هدر اصلی
1397/06/02 08:19:00
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه تشریح کرد:

کمک ۱۸ میلیون یورویی اروپا به ایران در قالب اجرای برجام/ اقدامی مثبت اما ضعیف!

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نسبت به خبر منتشر شده در زمینه کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران واکنش نشان داد.
کمک ۱۸ میلیون یورویی اروپا به ایران در قالب اجرای برجام/ اقدامی مثبت اما ضعیف! رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نسبت به خبر منتشر شده در زمینه کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران واکنش نشان داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201604109982607240.jpg کمک,۱۸,میلیون,یورویی,اروپا,به,ایران,در,قالب,اجرای,برجام/,اقدامی,مثبت,اما,ضعیف! Icana

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران، اظهار داشت: اتحادیه اروپا رقم ناچیزی را برای کمک به ایران در نظر گرفته زیرا جرائم و اقداماتی که آمریکایی‌ها علیه ایران شکل داده‌، بسیار بیشتر است.

در رقابت تشویقی – تنبیهی که بین آمریکا و ا تحادیه اروپا وجود دارد، هنوز حتی یک شرکت یا بانک اروپایی به سمت ایران نیامده است؛ یعنی اهرم آمریکایی‌ها که شامل فشار سیاسی، عملیاتی و مالی می‌شود، قوی تر بوده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه کمک‌هایی که اتحادیه اروپا در نظر گرفته مشخص است، بیان کرد: 8 میلیون یورو از این مبلغ برای سازمان توسعه تجارت و شرکت های کوچک و متوسط درنظر گرفته شده و 8 میلیون یورو دیگر نیز برای پروژه‌‌های محیط زیستی و ۲ میلیون یورو نیز برای مبارزه با مواد مخدر در نظر گرفته شده است.

 

تشریح انتظارات تهران از قاره سبز در ادامه مسیر برجام

وی با بیان اینکه ایران چند انتظار از اتحادیه اروپا دارد، افزود: در قالب قانون انسداد، اتحادیه اروپا باید جرائم و تشویق‌هایی را برای شرکت‌های اروپایی در نظر بگیرد تا تفاوتی میان شرکت‌های اروپایی که با ایران همکاری می‌کنند و شرکت‌هایی که همکاری خود را با ایران قطع می‌کنند، وجود داشته باشد.

 

کمک مالی اتحادیه اروپا به ایران روشی برای مقابله با سیاست‌های کاخ سفید علیه تهران است

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال آن است که شرکت‌های اروپایی با ایران همکاری نکنند، ادامه داد: کمک مالی اتحادیه اروپا به ایران، روشی برای مقابله با سیاست‌های دولت آمریکا علیه ایران است، البته باید رقم سیاست‌های تشویقی اتحادیه اروپا به گونه‌ای باشد که امکان تشویق شرکت‌ها را میسر کند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: در رقابت تشویقی – تنبیهی که بین آمریکا و ا تحادیه اروپا وجود دارد، هنوز حتی یک شرکت یا بانک اروپایی به سمت ایران نیامده است؛ یعنی اهرم آمریکایی‌ها که شامل فشار سیاسی، عملیاتی و مالی می‌شود، قوی تر بوده است.

 

ایرانی‌ها باید بتوانند مبادلات دلاری خود را در قالب یورو انجام دهند

فلاحت پیشه اظهار داشت: انتظار دوم ایران این است که اروپایی‌ها همانطور که در صحبت‌های اولیه خود بر تشکیل صندوقی یورو پایه تاکید کردند، اکنون نیز این موضوع را پیگیری کنند؛ براساس این طراحی، ایرانی‌ها باید بتوانند مبادلات دلاری خود را در قالب یورو انجام دهند ولی متاسفانه هنوز این کار انجام نشده است.

 

" کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران" سیگنال ضعیفی در حوزه عملی است

وی افزود: نکته دیگر آن است که اروپایی‌ها در زمینه صادرات نفت، مبادلات گاز و انرژی هنوز کار محکمی را صورت نداده‌اند، اقدامی که اروپایی‌ها تحت عنوان " کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران" انجام داده‌اند، سیگنال ضعیفی در حوزه عملی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: البته این اقدام اتحادیه اروپا یکی از اولین اقدامات عملی آن‌ها است که مثبت ارزیابی می‌شود ولی به طور کلی سینگال ضعیفی است و انتظار این است که اروپایی‌ها قوی تر عمل کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet