خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/06/02 09:34:54
سرویس اقتصادی
کیخا مطرح کرد:

ورشکستگی صنعت مرغ با اختصاص ارز دولتی به واردات/ایجاد سامانه های جدید مردم را گرفتارتر می کند

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس،  معتقد است زمانی که دولت با ارز دولتی مرغ وارد می کند، هزینه تمام شده مرغ داخلی در کشور با توجه به افزایش قیمت نهاده ها بالا است، بنابراین صنایع مرغ داخلی ورشکسته می شوند.
ورشکستگی صنعت مرغ با اختصاص ارز دولتی به واردات/ایجاد سامانه های جدید مردم را گرفتارتر می کند رییس کمیسیون کشاورزی مجلس،  معتقد است زمانی که دولت با ارز دولتی مرغ وارد می کند، هزینه تمام شده مرغ داخلی در کشور با توجه به افزایش قیمت نهاده ها بالا است، بنابراین صنایع مرغ داخلی ورشکسته می شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104092397368.jpg ورشکستگی,صنعت,مرغ,با,اختصاص,ارز,دولتی,به,واردات/ایجاد,سامانه,های,جدید,مردم,را,گرفتارتر,می,کند Icana

احمد علی کیخا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اختصاص ارز دولتی برای واردات برخی کالاها، گفت: دولت اعلام کرده که به تعدادی از کالاها ارز دولتی اختصاص می یابد و یکی از این کالاها مرغ وارداتی است، در حالی که دولت باید از صنایع مرغ داخلی حمایت کند.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود:  زمانی که دولت با ارز دولتی مرغ وارد می کند، هزینه تمام شده مرغ داخلی در کشور با توجه به افزایش قیمت نهاده ها بالا است، بنابراین صنایع مرغ داخلی ورشکسته می شوند.

چرا باید صادرات محصولات کشاورزی ممنوع شود؟

وی با بیان اینکه مجموعه سیاست های دولت در حوزه کشاورزی روشن، شفاف و هدفمند نیست، ادامه داد: در حال حاضر دولت می گوید که صادرات فلان محصول کشاورزی ممنوع است، چرا باید چنین تصمیمی اتخاذ کند؟ چرا با نظام تعرفه بازی نمی کند؟ در حالی که هم اکنون بهترین زمان بری تقویت بنیان های بخش کشاورزی است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت می تواند اعلام کند که تولیدکننده بخش کشاورزی اجازه دارد با فلان میزان تعرفه صادرات انجام دهد، یادآور شد: صادرات محصولات کشاورزی علاوه بر ایجاد درآمد برای دولت و کشور برای کشور ارزآوری به همراه داشته باشد.

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی اقدامی خلاف قانون است

وی با بیان اینکه ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی اقدامی خلاف قانون است، افزود: ممنوعیت صادرات در قانون وجود ندارد و دولت می تواند با نظام تعرفه بازی و 30 تا 40 درصد تعرفه وضع کند همانند اقدامی که ترکیه و چین در برابر آمریکا انجام می دهند و کاری که آمریکا در برابر آنها انجام داده است.

کیخا با تاکید بر اینکه کشورهای مختلف با برقراری تعرفه موثر صادرات و واردات را کنترل می کنند، ادامه داد: این موضوع که بالای سر هر فروشنده یک مامور نظارتی قرار داده شود فایده ای ندارد، بلکه باید سیستم و سیاست ها اصلاح شود.

مسئولان در یک اتق نشسته و تصمیم می گیرند

وی تاکید کرد: حس مردم و بخش خصوصی این است که مسئولان در یک اتاق نشسته و تصمیم می گیرند و هیچ اطلاعی از سیستم بیرون ندارند که این امر باید اصلاح شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به صورت مستمر سامانه های جدید از سوی دولت ایجاد می شود، تصریح کرد: آیا تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کننده وجود ندارد که برای نظارت بر قیمت کالاها نیز سامانه جدید ایجاد شود، در حالی که این سامانه ها به جز گرفتاری و مشکلات برای مردم چیزی ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet