هدر موبایل
1397/06/02 11:41:03
سرویس سیاسی
فتحی:

افراد متخصص دوتابعیتی نباید از دایره مدیریتی کشور خارج شوند

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: نباید افراد متخصصی که دو تابعیت دارند را از دایره مدیریتی کشور خارج کنیم.
افراد متخصص دوتابعیتی نباید از دایره مدیریتی کشور خارج شوند عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: نباید افراد متخصصی که دو تابعیت دارند را از دایره مدیریتی کشور خارج کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201808102082167971.jpg افراد,متخصص,دوتابعیتی,نباید,از,دایره,مدیریتی,کشور,خارج,شوند Icana

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص قرائت گزارش از مدیران دوتابعیتی، اظهار داشت: همه دولت‌های جهان اکنون به دنبال گسترده‌تر کردن دایره منافع ملی خود هستند، آنچه منافع ملی کشورها را تضمین کند برای هر دولتی اهمیت دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سوال من این است که تضمین منافع ملی و توسعه دادن به منافع ملی برای یک کشور، در این است که متخصصان خود را حتی اگر دو تابعیتی هم باشند را جذب کند یا طرد کند؟ بنظر من نباید این افراد متخصص که دو تابعیت دارند را از دایره مدیریتی کشور خارج کرد.

وی افزود: چنین طرح‌ها و اقداماتی مانند قرائت گزارش در خصوص افراد متخصص دوتابعیتی سبب می‌شود این افراد از دایره مدیریتی کشور خارج شوند.

چرا خود را از این سرمایه‌های ملی محروم می‌کنیم؟

فتحی ادامه داد: شخصی دوتابعیتی که دارای تخصص است، فرصتی برای کشور محسوب می‌شود وقتی می‌توانیم این تخصص را به استخدام کشور بگیریم و به نفع مردم از آن استفاد کنیم، چرا خود را از این سرمایه‌های ملی محروم می‌کنیم؟ این طرح‌ها احساسی است و نگاه با سوءظمن به اتباع ایران، نگاه درستی نیست بلکه باید با حسن ظن نگاه کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر فردی به هر دلیلی 2 تابعیت را اتخاذ کرده، در حالی که به کشور، خاک و ملت خود تعصب دارد، چرا باید کشور را از منافع این فرد متخصص محروم کنیم، این طرح دقیق نیست و سبب می‌شود بسیاری از منافع ملی را نادیده بگیریم.

نگاه‌های تنگ نظرانه مانع از ورود سرمایه ایرانیان خارج از کشور به ایران می‌شود

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رقم هایی که در مورد ثروت ایرانیان خارج از کشور می‌گویند، 30 هزار میلیارد دلار است که رقمی نجومی و غیرقابل باور است، ولی این نوع نگاه‌های تنگ نظرانه باعث می‌شود که ثروت کلان ایرانیان در خارج از کشور مورد استفاده خارجی ها قرار گیرد و ریالی از آن به داخل کشور نیاید، این در حالی است که تمام ملت‌های دنیا به دنبال تقویت این حس تعلق اتباع به کشورشان هستند؛ یعنی حتی اگر افراد متخصص به کشور دیگری رفته و تابعیتی را اخذ کرده باشند، کشور اصلی با تمهیداتی سعی می‌کند اتباع خود را جذب کند.

وی با بیان اینکه تنها ملاک و معیار برای استفاده از افراد دوتابعیتی، تضمین منافع ملی کشور است، افزود: هر کسی که در جهت تضمین منافع ملی حاضر است در کشور کار کند و از تخصص، تفکر و سرمایه خود به ملت ایران نفعی ببخشد، باید زمینه تسهیل ورودش مهیا شود و نباید تنها افراد را به این دلیل که دوتابعیت دارند، طرد کنیم.

باید امکان استفاده از تخصص مدیران 2 تابعیتی را مهیا کرد

فتحی اظهار داشت: برای انتصاب مدیران، شرایط عمومی در گزینش‌ها وجود دارد و باید در مورد مدیران 2 تابعیتی نیز شرایطی لحاظ شود تا بتوان از خدمات آن‌ها استفاده برد، اما اینکه قانونی را تصویب کنیم تا افراد را فقط به دلیل دوتابعیتی بودن را بدون توجه به تعهد و تخصص رد کنند، بنظرم این طرح یا لایحه قابل دفاع نیست.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از افراد متخصص را می‌شناسیم که به خارج از کشور رفته‌اند ولی به کشور خود علاقمند هستند و اهل دیانت هستند که در مقطعی شرایط را برای پیشرفت خود در سفر به خارج از کشور دیده‌اند، اکنون نباید مانع از بازگشت این افراد باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet