه تولید برق وجود نداشته باشد.

بهرام نیا با اشاره به راهکارها برای افزایش منابع آبی، ادامه داد: یکی از راهکارها بارورسازی ابرها بوده که هزینه آن زیاد است و اگر در این حوزه هزینه- فایده شود شاید با باروسازی  به نتیجه موردنظر نرسید.

تنها از 30 درصد منابع آبی بهره وری لازم صورت می گیرد

وی با بیان اینکه 70 درصد آب کشور هرز می شود، تاکید کرد: تنها از 30 درصد منابع آبی بهره وری لازم صورت می گیرد، بنابراین باید این 70 درصد به چرخه آبی کشور بازگردد، که تنها در این صورت از  هدررفت جلوگیری می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با استفاده از آبیاری قطره چکانی می توان در بخش کشاورزی بهره وری داشت که عملیاتی شدن تمام این موارد فوق الذکر در دست وزارت نیرو است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet