هدر موبایل
1397/06/02 17:41:26
سرویس سیاسی
یوسفیان ملا تصریح کرد:

دست اندازهای حقوقی شکایت ایران از آمریکا به لاهه /آیا قرارداد مودت میان ایران و آمریکا هنوز قابل استناد است؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نفس جریان شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه از نظر تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دنیا خوب است
دست اندازهای حقوقی شکایت ایران از آمریکا به لاهه /آیا قرارداد مودت میان ایران و آمریکا هنوز قابل استناد است؟ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نفس جریان شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه از نظر تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دنیا خوب است https://cdn.icana.ir/d/019/201702104359425387.jpg دست,اندازهای,حقوقی,شکایت,ایران,از,آمریکا,به,لاهه,/آیا,قرارداد,مودت,میان,ایران,و,آمریکا,هنوز,قابل,استناد,است؟ Icana

عزت الله یوسفیان ملا در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به شکایت ایران از آمریکا به دادگاه لاهه به دلیل انجام تحریم های ظالمانه علیه کشورمان گفت: روح دادگاه لاهه سیاسی است در صورتی که روح قضا و قضاوت باید بی طرفی میان طرفین دعاوی باشد.

منابع تامین مالی لاهه چه اندازه بر رای این دادگاه موثر هستند؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: دادگاه لاهه زیر نظر سازمان ملل کار می کند و باید دید که هزینه فعالیت این سازمان را چه کشورهایی تامین می کنند.

یوسفیان ملا در نشست مشترک رؤسای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی

 


وی افزود: تاکنون عملکرد سازمان ملل  و شورای امنیت به نحوی بوده که ضعیف، ضعیف تر و مظلوم، مظلوم تر شده و این یک واقعیت انکارناپذیر است اما در برخی شرایط که اقتضا کند قدرتمندان و در اختیاردارندگان سازمان ملل در یک موضوعی با افکار عمومی هم مسیر می شوند.

محکومیت ملادیچ و کارادزیچ در لاهه و حکم به حق دانستن شکایت محمد مصدق نقاط روشن کارنامه این نهاد است

یوسفیان ملا تاکید کرد: دیوان لاهه در برخی مسایل مانند محکومیت آقایان ملادیچ و کارادریچ در قضیه بالکان یا محاکمه رهبران آپارتاید و بحث ملی شدن نفت در زمان مصدق خوب عمل کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: چنانچه خواست افکار عمومی دنیا به طرفی دیگر باشد، دولت های قدرتمند به طرفی دیگر بروند، دیوان لاهه به سمت خواست افکار عمومی خواهد رفت البته اصل رای دیوان جنبه اعلامی دارد و اجرایی ندارد.

آیا قرارداد مودت میان ایران و آمریکا هنوز قابل استناد است؟

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در شکایت خود از آمریکا به دیوان لاهه به قرارداد مودت میان دو کشور استناد کرده است که این قرارداد از سوی دو کشور تا حدودی مخدوش شده و دیگر قراردادی که قبل از انقلاب منعقد شده وجود ندارد.

یوسفیان ملا بیان کرد: امریکایی ها هواپیمای مسافربری ما را با 200 مسافر بر روی دریای خلیج فارس با موشک جنگی منهدم کردند و در جنگ هشت ساله با دادن انواع و اقسام تسلیحات از صدام حمایت کردند و حتی در جنگ بر سر سکوهای نفتی با ما درگیر شدند.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر آمریکایی ها به اینکه ما به لانه جاسوسی وارد شده ایم، استناد می کنند که دیگر پیمان مودتی باقی نمانده است.

آمریکا نمی تواندعلیه ایران به قرارداد مودت زمان پهلوی استناد کند

وی تاکید کرد: پیروزی ما در دادگاه لاهه بیشتر جنبه روانی دارد، پیروزی کشورمان را در دادگاه لاهه خیلی دور می بینم اما از این نظر که دنیا متوجه شود یک ابرقدرتی به زیر قراردادی که خود امضا کرده زده بسیار خوب است اما نباید انتظار داشت که براساس قرارداد مودت زمان شاه بتوان احقاق حق کرد.


یوسفیان ملا گفت: نفس جریان شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه از نظر تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دنیا خوب است./
پایان پیام

 
 
 
 
کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet